Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

AstroForge, start-up zajmujący się wydobyciem planetoid, przetestuje w tym roku swoją technologię rafinacji w kosmosie – TechCrunch

AstroForge, start-up zajmujący się wydobyciem planetoid, dwukrotnie w tym roku wyruszy w kosmos, próbując zrobić to, czego żadna inna firma nie była w stanie zrobić wcześniej: odblokować nieograniczoną wartość metali szlachetnych w kosmosie.

Kiedy omówiono TechCrunch Nasiona AstroForge w kwietniu tego rokuZauważyliśmy, że firma planuje przeprowadzić misję demonstracyjną jeszcze w tym roku. Dzisiaj AstroForge ujawniło więcej szczegółów na temat tej misji, a także ogłosiło dodatkową misję w dalszej części roku, która zabierze firmę do docelowej asteroidy w celu obserwacji.

Rafineria AstroForge działa w symulowanej próżni kosmicznej. Kredyty obrazkowe: Astroforge / Ed Carrion

Pierwsza misja rozpocznie się w kwietniu na pokładzie pojazdu SpaceX Transporter-7. CubeSat o wysokości 6U, dostarczony przez firmę zajmującą się technologią kosmiczną OrbAstro, zostanie wstępnie załadowany „materiałem podobnym do asteroidy”, aby zademonstrować możliwości rafinacji i ekstrakcji AstroForge w środowisku o zerowej grawitacji. W drugiej misji firma wyruszy w przestrzeń kosmiczną, aby zebrać dane na powierzchni asteroidy, którą firma ma nadzieję wydobyć jeszcze w tej dekadzie.

„Musimy znaleźć sposób na wydobycie regolitu z asteroidy i przetworzenie go w naszych rafineriach i uważamy, że rozwiązaliśmy ten problem dla docelowej asteroidy” – powiedział dyrektor generalny Matt Gialich w wywiadzie dla TechCrunch.

Powiedział, że firma współpracuje z doradcami z uniwersytetów, NASA i non-profit Research Planetary Science Institute, aby pomóc zidentyfikować najbardziej obiecujące asteroidy do wykorzystania. Firma również niedawno opublikowany artykuł z Colorado School of Mines, aby ocenić zawartość minerałów na asteroidach, które można wydobywać i sprzedawać jako towary na Ziemi lub używać w kosmosie.

W artykule tym zauważono, że „tekstura powierzchni asteroid bogatych w minerały wciąż wymaga zbadania”, a Gialich potwierdził, że drugim zadaniem będzie zbadanie powierzchni docelowej asteroidy za pomocą obrazów o wysokiej rozdzielczości. Odmówił podania dalszych informacji na temat asteroidy poza tym, że jest ona bliżej domu niż, powiedzmy, skała w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.

READ  Project Solaris: Wewnątrz śmiałego planu ESA wykorzystania energii słonecznej z kosmosu

„Pasy asteroid są tak daleko, że od 14 lat zabierają nas w obie strony” – powiedział. „To coś bardziej odpowiedniego do badań i eksploracji. […] To nie jest dla nas opłacalna sprawa biznesowa”.

Zamiast tego firma poleci na orbitę księżycową za pomocą Intuitive Machines w Houston, zanim wyruszy w przestrzeń kosmiczną. Statek kosmiczny AstroForge, po raz kolejny dostarczony przez OrbAstro, wyruszy w znacznie krótszą 11-miesięczną podróż do docelowej asteroidy.

AstroForge aktywnie planuje swoją trzecią misję lądowania na asteroidzie i czwartą misję, która będzie pierwszą misją rafinacyjną firmy mającą na celu sprowadzenie platyny z powrotem na Ziemię.