Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Naukowcy wykryli ultraenergetyczne promienie gamma pochodzące ze Słońca

Naukowcy wykryli ultraenergetyczne promienie gamma pochodzące ze Słońca

Naukowcy wykryli ogromny nadmiar promieniowania gamma napływającego ze Słońca, co oznacza najwyższą emisję światła energii, jaką kiedykolwiek wykryto z ziemskiej gwiazdy.

„Słońce jest znacznie bardziej zaskakujące, niż nam się wydawało” – powiedział pracownik naukowy podoktorancki Mehr-On-Nisa ze Słońca. Uniwersytet Stanowy Michiganktóry pracował nad nowym badaniem opublikowanym w czasopiśmie Fizyczne listy przeglądowe. „Myśleliśmy, że odkryliśmy tę gwiazdę, ale tak nie jest”.

Nieoczekiwanego odkrycia dokonali naukowcy przeglądając sześć lat obserwacji wykonanych przez obserwatorium wodne Cherenkov High Altitude Water Observatory, znane również jako HAWC, które ostrożnie śledzi emisje promieniowania gamma od czasu jego ukończenia w marcu 2015 r.

Dane HAWC ujawniły, że nasze Słońce jest w stanie wytworzyć dramatyczny nadmiar ultrawysokoenergetycznych promieni gamma, które przekraczają to, co mogą wyjaśnić obecne modele zachowania naszego Słońca. Dla kontekstu, światło widzialne emitowane z naszego Słońca w wyniku reakcji syntezy jądrowej szalejącej w jego jądrze niesie energię równoważną jednemu elektronowoltowi.

Jednak promienie gamma wykryte przez HAWC są rejestrowane jako przenoszące od biliona do prawie 10 bilionów szafek elektronowych. Według wydania opublikowanego przez Michigan State University, promienie gamma są „światłem o najwyższej energii, jakie kiedykolwiek zaobserwowano ze Słońca”.

„Po przeanalizowaniu sześciu lat danych, pojawił się ten nadmiar promieni gamma” – wyjaśniła Nessa. „Kiedy zobaczyliśmy to po raz pierwszy, pomyśleliśmy:„ To z pewnością nas zawiodło ”. Słońce nie mogło świecić z taką energią. „

Duża ilość promieni gamma wytwarzanych przez Słońce powstaje, gdy atmosfera naszej gwiazdy zderza się z naładowanymi cząstkami zwanymi promieniami kosmicznymi.. Te same wysokoenergetyczne cząstki powstają podczas kataklizmów, które mają miejsce poza granicami naszego Układu Słonecznego, takich jak śmierć gwiazdy w dramatycznej supernowej lub jako produkt uboczny świętującej czarnej dziury.

READ  Nowoczesne pomysły na mały salon, aby jak najlepiej wykorzystać swoją przestrzeń

Kiedy pole magnetyczne Słońca odchyla się na zewnątrz, promienie kosmiczne oddziałują z gazami w atmosferze gwiazdy, tworząc słoneczne promienie gamma, z których część jest pochłaniana przez gęstą atmosferę Ziemi.

W 2011 roku teleskop Fermi należący do NASA ujawnił, że Słońce jest w stanie wytwarzać niezwykle energetyczne promienie gamma, a gwiazda wytwarza ich prawie siedem razy więcej, niż można by się spodziewać na podstawie wcześniejszych szacunków. Jednak według MSU odkrycia teleskopu Fermiego zostały ograniczone przez możliwości jego detektora promieniowania gamma, który może śledzić tylko cząstki o energiach do 200 miliardów elektronowoltów.

Jednak system HAWC nie ma ograniczeń i jest w stanie wykryć promienie gamma, które przenoszą energię bilionów elektronowoltów. Położony na wysokości 13 000 stóp nad poziomem morza, między szczytami dwóch uśpionych wulkanów w pobliżu Puebla w Meksyku, HAWC pod względem estetycznym jest tak daleko od tradycyjnego teleskopu, jak to tylko możliwe.

Nie ma cylindrycznej konstrukcji czcigodnego Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ani złotych luster i reflektorów przypominającego origami Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA. Zamiast tego HAWC składa się z grupy 300 zbiorników wypełnionych około 60 000 ton metrycznych oczyszczonej wody..

Kiedy promienie gamma uderzają w ziemską atmosferę, rozpadają się na fragmenty lekkich i niskoenergetycznych cząstek, zwanych zbiorczo „pękami powietrznymi”. W kontakcie ze zbiornikami wodnymi cząstki wytwarzają światło w postaci promieniowania Czerenkowa, które jest następnie wykrywane przez instrumenty HAWC.

Oprócz zbierania odczytów związanych z niewiarygodnie energetyczną naturą promieni gamma, dane HAWC ujawniły również ich tendencję do występowania, gdy Słońce przechodzi przez stosunkowo senną fazę swojego 11-letniego cyklu aktywności. Idąc dalej, naukowcy będą starali się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób pole magnetyczne Słońca wchodzi w interakcje z promieniami kosmicznymi, powodując powstawanie wysokoenergetycznych promieni gamma.

READ  Właściciel z Hongkongu zamienia wysokiej klasy biuro w przestrzeń coworkingową

„To pokazuje, że HAWC poszerza naszą wiedzę o naszej galaktyce w najwyższym możliwym stopniu, otwierając pytania dotyczące naszego Słońca” – powiedziała Nessa, jedna z prawie 100 naukowców, którzy przyczynili się do badań. „Sprawia, że ​​patrzymy na rzeczy z innej perspektywy. Dosłownie”.

Źródło obrazu: NASA/SDO

Anthony jest niezależnym współpracownikiem zajmującym się wiadomościami naukowymi i grami wideo dla IGN. Ma ponad osiem lat doświadczenia obejmującego przełomowe osiągnięcia w wielu dziedzinach nauki i absolutnie nie ma czasu, aby cię oszukać. Śledź go na Twitterze @BeardConGamer