Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Niedoceniany Star Trek: Dlaczego warto oglądać Deep Space Nine |  telewizja

Niedoceniany Star Trek: Dlaczego warto oglądać Deep Space Nine | telewizja

WPomiędzy przełomową operową perfekcją Star Trek: The Next Generation i Star Trek: Voyager, Deep Space Nine znajdowało się w niekorzystnej sytuacji. Gdzie były wszystkie statki? Wycieczki? Rurki Jeffriesa, do cholery? Dlaczego mielibyśmy oglądać pełen dialogów dramat grany na słabo oświetlonej stacji kosmicznej?

Ale Deep Space Nine jest jak Amerykanie w kosmosie albo powieść Le Carré o zimnej wojnie, której akcja rozgrywa się w ogniu straszliwej okupacji. Chodzi o napięcia rasowe, fundamentalizm religijny i nową wiarę. To po prostu jedna z najmądrzejszych rzeczy, jakie kiedykolwiek wyszły z głównego nurtu science fiction.

Oto turbo pitch: Cardasia — wyścig wojskowy z wyboistymi głowami i odrobiną kłopotów — zrezygnowała z zajmowania Bajaur, wysoce uduchowionej i burzliwej planety. Terok Nor, kardasjańska stacja kosmiczna unosząca się nad planetą, została przemianowana na Deep Space Nine. Bajor chce uniknąć ponownego najazdu, więc proszą związek o członkostwo.

Kapitan Gwiezdnej Floty Benjamin Sisko (w tej roli Avery Brooks) zostaje przydzielony do kierowania stacją. Kiedy przybywa, między Bajur a odległą dzielnicą Gamma otwiera się tunel czasoprzestrzenny, co nagle sprawia, że ​​planeta staje się strategicznie ważna. Ale poczekaj! W wormholu mieszkają bajorańscy bogowie, prorocy, a Sisko jest ich wysłannikiem – a to dopiero pierwszy odcinek!

„Program nie mógł się doczekać” – mówi Nana Visitor, która gra Kirę Neres, uroczą bajorańską oficer łącznikową przydzieloną do Deep Space Nine. „I on wstaje! I myślę, że to jest powód odrodzenia. Ludzie patrzą i idą… Cholera jasna! Właśnie przez to teraz przechodzimy! Nic się nie zmieniło!”

Kira to jedna z gwiezdnych postaci, która porzuca głęboką, choć czasami płaską duszę Gwiezdnej Floty na rzecz bezprecedensowego chaosu moralnego. Miles O’Brien (Colm Minnie), przyjazny irlandzki powóz nowej generacji, pojawia się i staje się jedną z najlepszych postaci Treka. (On jest związkowcem, do cholery.) Julian Bashir (Alexander Siddig) to arogancki i energiczny lekarz, którego przyjaźń z tajemniczym kardasjańskim krawcem, Garackiem (Andrew Robinson), zabiera widzów w naprawdę cudowne miejsca. Poznajemy Daxa (Terry Farrell), typ Trill, który daje Doktorowi Who szansę na swoje pieniądze. Jest Odo (nieżyjący wielki René Aubergenois), szef ochrony stacji i mutant, którego pochodzenie stało się później głównym punktem fabuły. I jest wróg Odo, Quark (Armen Schimmermann), barman Ferengi. W serii, która przedstawia ludzi jako postkapitalistyczne ideały, Ferengi jest złożonym, przezabawnym i naprawdę niepokojącym portretem społeczeństwa zbudowanego wyłącznie na pieniądzach.

READ  NASA rozpoczyna dochodzenie w sprawie zarzutów, że były prezydent James Webb nadzorował czystkę pracowników LGBT LG

Sherman zapytał, dlaczego ludzie powinni dać pokazowi szansę. „Widzieliśmy na pokazach” – mówi. Obejrzyj go, aby uzyskać naprawdę dobre aktorstwo. A co sprawia, że ​​aktorstwo jest dobre? Dobre pisanie. Obejrzałem go, aby napisać wiele wyczerpujących podróży, ponieważ myśleli, że chodzi o fizykę i statki kosmiczne… Tak, mamy to! Ale nasz program tak naprawdę dotyczy problemów społecznych . Obejrzyj go, aby zainspirować filozoficzną dyskusję”.

„Stoi!” …odwiedzając Nana podczas Paramount + Star Trek Day, który odbył się w Kalifornii we wrześniu 2022 roku. Zdjęcie: Michael Tran/AFP/Getty Images

Deep Space Nine rozbrzmiewa teraz, ponieważ jest osadzona w rozgałęzionym świecie, podobnym do naszego. „Deep Space Nine nie polega na rozwiązywaniu problemów świata co 46 minut” – mówi Schimmermann. „Ale zamiast tego, jak żyją razem ludzie, którzy się nie kochają, ale powinni? Czy trzeba tworzyć sojusze, aby przetrwać, tylko przejść przez życie?”

Trzeba przyznać, że wielu widzów zostaje zwolnionych wcześnie. Sezon 1 przebiega w dużej mierze na tym samym gruncie, co inne programy Star Trek. Ale pod koniec pierwszego sezonu Deep Space Nine ujawnia swoje prawdziwe oblicze, zanim zanurzy się w głębokich, mrocznych, filozoficznych wodach. Niektóre odcinki i fabuły mogą ujść na sucho, gdy poczujesz się, jakbyś był na skraju fizycznego załamania. Zawodnicy znakomicie rozsiewają zbliżające się wątki fabularne na długo przed ich pojawieniem się i wykonują niesamowite zwroty akcji, przyciągając głównych graczy ze świata Treka, aby opowiadali historie, które, szczerze mówiąc, często zawstydzają resztę podróży Treka.

Znaczenie posiadania czarnego kapitana Gwiezdnej Floty, samotnego ojca, stacjonującego pośród rosnących napięć rasowych, jest jednym z największych atutów Deep Space Nine. Sisko przez cały czas trwania serialu stał się tak potężnym kapitanem Treka jak Jean-Luc Picard w okresie swojej świetności, wnosząc do swojego występu prawdziwą kinową wagę. A Deep Space Nine, bardziej niż jakikolwiek inny program Treka, ma poczucie miejsca. Będziesz tęsknić za przechadzką, przegapisz syk turbosprężarki i znajdziesz to wystarczająco długo, aby ponownie wejść do biura Sisko, kazać mu się odwrócić, aby cię przywitać i rzucić piłką baseballową w powietrze.

Cudem mieliśmy okazję wrócić na ten świat. Jest wspaniały nowy serial komiksowy, który bada losy niektórych głównych bohaterów, oraz doskonały serial animowany niższe piętra Akcja toczy się pięć lat po zakończeniu Deep Space Nine; Goście i Schimmerman triumfalnie powrócili jako Kira i Quark. „Kira zawsze jest dla mnie poza sceną” – mówi gość. „Wszystkie rozmowy, które prowadziłem przez lata, słysząc, co znaczyła dla innych, próbując wyjaśnić, co znaczyła dla mnie… sprawiają, że jest to tak świeże i żywe w mojej głowie”.

Kiedy kończymy naszą rozmowę, elegancko podsumowuje, dlaczego warto obejrzeć Deep Space Nine. „Miał przywilej, który podróżował, aby odkryć inne światy, a my mieliśmy czelność powiedzieć: Zaczekaj chwilę. Lot jest stąd…” wskazuje na swoją głowę, „Tu…” i wskazuje palcem na serce. „Ta wycieczka? To dobra wycieczka. Skupmy się na tym.”