Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie wykazało, że pierwsi ludzie wymarli w Europie w wyniku „chłodzenia lodowców”.

Badanie wykazało, że pierwsi ludzie wymarli w Europie w wyniku „chłodzenia lodowców”.

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje nauki o klimacie

Według nowych badań ekstremalne „ochłodzenie lodowców”, które miało miejsce ponad milion lat temu w południowej Europie, prawdopodobnie spowodowało „wyginięcie pierwszych ludzi” na kontynencie.

W artykule naukowym opublikowanym w czasopiśmie Science stwierdzono, że nieznana wcześniej epoka lodowcowa pchnęła europejski klimat „poza to, co starożytni ludzie mogli tolerować” i prawdopodobnie tymczasowo zniszczyła życie ludzkie na kontynencie.

Odkrycia dokonane przez 11 naukowców z takich instytucji, jak University College London i University of Cambridge podważają utrzymujący się od dawna pogląd, że ludzie okupują Europę nieprzerwanie od czasu, gdy po raz pierwszy przybyli do tego regionu.

Nowo odkryte zjawisko ochładzania było „podobne do niektórych z najpoważniejszych wydarzeń ostatnich epok lodowcowych” – powiedział główny autor artykułu Vasiliki Margari z UCLA. „Te trudne warunki doprowadziły do ​​migracji populacji europejskich” – podsumowali naukowcy.

Interglacjalne cykle lodowcowe, czyli cieplejsze i chłodniejsze okresy trwające tysiące lat, występowały cyklicznie w ciągu ostatnich 2,6 miliona lat, przy czym duże pokrywy lodowe tworzyły się w okresach chłodniejszych i topniały w okresach cieplejszych.

Według artykułu naukowego nieznany wcześniej okres zlodowacenia, który miał miejsce około 1,1 miliona lat temu, doprowadził do nagłego ochłodzenia, które trwało około 4000 lat. Stało się to, gdy warunki zaczęły się ocieplać, a duże pokrywy lodowe na Oceanie Atlantyckim topniały, powodując niższe temperatury mórz i lądów w Europie.

Naukowcy określili okres zlodowacenia na podstawie analizy mikroorganizmów morskich i mulistych osadów pobranych z głębin powierzchni oceanu w pobliżu wybrzeży Portugalii. Następnie wykorzystali modele komputerowe do oceny przydatności chłodniejszego środowiska do osiedlenia się wczesnych ludzi.

Chronis Tzedakis, współautor artykułu z UCLA, powiedział, że pierwotni ludzie, którzy być może nie byli w stanie rozpalić ogniska lub stworzyć wystarczająco ciepłej odzieży lub schronienia, „byli bardzo mało prawdopodobni, by przeżyli” atak. .

READ  Uruchomienie rynku danych satelitarnych

Chłodniejsze i bardziej suche warunki na Ziemi zagroziłyby przetrwaniu wielu roślin i zwierząt, dodał Tzedakis, a zimowe temperatury utrzymywałyby się na „zamrożeniu” przez długi czas.

W artykule stwierdzono, że temperatura powierzchni morza w regionie spadłaby o mniej niż 6°C. Średnia dzienna temperatura powierzchni mórz na północnym Atlantyku w latach 1979-2023 wynosiła 21 stopni Celsjusza, według danych Copernicus Climate Change Service.

W artykule podkreślono również, że brakuje archeologicznych dowodów na obecność wczesnych ludzi w Europie między 900 000 a 1,1 miliona lat temu, co może wskazywać, że żaden z nich nie zamieszkiwał regionu przez tysiące lat po ochłodzeniu. Najstarsze znane ludzkie szczątki w Europie pochodzą sprzed około 1,4 miliona lat.

Chociaż klimat na Ziemi zmieniał się z biegiem czasu, ocieplenie spowodowane przez człowieka i związane z nim ekstremalne zjawiska pogodowe zachodzą w znacznie szybszym tempie.

Cykle lodowcowo-interglacjalne historycznie występowały w „dłuższych skalach czasowych” i „bardzo różniły się od zmian w [occurring] Teraz” – powiedział Tzedakis. „Nie możemy wyciągać lekcji z przeszłości, ponieważ nie można jej bezpośrednio porównywać”.