Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Astronomowie odkryli potworną „planetę zabójców” 2022 AP7 – największą widzianą w ciągu ostatnich ośmiu lat

Astronomowie odkryli w blasku słońca asteroidę, która jest największym obiektem odkrytym w ciągu ostatnich ośmiu lat i „potencjalnie niebezpiecznym” obiektem na Ziemi.

Badanie, które zostało niedawno opublikowane w Czasopismo astronomiczneodkryli trzy nowe asteroidy bliskie Ziemi (NEA) ukrywające się w wewnętrznej części Układu Słonecznego w wewnętrznym regionie orbit Ziemi i Wenus.

Wśród tych trzech skał kosmicznych, asteroida o szerokości 1,5 kilometra zwana 2022 AP7 ma orbitę, która pewnego dnia może umieścić ją na ziemskiej drodze, twierdzą naukowcy, w tym jedna z NOIRLab amerykańskiej Narodowej Fundacji Naukowej.

Mówi się, że pozostałe dwie asteroidy mają orbity, które pozostają na orbicie Ziemi i są bezpiecznie oddalone od planety.

„Nasz przegląd zorzy polarnej przeszukuje region w obrębie orbity Ziemi i Wenus w poszukiwaniu asteroid” – powiedział w oświadczeniu główny autor badania Scott S Sheppard z Earth and Planetary Laboratory w Carnegie Institution for Science.

„Do tej pory znaleźliśmy w pobliżu Ziemi dwie duże asteroidy o średnicy około jednego kilometra, wielkości, którą nazywamy zabójcami planet” – powiedział.

Astronomowie twierdzą, że znalezienie asteroid w wewnętrznym Układzie Słonecznym jest trudnym wyzwaniem ze względu na blask słońca.

Aby dokonać tych obserwacji, musieli wykorzystać krótkie sprzyjające warunki o zmierzchu – małe 10-minutowe okienko każdej nocy.

Poza olśnieniem słonecznym, obserwacje te znajdują się również blisko horyzontu, więc astronomowie muszą patrzeć przez grubą warstwę ziemskiej atmosfery, która może zniekształcać i zniekształcać to, co widzą.

„Możliwe, że pozostało tylko kilka nowych planet o podobnych rozmiarach i możliwe jest, że te duże, nieodkryte asteroidy mają orbity, które utrzymują je w orbitach Ziemi i Wenus przez większość czasu” – powiedział dr Sheppard.

Wyjaśnił: „Do tej pory odkryto tylko około 25 asteroid, które mają orbity całkowicie wewnątrz orbity Ziemi ze względu na trudności w obserwowaniu w pobliżu blasku słońca”.

READ  Naukowcy twierdzą, że przestrzeń orbitalna wokół Ziemi musi być chroniona przez wznoszące się satelity kosmiczne

Naukowcy muszą jeszcze ujawnić więcej szczegółów na temat potencjalnie niebezpiecznej asteroidy (PHA) 2022 AP7, w tym więcej szczegółów na temat jej trajektorii orbitalnej, a także jej składu. Ale na razie dr Sheppard mówi, że według CNN będzie „pozostawać bardzo daleko od Ziemi”.

Badania szacują, że minimalna odległość przecięcia orbity (MOID) asteroidy z Ziemią wynosiła 0,0475 jednostek astronomicznych (au). Dla porównania 1 au to mniej więcej odległość między Ziemią a Słońcem.

MOID to skala używana do oceny potencjalnych bliskich ścieżek i ryzyka kolizji między obiektami astronomicznymi i jest odległością między najbliższymi punktami orbitalnymi dwóch obiektów.

Ziemski MOID dla AP7 2022 wynosi tylko 0,0475 au, co czyni go PHA i prawdopodobnie największym PHA znalezionym od 2014 roku w oparciu o wielkość bezwzględną. Naukowcy napisali w badaniu, że 2022 AP7 prawdopodobnie znajdzie się w 5 procentach największych znanych PHA.

Do przeprowadzenia tych obserwacji naukowcy wykorzystali kamerę ciemnej energii (DECam) zainstalowaną na 4-metrowym teleskopie Víctora M. Blanco w Międzyamerykańskim Obserwatorium Cerro Tololo w Chile.

Zaawansowana kamera umożliwiła astronomom uchwycenie dużych obszarów nieba z dużą czułością.

„DECam może pokryć duże połacie nieba do głębokości nieosiągalnych za pomocą mniejszych teleskopów, co pozwala nam zagłębić się, pokryć większą część nieba i zbadać wnętrze Układu Słonecznego w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie robiono” – powiedział dr Sheppard.

Według naukowców wyniki pomagają również ujawnić rozmieszczenie małych obiektów w naszym Układzie Słonecznym i rzucić więcej światła na to, jak asteroidy poruszają się po wewnętrznej części Układu Słonecznego.

Naukowcy twierdzą, że badania dostarczają również więcej informacji na temat tego, w jaki sposób interakcje grawitacji i ciepła słonecznego przyczyniają się do fragmentacji tych skał kosmicznych.

„Nasz przegląd DECam jest jednym z największych i najbardziej czułych poszukiwań obiektów na orbicie Ziemi i w pobliżu orbity Wenus. To wyjątkowa okazja, aby zrozumieć rodzaje obiektów czających się w wewnętrznym Układzie Słonecznym” – dodał dr Sheppard.

READ  Życiorysy osób poszukujących pracy w kosmosie uruchomione z okazji Dnia Gwiezdnych Wojen