Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Boeing po raz pierwszy wysyła kapsułę Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną |  wiadomości kosmiczne

Boeing po raz pierwszy wysyła kapsułę Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną | wiadomości kosmiczne

Kapsuła astronautów Boeinga przybywa na Międzynarodową Stację Kosmiczną w bezzałogowym eksperymencie po kilku nieudanych próbach.

Mając tylko manekin testowy na pokładzie, kapsuła astronautów Boeinga po raz pierwszy zatrzymała się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), co było ogromnym osiągnięciem firmy po latach falstartów.

Wraz z przybyciem Starlinera pod koniec piątku, NASA w końcu zdała sobie sprawę ze swoich długotrwałych wysiłków, aby wysłać na stację kosmiczną kapsuły z załogą od konkurencyjnych firm amerykańskich.

SpaceX już się rozpoczął. Firma Elona Muska przeprowadziła ten sam test trzy lata temu i od tego czasu wysłała na stację kosmiczną 18 astronautów, a także turystów.

„Dzisiejszy dzień stanowi wielki kamień milowy” – przekazał przez radio astronauta NASA Bob Haynes z orbitującego kompleksu. „Starliner pięknie wygląda na froncie stacji” – dodał.

Jedynym innym razem, gdy samolot Boeing Starliner poleciał w kosmos, nie zbliżył się do stacji i znalazł się na niewłaściwej orbicie.

Tym razem naprawiony statek kosmiczny dotarł we właściwe miejsce po wystrzeleniu w czwartek i zadokował na stacji 25 godzin później. Spotkanie z robotem przyspieszyło bez większych problemów, chociaż kilka silników odrzutowych zawiodło.

Jeśli reszta misji Starliner pójdzie dobrze, Boeing może być gotowy do wypuszczenia swojej pierwszej załogi do końca tego roku. Astronauci, którzy prawdopodobnie będą służyć w pierwszej załodze Starlinera, dołączyli do kontrolerów lotu Boeinga i NASA w Houston, gdy operacja rozwijała się na wysokości około 435 kilometrów (270 mil).

NASA chce powtórzyć, jeśli chodzi o obsługę taksówek astronautów na Florydzie. Reżyser Bill Nelson powiedział, że długa droga Boeinga z Starlinerem podkreśla znaczenie posiadania dwóch typów kapsuł załogi. Po zakończeniu programu wahadłowca amerykańscy astronauci utknęli na rosyjskich rakietach, aż do pierwszego lotu załogi SpaceX w 2020 roku.

READ  British Motor Museum prowadzi rozbudowę, dodając więcej miejsca na imprezy

Pierwszy lot testowy Boeinga Starlinera w 2019 roku był nękany błędami oprogramowania, które skróciły misję i mogły zniszczyć statek kosmiczny. Zostało to poprawione, ale kiedy nowa kapsuła czekała na start zeszłego lata, skorodowane zawory zatrzymały odliczanie. Nastąpiły kolejne naprawy, a Boeing zebrał prawie 600 milionów dolarów kosztów ukończenia.

Przed dopuszczeniem Starlinera do stacji kosmicznej w piątek, kontrolerzy naziemni Boeinga ćwiczyli manewrowanie kapsułą i testowali jej zrobotyzowany system wizyjny. Boeing powiedział, że wszystko zostało sprawdzone w porządku, z wyjątkiem pierścienia chłodzącego i czterech uszkodzonych silników odrzutowych. Kapsuła utrzymywała stałą temperaturę i miała wiele innych motywów do sterowania.

Gdy Starliner znalazł się w promieniu 15 kilometrów (10 mil) od stacji kosmicznej, kontrolerzy lotu Boeinga w Houston mogli zobaczyć stację kosmiczną przez kamery kapsuły. Widzisz nas?- zażartował Hines.

W Starlineru panowała tylko cisza. Miejsce dowódcy ponownie zajęło manekin nazwany Rosie Rockettier, kosmiczna wersja Rosie the Niveter z czasów II wojny światowej.

Jasna niebiesko-biała kapsuła leciała w promieniu 10 metrów (33 stopy) od stacji przez prawie dwie godziny – znacznie dłużej niż planowano – podczas gdy kontrolerzy lotu regulowali pierścień dokujący i upewniali się, że wszystko inne jest w porządku. Kiedy w końcu pojawiło się zielone światło, Starliner zamknął lukę w ciągu czterech minut, przy akompaniamencie wiwatów centrum kontrolnego Boeinga. Klaśnięcie wybuchło, gdy tylko zatrzaski zostały mocno przymocowane.

Siedmiu astronautów na stacji kosmicznej wyładuje artykuły spożywcze i sprzęt ze Starlinera i zapakuje je do eksperymentów. W przeciwieństwie do kapsuły Dragon Dragon spadającej u wybrzeży Florydy, Starliner zamierza wylądować w Nowym Meksyku w następną środę.