Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Główna podwyżka inflacji w Polsce do 3,9% r/rw sierpniu

Inflacja bazowa w Polsce, która mierzy wzrost cen bez żywności i energii, wzrosła do 3,9% r/r z 0,2 pkt proc. w sierpniu, podał 16 września Narodowy Bank Polski (NBP).

Presja inflacyjna w Polsce utrzymuje się od kilku miesięcy na wysokim poziomie i oczekuje się, że będzie trwać dłużej niż oczekiwano na początku tego roku, z powodu rosnących cen surowców. Jednak polska Rada Polityki Pieniężnej – system determinujący stopę NBP – od dawna niechętnie inicjuje napięty cykl.

RPP – która wydaje się być podzielona w tej sprawie, ale ma większość gołębi – mówi, że choć ożywienie gospodarcze w Polsce po epidemii jest stabilne, teraz może być o krok od polityki skrajnej elastyczności.

RPP dokona przeglądu nowych prognoz inflacji i PKB podczas listopadowej inflacji. Biorąc pod uwagę, że główna i zasadnicza inflacja będzie nadal rosła, Bank Millennium napisał w listopadzie, że „bardzo trudno jest uzasadnić decyzję o niepodnoszeniu stóp procentowych”.

Polska utrzymała stopy na najniższym w historii poziomie 0,1% po tym, jak NBP dokonał trzech obniżek w 2020 r. w celu zmniejszenia wpływu epidemii. Udało się, recesja wywołana recesją wyniosła zaledwie 2,7% w zeszłym roku, a teraz możliwe jest silne ożywienie na poziomie co najmniej 5% w 2021 roku.

Główna inflacja wzrosła do 5,5% r/rw sierpniu i 5% r/rw lipcu.

Bieżąca prognoza inflacji banku centralnego, opublikowana w lipcu, wyniosła 3,8% -4,4% w 2021 r., wyraźnie wyższa od prognozy 2,7% -3,6%.

„Mamy nadzieję, że nowy program przyniesie więcej CBI niż podano w lipcu. [It] … powinno pomóc w zbudowaniu większości w RPP popierającej podwyżkę stóp jeszcze w tym roku” – powiedział ING w komunikacie.

Naszym zdaniem wysokie miary CBI za listopad i grudzień będą determinować tutaj czynniki. Do końca roku spodziewamy się, że inflacja CBI w Polsce zbliży się do 6% – dodał ING.

READ  Ukraina i Polska będą aktywnie tworzyć Trójkąt Lubelski