Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Badanie mówi, że T.rex był o 70% większy niż wcześniej sądzono i mógł ważyć do 33 000 funtów

Badanie mówi, że T.rex był o 70% większy niż wcześniej sądzono i mógł ważyć do 33 000 funtów

Niesławny Tyrannosaurus rex – lub T. rex – mógł ważyć do 33 000 funtów (15 000 kg), kiedy wędrował po Ziemi.

To nieco więcej niż waga dwóch słoni, czyli ok Londyński piętrowy autobusczyli o 70 procent więcej niż wcześniej sądzono.

Naukowcy z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody w Ottawie zbudowali model, który przewidywał maksymalny rozmiar prehistorycznej bestii.

Do tej pory odkryto 32 dorosłe osobniki Tyrannosaurus rex z populacji szacowanej na 2,5 miliarda.

Największym jest „Scotty”, który ważył ponad 19 400 funtów (8800 kg) i miał ponad 42 stopy (13 metrów) długości, kiedy wędrował po zachodniej stronie Ameryki Północnej między 68 a 66 milionami lat temu.

Jednak naukowcy twierdzą, że odkryte okazy mogą nie być dokładnym odzwierciedleniem gatunku, a nieodkryte osobniki mogły być znacznie większe.

Tyrannosaurus Rex (na zdjęciu) był rodzajem ptasiego, mięsożernego dinozaura. Żył między 68 a 66 milionami lat temu na terenie dzisiejszej zachodniej części Ameryki Północnej

Czym był T-Rex?

Tyrannosaurus rex był typem ptasiego, mięsożernego dinozaura.

Żył między 68 a 66 milionami lat temu na terenie dzisiejszej zachodniej części Ameryki Północnej.

Mogą dorastać do 40 stóp (12 m) wysokości i 12 stóp (4 m) szerokości.

Do tej pory zebrano ponad 50 skamieniałych okazów tyranozaura.

Dzikie zwierzę miało jedno z najsilniejszych ugryzień w królestwie zwierząt.

Artystyczna wizja T.Rexa

Artystyczna wizja T. Rexa

Paleontolodzy Jordan Mallon i dr Dave Hoon jako pierwsi zebrali dane dotyczące wielkości populacji i długości życia T. rex.

Wykorzystali te dane do zbudowania dwóch modeli, które przewidują typową krzywą wzrostu dinozaura w ciągu jego życia.

Jeden z tych modeli zakładał, że gatunek ten wykazywał dymorfizm płciowy pod względem wielkości ciała – samice i samce dorastały do ​​różnej wagi – a drugi nie.

READ  Naukowcy: „Włosy kwantowe” mogą rozwiązać paradoks czarnej dziury Hawkinga

powiedział doktor Mallon żywa nauka: „Gdyby T. rex był dimorficzny, szacujemy, że mógł ważyć do 53 000 funtów (24 000 kg), ale odrzuciliśmy ten model, ponieważ gdyby był poprawny, znaleźlibyśmy zdecydowanie większe osobniki”.

Na początku tego roku inne badanie wykazało, że T. rex mógł faktycznie mieć trzy gatunki – w tym T. regina, czyli „królowa dinozaurów” i T. rex.

Ale zostało to później obalone przez innych naukowców, którzy powiedzieli, że nie ma wystarczających dowodów, aby podzielić słynny gatunek.

Naukowcy przedstawili swój model i prognozę masy ciała dorosłego tyranozaura na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Paleontologii Kręgowców na początku tego miesiąca.

Podczas gdy pan Mallon Potwierdzone na Twitterze „Modyfikuje” ostateczny rękopis na potrzeby tych badań, a także ostrzegł, że wyniki są spekulacyjne, dopóki nie zostanie odkryta próbka tej wielkości.

on jest ćwierkanie: „Nasze obliczenia z tyłu koperty wskazują, że zwierzę o masie 15 000 kg jest mechanicznie wykonalne, ale wymagałoby to bardziej rygorystycznych testów”.

„Mówimy o ekwiwalencie człowieka 6’9” – dodał dr Hon, V.I Świergot.

Największy okaz dinozaura, jaki kiedykolwiek odkryto

Największym okazem dinozaura, jaki kiedykolwiek odkryto, jest „Scotty” (na zdjęciu), który ważył ponad 19 400 funtów (8800 kg) i miał ponad 42 stopy (13 metrów) długości za życia

Badania z zeszłego roku wykazały, że ludzie mogą prześcignąć tyranozaura, ciesząc się „zabawnym” spacerem z prędkością 4,6 km/h.

Naukowcy oszacowali długość kroku okazu T. Rex o imieniu „Trix” i zrekonstruowali jego ogon, aby zobaczyć rytm, w jakim się kołysze.

Tak więc średnia prędkość chodu zwierzęcia jest porównywalna z szybkością emu, słoni, koni i ludzi.

Inne badania dotyczyły tego, dlaczego tyranozaur miał tak małe ramiona w stosunku do ciała.

Na przykład wysoki na 45 stóp T-rex mógł mieć czaszkę o wysokości pięciu stóp, ale ramiona o długości zaledwie trzech stóp – co odpowiada sześciostopowemu, pięciocalowemu kłębowi.

READ  czyszczenie! SpaceX przekłada start Falcona 9 na niedzielne popołudnie z Przylądka

Jedno z badań sugeruje, że opracowali go, aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez innych Głodne dorosłe osobniki tyranozaura podczas pożerania padliny.

Inny twierdzi, że dinozaury z mniejszymi kończynami przednimi używały ich do chwytania się nawzajem podczas krycia lub pomagania im wstać po upadku.

Badanie wykazało, że T. rex ma złożone czujniki nerwowe na końcach szczęk, które pomagają mu zidentyfikować, co je.

Tyrannosaurus rex miał nerwy w szczęce, które pozwalały mu rozpoznawać i jeść różne części ofiary w inny sposób.

Do takiego wniosku doszli eksperci z Uniwersytetu Prefektury Fukui, którzy zbadali skamieniałą żuchwę tyranozaura rexa i zrekonstruowali znajdujący się w niej neurotyp.

Przerażające gady mogą być również wystarczająco zręczne w posługiwaniu się ustami, aby używać ich do budowania gniazd, opieki nad młodymi, a nawet komunikowania się ze sobą.

Zespół powiedział, że chociaż wewnętrzna struktura szczęki była wcześniej badana u wielu gadów kopalnych, to jest to pierwsze tego rodzaju badanie skupiające się na T. rex.

Przeczytaj więcej tutaj

Tyrannosaurus rex miał nerwy w szczęce (na zdjęciu na pomarańczowo), które pozwalały mu rozpoznawać i jeść różne części ofiary w inny sposób

Tyrannosaurus rex miał nerwy w szczęce (na zdjęciu na pomarańczowo), które pozwalały mu rozpoznawać i jeść różne części ofiary w inny sposób