Nieszczęsna załoga promu kosmicznego Challenger prawdopodobnie przeżyła kilka pierwszych sekund po eksplozji, po czym spadła z wysokości 20 km i w pełni świadoma śmierć.
Book ujawnił na żywo w telewizji przerażające ostatnie chwile ośmiu pasażerów wahadłowca, którzy rozbili się w ciągu 73 sekund lotu 28 stycznia 1986 roku. Członkowie załogi Michael Smith, Ronald McNair, Ellison Onizuka, Francis (Dick) Scobee, Judith Resnick, Christa McAuliffe i Gregory Jarvis byli na pokładzie statku tego pamiętnego dnia.
Według autora Kevina Cooka w jego książce Burning Blue: The Untold Story of Christa McAuliffe and NASA’s Challenger załoga prawdopodobnie „przynajmniej początkowo była świadoma, że coś jest nie tak”.
Przeczytaj więcej: Eksperci twierdzą, że burze słoneczne z kosmosu mogą uszkodzić brytyjską sieć kolejową
Aby zobaczyć inne wiadomości satelitarne, kliknij tutaj
Pomimo eksplozji wnętrze kabiny zostało zabezpieczone żaroodpornymi płytkami silikonowymi i nie uległo spaleniu. Wzniósł się w przestworza, wystawiając osoby na pokładzie na działanie mocy o 17 G większej niż przed treningiem.
Dochodzenie wykazało, że można to przeżyć przy „niskim” ryzyku obrażeń, zdaniem Cooka. Nie wykazało również żadnych oznak nagłego spadku ciśnienia, który spowodowałby wyrzucenie załogi.
Dochodzenie wykazało, że katastrofa była spowodowana awarią uszczelek typu o-ring, które nie były używane w wyjątkowo niskich temperaturach.
Dalsze badanie wykazało, że trzech astronautów włączyło awaryjny dopływ powietrza, co wskazuje, że pewna liczba członków załogi przeżyła początkową eksplozję.
Wystarczyły dwie minuty, aby kabina spadła w morze na odległość 20 km, osiągając prędkość końcową ponad 200 mil na godzinę. Niektórzy z nieszczęsnych pasażerów wahadłowca prawdopodobnie doskonale zdawali sobie sprawę, że pędzą ku śmierci.
Aby być na bieżąco z najświeższymi wiadomościami, koniecznie zapisz się do jednego z naszych newsletterów Tutaj.
Książka pana Cooka skupia się na Christie McAuliffe, która w wieku 37 lat została pierwszą kobietą-astronautką.
Katastrofa spowodowała wstrzymanie programu promów kosmicznych na 32 miesiące. Następny prom, Discovery, został wystrzelony dopiero 29 września 1988 roku. Program zakończył się bezpowrotnie w 2011 roku.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
Firma zajmująca się planowaniem powierzchni handlowych CADS postrzega technologię jako odpowiedź na Święta Wielkanocne i inne sezonowe wyzwania w 2024 r. — Retail Technology Innovation Hub
Astronomowie odkryli, że woda unosi się w części przestrzeni, która tworzy planetę
Tęskniłam za nim bardzo długo! Satelita NASA i martwy rosyjski statek kosmiczny zbliżają się do siebie na swojej orbicie