Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kryzys energetyczny: skąd będzie pochodził europejski gaz, jeśli Rosja ograniczy eksport? | przemysł energetyczny

Rosnące napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej wzbudzają obawy, że kryzys dostaw gazu w Europie może się pogłębić. Ceny na rynku gazu już przekroczyły rekordowe poziomy i grożą przytłoczeniem europejskich gospodarstw domowych kryzysem kosztów utrzymania.

Rosja jest największym dostawcą gazu w Europie, z czego jedna trzecia przepływa przez ukraińskie gazociągi do krajów na całym kontynencie. W ciągu ostatniego roku przepływy rosyjskiego gazu były o jedną czwartą niższe niż normalnie, ale europejscy przywódcy obawiają się teraz, że rosyjska inwazja na Ukrainę może doprowadzić do katastrofy energetycznej w przypadku odcięcia eksportu gazu.

Urzędnicy Białego Domu powiedzieli w tym tygodniu, że administracja Bidena przygotowuje się do sfinalizowania umowy, aby „zapewnić Europie przetrwanie zimy i wiosny”, pośrednicząc w umowie dla głównych krajów produkujących gaz na wysyłanie skroplonego gazu ziemnego (LNG) tankowcami. do Europy. To nie jest plan bez wyzwań.

Skąd mogą pochodzić awaryjne dostawy gazu w Europie?

Urzędnicy amerykańscy określili poszukiwanie zapasowych dostaw gazu jako „globalne”.

Jednak rozmowy prawdopodobnie skoncentrują się na Katarze, jednym z największych światowych producentów gazu i drugim po Australii co do wielkości eksporterem skroplonego gazu ziemnego. Katar jest silnym sojusznikiem Zachodu na Bliskim Wschodzie Dostarczała LNG do Wielkiej Brytanii I inne kraje europejskie od lat, super schłodzone wysyłane cysternami. Libia może również być w stanie pomóc, biorąc pod uwagę duże wydobycie gazu i bliskość kontynentu.

Same Stany Zjednoczone mogą również odegrać bezpośrednią rolę w zwiększaniu dostaw gazu w Europie. Rekordowa liczba ładunków LNG wypłynęła z USA do portów europejskich w ciągu ostatniego miesiąca, a USA mają silną długoterminową motywację, aby zachęcić Europę do porzucenia zależności od Rosji – Nord Stream 2. projekt rurociągu Na korzyść swoich zasobów gazu łupkowego.

Ile gazu awaryjnego potrzebuje Europa?

Skala wyzwań związanych z dostawami gazu w Europie będzie zależeć od skali napięć między nimi Rosja Ukraina eskaluje.

READ  Żarłacz biały ścigający wybrzeże Stanów Zjednoczonych jest jednym z największych na świecie

Rosja wysyła każdego dnia do Europy około 230 milionów metrów sześciennych gazu, z czego około jedna trzecia trafia na zachód przez Ukrainę. Ale eksperci rynkowi są podzieleni co do tego, czy Rosja prawdopodobnie zakłóci cały eksport gazu do Europy, czy ten, który opiera się wyłącznie na ukraińskich gazociągach. Inni kwestionują, czy Kreml kiedykolwiek zakręci rosyjskie kurki gazowe.

Jeśli Rosja uzbroi swój eksport energii, ile energii zakłóci? „Trudno zaplanować taki scenariusz” – powiedziała Helima Croft, globalny szef ds. surowców w RBC Capital. Ale pytanie nie brzmi, czy Stany Zjednoczone mogą stworzyć filar dostaw rosyjskiego gazu, ale czy mogą pozyskać gaz, który pomoże złagodzić wszelkie zakłócenia, powiedziała.

Czy zapas gazu jest wystarczający do wypełnienia luki?

Według analityka Xi Nan z Rystad Energy, globalny kryzys dostaw gazu, który pojawił się, gdy gospodarki zaczęły odradzać się po recesji Covid-19, oznacza, że ​​rezerwy są niewielkie.

USA powiedziały, że ich rozmowy są „naprawdę szerokie, z tak wieloma firmami i krajami na całym świecie”, że nie muszą „prosić żadnej pojedynczej firmy lub kraju o zwiększenie eksportu w dużych ilościach, ale w mniejszych ilościach z wielu źródeł”.

„Pytanie brzmi, czy Stany Zjednoczone mogą znaleźć jakiekolwiek rozluźnienie w systemie” – powiedział Croft.

Katar produkuje obecnie 77 milionów ton LNG rocznie, ale zakontraktował około 97 milionów ton rocznie z nabywcami w Azji, Europie i Kuwejcie oraz dużymi firmami energetycznymi, które mogą wybrać, gdzie wysłać każdą przesyłkę. Stany Zjednoczone przeznaczyły również 80 mln ton swojej produkcji LNG na nabywców w Azji, Europie i tak zwanych „graczy portfelowych”.

Croft powiedział jednak, że istnieje możliwość, że część zakontraktowanych ładunków przeznaczonych do Azji może zostać skierowana do Europy dzięki łagodnym zimowym temperaturom w regionie, które obniżyły zapotrzebowanie na gaz.

READ  Słoń zabija starszą kobietę, a następnie wraca, by podeptać jej ciało na pogrzebie w Indiach

Dodała, że ​​wynegocjowanie pewnej elastyczności w dostawach gazu wymagałoby „drobiazgowych” rozmów między głównymi producentami gazu a nabywcami z Azji.

Czy coś takiego zostało zrobione wcześniej?

Na światowym rynku ropy istnieje wiele przykładów awaryjnych środków dostaw, ale nie gazu.

W czasie wojny domowej w Libii Arabia Saudyjska zgodziła się zwiększyć eksport ropy na rynek światowy, aby zrekompensować niedobór libijskiej ropy W rezultacie ceny ropy wzrosły do ​​120 USD za baryłkę. Niedawno Arabia Saudyjska wynegocjowała umowę z członkami Kartel naftowy OPEC A jego sojusznicy dokonali bezprecedensowego zmniejszenia produkcji ropy podczas pandemii Covid-19, aby uniknąć spadku cen ropy do zera.

Na rynku gazu brakuje takiej samej globalnej współpracy, co jeszcze bardziej utrudnia reagowanie na globalny kryzys dostaw.

“Mohammed bin Salman [the Saudi crown prince] Postrzega siebie jako bank centralny ropy. „Nie ma odpowiednika na rynku gazu” – powiedział Croft. „Nawet jeśli Katar chce im pomóc, nie siedzą na suchym proszku, do którego Saudyjczycy mają dostęp ze swoimi rezerwami ropy”.

Bezprecedensowe czasy mogą wymagać bezprecedensowego działania.