Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie wykazało, że bliskość terenów zielonych może pomóc w przypadku zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet

Naukowcy odkryli, że mieszkanie w pobliżu terenów zielonych może zmniejszyć zarówno fizyczne, jak i psychologiczne objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Badanie jest pierwszym w swoim rodzaju Spośród ponad 1000 kobiet w wieku 18-49 lat, które mieszkały w miastach w Norwegii i Szwecji, odkryłam, że kobiety, które przez całe życie mieszkały w dzielnicach o większej ilości terenów zielonych, rzadziej rozwijały objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego niż te, które mieszkały w mniej zielonych dzielnicach.

Naukowcy z Barcelona Institute for Global Health i University of Bergen odkryli, że kobiety, które mieszkały w dzielnicach z większą ilością terenów zielonych, miały mniej objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego i rzadziej doświadczały lęku, depresji, trudności ze snem oraz bólu piersi lub wzdęć.

Chociaż PMS powoduje klinicznie istotne objawy nawet u 20% kobiet w wieku rozrodczym, nie przeprowadzono wcześniej żadnych badań dotyczących jego związku z zielenią.

Badanie, opublikowane w Journal of Environment International, dodaje coraz więcej dowodów na korzyści zdrowotne związane ze środowiskiem naturalnym.

Uczestniczące kobiety – z Bergen w Norwegii i Göteborga oraz Umeå i Uppsali w Szwecji – zostały poproszone o wypełnienie kwestionariusza, w tym czy doświadczyły któregokolwiek z następujących powszechnych objawów PMS: drażliwość, lęk, płacz lub zwiększona wrażliwość, trudności ze snem, depresja, i karmione piersią Tkliwość lub wzdęcia brzucha, ból głowy.

W badaniu przyjęto wskaźnik naturalnej różnicy roślinności (NDVI) do obliczenia terenów zielonych, a naukowcy oszacowali również narażenie na zanieczyszczenie powietrza.

Badanie ma na celu ustalenie, czy mieszkanie w pobliżu miejskiej zieleni może złagodzić objawy PMS i czy ma na nią wpływ wskaźnik masy ciała, zanieczyszczenie powietrza lub aktywność fizyczna.

Główny autor, Kai Triebner, badacz z Uniwersytetu w Bergen, powiedział: „Trzy z czterech objawów, które poprawiły się po ekspozycji na zieleń, były psychologiczne, co jest zgodne z tym, co już wiemy: kontakt z naturą pomaga zmniejszyć stres i poprawić zdrowie psychiczne. „

READ  Naprawa biodrukarki w kosmosie

Treebner powiedział, że zieleń obniża poziom kortyzolu. Powiedział: „Stres może pogorszyć objawy PMS i zwiększyć poziom kortyzolu, co z kolei może być związane ze zwiększonym wydzielaniem progesteronu, co jest powiązane z objawami PMS”.

Powiedział, że badania były „kolejnym elementem budulcowym” w zrozumieniu najlepszych warunków zdrowego życia.

Jednak badania wykazały, że kobiety potrzebują dłuższej ekspozycji na tereny zielone, aby uzyskać jak najwięcej korzyści. „Kiedy przyjrzeliśmy się ekspozycji na tereny zielone w określonym momencie, analiza nie dała znaczących wyników” – powiedział Payam Dadvand, badacz z ISGlobal, barcelońskiego Instytutu Zdrowia na Świecie i koordynator badania. „Nasze badania podkreślają zatem znaczenie długotrwałej ekspozycji na tereny zielone, ponieważ odkryto korzyści w walce z objawami PMS”.

Wcześniejsze badania wykazały, że korzyści płynące z naturalnej przestrzeni są związane ze zwiększoną aktywnością fizyczną i zmniejszonym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza. Jednak najnowsze badanie nie wykazało, że czynniki te odgrywały rolę.

Dadvand powiedział, że pomimo coraz większej liczby dowodów na korzystny wpływ zieleni na zdrowie, w wielu miastach wciąż brakuje ich wystarczającej ilości. „Urzędnicy miejscy muszą zatem traktować priorytetowo środowisko naturalne jako niezbędne dla naszego zdrowia” – powiedział.