Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Znaczący wzrost poziomu morza spowodowany topnieniem pokrywy lodowej Grenlandii „teraz nieunikniony” |  poziom morza

Znaczący wzrost poziomu morza spowodowany topnieniem pokrywy lodowej Grenlandii „teraz nieunikniony” | poziom morza

Duży wzrost poziomu morza z powodu topnienia rzeki Grenlandia Naukowcy odkryli, że pokrywa lodowa jest teraz nieunikniona, nawet jeśli spalanie paliw kopalnych napędzające kryzys klimatyczny kończy się z dnia na dzień.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie do tej pory spowoduje absolutnie minimalny wzrost poziomu morza o 27 cm (10,6 cala) od samej Grenlandii, ponieważ topnieje 110 bilionów ton lodu. Wraz z postępującą emisją dwutlenku węgla, topnieniem innych pokryw lodowych i rozszerzalnością termiczną oceanów, wzrost poziomu mórz wydaje się wynosić kilka metrów.

Miliardy ludzi żyją na obszarach przybrzeżnych, co sprawia, że ​​powodzie spowodowane podnoszeniem się poziomu morza są jednym z największych długoterminowych skutków kryzysu klimatycznego. Jeśli rekordowy rok topnienia Grenlandii w 2012 r. stanie się rutynowym wydarzeniem w dalszej części stulecia, jak to możliwe, pokrywa lodowa osiągnie „niesamowity wzrost” o 78 centymetrów na poziomie morza, stwierdzili naukowcy.

Wcześniejsze badania wykorzystywały komputerowe modele zachowania pokrywy lodowej do oszacowania przyszłych strat, ale procesy fizyczne są złożone, co prowadzi do znacznej niepewności wyników.

Z drugiej strony badanie Opublikowane w Przyroda Zmiany klimatu Wykorzystano satelitarne pomiary strat lodu z Grenlandii oraz kształtu lądolodu z lat 1919-2000. Dane te umożliwiły naukowcom obliczenie, w jakim stopniu globalne ocieplenie dotychczas wyprowadziło pokrywę lodową z równowagi, w której opady śniegu odpowiadają utraconemu lodowi. Pozwoliło to obliczyć, ile lodu musiałoby zostać utracone, aby przywrócić stabilność.

„To bardzo konserwatywny gorszy wynik” – powiedział profesor Jason Box z National Geological Survey of Denmark and Greenland (Geus), który kierował badaniami. Realistycznie rzecz biorąc, w ciągu tego stulecia liczba ta wzrośnie ponad dwukrotnie.

Szacunek 27 cm jest minimalny, ponieważ uwzględnia tylko globalne ocieplenie do chwili obecnej i ponieważ nie uwzględniono niektórych sposobów tracenia lodu lodowcowego na krawędziach lądolodu.

READ  NASA ponownie opóźnia start rakiety księżycowej Artemis 1, gdy zbliża się burza tropikalna Ian | NASA

Zaletą tego badania jest to, że zapewnia solidne oszacowanie nieuniknionego wzrostu poziomu morza, ale zastosowana metoda nie podaje skali czasowej, w której lód zostanie utracony. Jednak w oparciu o ogólną wiedzę naukowców na temat tego, w jaki sposób warstwy takie jak Grenlandia tracą lód na rzecz oceanu, naukowcy stwierdzili, że większość wypiętrzenia nastąpi stosunkowo szybko. W 2021 r. inni naukowcy ostrzegali, że duża część Lodowa czapa Grenlandii była na krawędzi punktu krytycznego.

Dr William Colgan, również z Geus, powiedział: „Minimum 27 cm to dotychczasowy deficyt wzrostu poziomu morza i zostanie on spłacony bez względu na to, co zrobimy w przyszłości”. „Niezależnie od tego, czy nastąpi to za 100 lat, czy za 150 lat, nadchodzi. A wzrost poziomu morza, do którego jesteśmy zobowiązani, rośnie właśnie teraz, z powodu trajektorii klimatu, na której się znajdujemy”.

Colgan powiedział: „Więc [2012] Staje się normalny rok, wtedy popełniona strata wzrasta do 78 cm, co jest zdumiewające, fakt, że jesteśmy już w tym przedziale [of ice loss] To okropne. Ale różnica między pasemkami 78 cm a 27 cm [difference] Można to osiągnąć poprzez wdrożenie Porozumienia Paryskiego. Nadal jest dużo miejsca, aby zminimalizować szkody”.

Góra Lodowce w Himalajach A Alpy Już są na dobrej drodze do utraty jednej trzeciej i pół lodu z rzędu, podczas gdy Pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej Niektórzy uczeni uważają również, że przekroczył nieunikniony punkt ciężkich strat. Ocieplenie oceanów również się pogłębia, zwiększając wzrost poziomu mórz.

„W literaturze naukowej pojawia się coraz większe poparcie dla poziomów wysokości wielometrowych w ciągu najbliższych 100 do 200 lat” – powiedział Colgan. a Upadek ogromnej pokrywy lodowej na wschód od Antarktydyco doprowadziłoby do podniesienia się poziomu morza o 52 metry, gdyby wszystko się stopiło, można by tego uniknąć, gdyby podjęto szybkie działania na rzecz klimatu.

Profesor Jill Whiteman z University of Exeter, która nie była częścią zespołu badawczego, powiedziała: „Wyniki tego nowego badania są trudne do zignorowania dla wszystkich przywódców biznesowych i politycznych, którzy troszczą się o przyszłość ludzkości. To zła wiadomość dla prawie 600 milionów ludzi żyjących w regionach przybrzeżnych na całym świecie. Wraz ze wzrostem poziomu mórz będą oni coraz bardziej narażeni, zagrażając prawie bilionowi dolarów globalnego bogactwa. Powiedziała, że ​​przywódcy polityczni muszą szybko zwiększyć fundusze, aby dostosować się do klimatu i szkód.