Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astrofizyk z Cambridge University traci rolę w projekcie kosmicznym w związku z brexitem |  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Astrofizyk z Cambridge University traci rolę w projekcie kosmicznym w związku z brexitem | Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Astrofizyk z University of Cambridge badający Drogę Mleczną i mający nadzieję na odegranie kluczowej roli w kolejnym dużym projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) został zmuszony do przekazania swojej koordynacyjnej roli w programie po kłótni o wyjście Irlandii Północnej aranżacje stawiają naukę na linii ognia.

Nicholas Walton, naukowiec z Instytutu Astronomii, niechętnie przekazał w piątek swoją kierowniczą rolę w paneuropejskim projekcie badawczym sieci Marie Curie o wartości 2,8 miliona euro koledze z Holandii.

Komisja Europejska napisała, aby powiadomić go, że brytyjscy naukowcy nie mogą objąć stanowisk kierowniczych, ponieważ Wielka Brytania nie została certyfikowana jako członek pionierskiej sieci finansowania Horizon Europe (HE) o wartości 80 miliardów funtów.

Walton miał kierować siecią doktorską związaną z misją Esa, która mapuje prawie dwa miliardy gwiazd w Drodze Mlecznej.

Jest tylko jednym z nielicznych brytyjskich fizyków zatwierdzonych do grantu Saadeh, ale teraz musi zająć miejsce pasażera we własnym projekcie.

Rząd obwinił Unię Europejską. Bruksela odłożyła członkostwo stowarzyszone w Horyzoncie Europa, uzgodnione w umowie handlowej 2-20 grudnia, podczas gdy spór dotyczący protokołu z Irlandii Północnej pozostaje nierozwiązany.

Carsten Welch, fizyk z Uniwersytetu w Liverpoolu, który zabezpieczył 2,6 mln euro finansowania, również z sieci Marie Curie, na prowadzenie długoterminowych badań nad nowym generatorem plazmy, również stoi przed tym samym dylematem – przeprowadzka do UE lub przekazanie przywództwa instytucji UE w celu zapewnienia poszukiwania ról.

„Ponieważ zaangażowanie Wielkiej Brytanii w Horyzont Europa nie jest pełne, jesteśmy teraz w realnym niebezpieczeństwie utraty naszego przywództwa w tym konsorcjum i odsunięcia na bok.

„To naprawdę bolesne, biorąc pod uwagę długą i bardzo udaną historię współpracy naukowej między Wielką Brytanią a UE” – powiedział.

Welsch i Walton twierdzą, że utrata ich roli w sieciach wyszukiwania to tylko część obrazu. Dzięki Horizon Europe wejdzie w ring w większych, wielomiliardowych projektach, w których uczestniczą sieci akademickie i przemysłowe.

READ  Załoga NASA-SpaceX powraca z rekordowej misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

„Zniszczenia już się dokonały… nasz wpływ ulega erozji” — powiedział Welch.

Koordynacyjna rola Waltona pojawiła się wraz z możliwością wzięcia udziału w europejskim zespole określającym status naukowy następcy programu Gaia, wartego 1 miliard euro programu Esa Voyage 2050, oraz wyszkolenia nowej grupy astronomów.

„Chodzi o miejsca pracy i gospodarkę, a to ostatecznie sprawia, że ​​Wielka Brytania staje się bogatszym społeczeństwem” – powiedział.

W zeszłym tygodniu ambasador UE w Wielkiej Brytanii Joao Val de Almeida przyznał, że brytyjska nauka może być „ofiarą politycznego impasu”.

Sir Adrian Smith, prezes Royal Society, powiedział: „Okno na zgromadzenie szybko się zamyka i musimy upewnić się, że kwestie polityczne nie staną na przeszkodzie rozsądnemu rozwiązaniu. Zawsze byliśmy bardzo pewni, że stowarzyszenie jest preferowany wynik ochrony dziesięcioleci wspólnych badań i korzyści, jakie przyniósł on w życiu ludzi na całym kontynencie i poza nim”.

Welch rozważa swoje możliwości i powiedział, że oferta Wielkiej Brytanii, aby wkroczyć z alternatywnym finansowaniem, była „w zasadzie genialna”.

Ale mówi, że to nie jest alternatywa.

„Podczas gdy brytyjski Fundusz Gwarancji Badań i Innowacji zapewnia istotne wsparcie finansowe i umożliwia instytucjom brytyjskim wnoszenie wkładu w charakterze partnerów stowarzyszonych (bez finansowania UE), oznacza to, że instytucje brytyjskie nie mogą już prowadzić projektów i nie mogą już być odpowiedzialne za kamienie milowe projektu. w sumie wygląda na to, że Wielka Brytania traci ważne przywództwo”.

Mówi się, że sekretarz ds. biznesu Kwasi Karting dokonuje przeglądu członkostwa Wielkiej Brytanii w programie Horyzont Europa po tym, jak UE odmówiła ratyfikacji umowy w grudniu 2020 r.

Rzecznik jego ministerstwa powiedział: „Jesteśmy gotowi jak najszybciej sformalizować nasze zaangażowanie w programy UE, ale niestety występują opóźnienia ze strony UE.

„Biorąc pod uwagę te opóźnienia, słuszne i odpowiedzialne jest przygotowanie się na wszystkie wyniki, w tym takie, których nie możemy skorelować”.

READ  Jak rzymski teleskop Nancy Grace zawróci wszechświat