Zamierza to zrobić agencja, która powstała na zlecenie Ministerstwa Nauki, Innowacji i Technologii raport Wspieranie zrozumienia przez rząd Wielkiej Brytanii luk w kwalifikacjach i wyzwań związanych z siłą roboczą w sektorze kosmicznym. Ostatnie takie badanie przeprowadzono w 2020 roku.
Do kluczowych ustaleń należą niekonkurencyjne płace i warunki, które stanowią wyzwanie dla utrzymania pracowników (szczególnie w przypadku większych firm), a największe luki w umiejętnościach to „sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe” (41%) oraz „analiza i modelowanie danych” (36%), rok za rokiem. Jedna trzecia firm stara się rekrutować pracowników spoza Wielkiej Brytanii, a konkurencja z innymi sektorami znacznie wzrasta (z inżynierią (39%) i technologią/IT (20%). Braki w kwalifikacjach oznaczały opóźnienia w rozwoju produktu (65%), ale w dużej mierze nie uległy one zmianie w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2020 r. Jednak połowa organizacji (50%) spodziewa się, że ich potrzeby w zakresie umiejętności związanych z przestrzenią kosmiczną będą się różnić za trzy lata…
zatrudnienie
Podział odpowiedzi na sekcje uwydatnił trudności rekrutacyjne. Osiemdziesiąt procent respondentów, którzy zatrudniali, miało trudności ze znalezieniem pracy (wzrost z 61% w badaniu z 2020 r.). Prawie dwie trzecie (72%) stanowisk było trudnych lub bardzo trudnych do zatrudnienia, a tylko 10% było łatwych lub bardzo łatwych. Zatrudnienie na stanowisko zajmuje średnio 10 tygodni.
Dwie najczęstsze przyczyny trudności w rekrutacji to brak wymaganych specjalistycznych umiejętności, wiedzy i kwalifikacji (76%) lub po prostu niewystarczająca liczba kandydatów (67%).
Głównym powodem trudności w rekrutacji jest konkurencja z innymi sektorami (68%) i innymi firmami kosmicznymi (45%). Podczas gdy od czasu badania przeprowadzonego w 2020 r. konkurencja ze strony innych przedsiębiorstw z branży lotniczej i kosmicznej utrzymuje się w dużej mierze na stałym poziomie, konkurencja z innymi sektorami znacznie wzrosła, zwłaszcza z sektorami inżynieryjnymi (39 %) i technologicznymi/IT (20 %). Drugim co do wielkości problemem w zatrudnieniu, wskazanym przez 39% respondentów, były niekonkurencyjne płace.
21% respondentów wskazało przejście na emeryturę jako wyzwanie związane z utrzymaniem pracowników.
Braki w umiejętnościach
Stała liczba organizacji, 51%, zgłosiła braki w kwalifikacjach swoich obecnych pracowników. Należy jednak pamiętać, że jest to znacznie mniej niż w szerszej gospodarce (73%). Problem jest wyraźnie dotkliwy w przypadku dużych organizacji – 65% zgłasza luki w kwalifikacjach wśród obecnych pracowników.
Luki w umiejętnościach wynikają z trudności w zatrudnianiu nowych pracowników (48%), nowych pracowników nieposiadających odpowiednich umiejętności (45%) oraz odchodzenia obecnych pracowników (34%). Niewiele się to zmieniło od 2020 roku.
Jak wspomniano wcześniej, 36% firm próbowało rekrutować pracowników spoza Wielkiej Brytanii, najczęściej z dużych (58%) i średnich (56%) organizacji, a nie z małych (38%) lub małych (16%) organizacji. Spośród nich 83% napotkało trudności, w tym wysokie koszty i złożoność procesu wizowego, a 21% z nich zakończyło się niepowodzeniem.
interweniować
„[The] Profesor Anu Ohja, dyrektor ds. wsparcia kosmicznego na Uniwersytecie Harvarda, powiedział: „Odkrycia i zalecenia opracowane przez setki organizacji sektora kosmicznego z całej Wielkiej Brytanii i na wszystkich poziomach są alarmujące i stanowią wyraźne ogólnosektorowe wezwanie do większej koncentracji i skoordynowanej interwencji.” Brytyjska Agencja Kosmiczna.
„Podstawowe problemy związane z umiejętnościami, przed którymi stoi sektor, nie uległy zmianie, ale skala i znaczenie problemów wzrosły, przy czym duża liczba firm z sektora zgłasza luki w kwalifikacjach siły roboczej, trudności z rekrutacją i problemy z utrzymaniem pracowników, które utrudniają rozwój firmy. Produktywność i jakość .”
Możesz przeczytać cały raport Tutaj.
„Te ustalenia będą kluczowym źródłem dowodów wspierających kształtowanie polityki rządu w zakresie umiejętności kosmicznych oraz informującymi, w jaki sposób Brytyjska Agencja Kosmiczna przeznaczy ponad 4 miliony funtów na inwestycje w inicjatywy szkoleniowe skierowane szczególnie do wczesnych i środkowych etapów kariery”. powiedział Doug Liddell, przewodniczący Komitetu Doradczego ds. Umiejętności Kosmicznych i główny oficer ds. misji kosmicznych.
„Dowody pokazują, że kiedy już przyciągniemy ludzi i damy im poczucie dumy i ekscytacji z powodu tego, co robi nasz sektor, będą chcieli tu zostać i budować karierę” – dodał. „To zachęcające i odzwierciedla wiele naszych osobistych doświadczeń, ale nie możemy polegać wyłącznie na inspiracji właściwej dla naszego sektora, aby przyciągnąć i zatrzymać”.
Grupa
Badanie przeprowadzono za pośrednictwem formularza internetowego, który był dostępny od 24 kwietnia do 2 czerwca 2023 r. W celu zebrania danych jakościowych przeprowadzono także 21 ustrukturyzowanych wywiadów pogłębionych – podaje UKSA.
Otrzymano odpowiedzi od 218 organizacji, w tym przedsiębiorstw, organów rządowych, uniwersytetów i organizacji trzeciego sektora, przy czym odpowiedzi reprezentowały około 12% przedsiębiorstw kosmicznych zatrudniających około 12 000 osób (35% siły roboczej zajmującej się przestrzenią kosmiczną).
Odpowiedzi pochodziły w przeważającej mierze od przedstawicieli branży (86%). Organizacje akademickie (9%), rząd (3%) i organizacje trzeciego sektora (2%) również odpowiedziały. Dwie trzecie uczestników (66%) pochodziło z małych lub małych przedsiębiorstw.
Oczywiste jest, że regionalne rozmieszczenie (patrz po prawej) uczestników jest ściśle powiązane z rozmieszczeniem przedsiębiorstw kosmicznych wymienionych w poprzednim raporcie na temat wielkości i kondycji brytyjskiego przemysłu kosmicznego w roku 2022. (Południowy zachód i Szkocja są nieco zawyżone) reprezentowane, podczas gdy West Midlands i North West nieco niedostatecznie reprezentowane.)
Co dokładnie składa się na „sektor kosmiczny”? Sformułowanie użyte do promocji ankiety brzmiał: „Wszystkie organizacje, które zatrudniają specjalistów zajmujących się przestrzenią kosmiczną lub wykorzystują przestrzeń kosmiczną w ramach swojej codziennej działalności. Obejmuje to firmy, które budują i wystrzeliwują satelity, wykorzystują dane z obserwacji Ziemi i tworzą programy dla sektora kosmicznego”.
Zobacz też: XCAM otrzymał fundusze od Brytyjskiej Agencji Kosmicznej na badanie pogody kosmicznej
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Powierzchnie przemysłowe i magazynowe cieszą się największym zainteresowaniem ze strony nabywców komercyjnych
Naukowcy odkryli dowody na wymarły gatunek człowieka pół miliona lat temu
System Lockheed Martin będzie zarządzał satelitami z chmury, wykorzystując sztuczną inteligencję