Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie odkryli potworną „planetę zabójców” 2022 AP7 – największą widzianą w ciągu ostatnich ośmiu lat

Astronomowie odkryli potworną „planetę zabójców” 2022 AP7 – największą widzianą w ciągu ostatnich ośmiu lat

Astronomowie odkryli w blasku słońca asteroidę, która jest największym obiektem odkrytym w ciągu ostatnich ośmiu lat i „potencjalnie niebezpiecznym” obiektem na Ziemi.

Badanie, które zostało niedawno opublikowane w Czasopismo astronomiczneodkryli trzy nowe asteroidy bliskie Ziemi (NEA) ukrywające się w wewnętrznej części Układu Słonecznego w wewnętrznym regionie orbit Ziemi i Wenus.

Wśród tych trzech skał kosmicznych, asteroida o szerokości 1,5 kilometra zwana 2022 AP7 ma orbitę, która pewnego dnia może umieścić ją na ziemskiej drodze, twierdzą naukowcy, w tym jedna z NOIRLab amerykańskiej Narodowej Fundacji Naukowej.

Mówi się, że pozostałe dwie asteroidy mają orbity, które pozostają na orbicie Ziemi i są bezpiecznie oddalone od planety.

„Nasz przegląd zorzy polarnej przeszukuje region w obrębie orbity Ziemi i Wenus w poszukiwaniu asteroid” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania Scott S Sheppard z Earth and Planetary Laboratory w Carnegie Institution for Science.

„Do tej pory znaleźliśmy w pobliżu Ziemi dwie duże asteroidy o średnicy około jednego kilometra, wielkości, którą nazywamy zabójcami planet” – powiedział.

Astronomowie twierdzą, że znalezienie asteroid w wewnętrznym Układzie Słonecznym jest trudnym wyzwaniem ze względu na blask słońca.

Aby dokonać tych obserwacji, musieli wykorzystać krótkie sprzyjające warunki o zmierzchu – małe 10-minutowe okienko każdej nocy.

Poza olśnieniem słonecznym, obserwacje te znajdują się również blisko horyzontu, więc astronomowie muszą patrzeć przez grubą warstwę ziemskiej atmosfery, która może zniekształcać i zniekształcać to, co widzą.

„Możliwe, że pozostało tylko kilka nowych planet o podobnych rozmiarach i możliwe jest, że te duże, nieodkryte asteroidy mają orbity, które utrzymują je w orbitach Ziemi i Wenus przez większość czasu” – powiedział dr Sheppard.

Wyjaśnił: „Do tej pory odkryto tylko około 25 asteroid, które mają orbity całkowicie wewnątrz orbity Ziemi ze względu na trudności w obserwowaniu w pobliżu blasku słońca”.

Naukowcy muszą jeszcze ujawnić więcej szczegółów na temat potencjalnie niebezpiecznej asteroidy (PHA) 2022 AP7, w tym więcej szczegółów na temat jej trajektorii orbitalnej, a także jej składu. Ale na razie dr Sheppard mówi, że według CNN będzie „pozostawać bardzo daleko od Ziemi”.

Badania szacują, że minimalna odległość przecięcia orbity (MOID) asteroidy z Ziemią wynosiła 0,0475 jednostek astronomicznych (au). Dla porównania 1 au to mniej więcej odległość między Ziemią a Słońcem.

MOID to skala używana do oceny potencjalnych bliskich ścieżek i ryzyka kolizji między obiektami astronomicznymi i jest odległością między najbliższymi punktami orbitalnymi dwóch obiektów.

Ziemski MOID dla AP7 2022 wynosi tylko 0,0475 au, co czyni go PHA i prawdopodobnie największym PHA znalezionym od 2014 roku w oparciu o wielkość bezwzględną. Naukowcy napisali w badaniu, że 2022 AP7 prawdopodobnie znajdzie się w 5 procentach największych znanych PHA.

Do przeprowadzenia tych obserwacji naukowcy wykorzystali kamerę ciemnej energii (DECam) zainstalowaną na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile.

Zaawansowana kamera umożliwiła astronomom uchwycenie dużych obszarów nieba z dużą czułością.

„DECam może pokryć duże połacie nieba do głębokości nieosiągalnych za pomocą mniejszych teleskopów, co pozwala nam zagłębić się, pokryć większą część nieba i zbadać wnętrze Układu Słonecznego w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie robiono” – powiedział dr Sheppard.

Według naukowców wyniki pomagają również ujawnić rozmieszczenie małych obiektów w naszym Układzie Słonecznym i rzucić więcej światła na to, jak asteroidy poruszają się po wewnętrznej części Układu Słonecznego.

Naukowcy twierdzą, że badania dostarczają również więcej informacji na temat tego, w jaki sposób interakcje grawitacji i ciepła słonecznego przyczyniają się do fragmentacji tych skał kosmicznych.

„Nasz przegląd DECam jest jednym z największych i najbardziej czułych poszukiwań obiektów na orbicie Ziemi i w pobliżu orbity Wenus. To wyjątkowa okazja, aby zrozumieć rodzaje obiektów czających się w wewnętrznym Układzie Słonecznym” – dodał dr Sheppard.