Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zacząć obracać się w przeciwnym kierunku, sugeruje kuszące nowe odkrycie

Wewnętrzne jądro Ziemi mogło zacząć obracać się w przeciwnym kierunku, sugeruje kuszące nowe odkrycie

Nowe badania ujawniają, że stały rdzeń wewnętrzny Ziemi zatrzymał swój obrót i zamiast tego zaczął obracać się w przeciwnym kierunku.

Badanie, opublikowane we wtorek w czasopiśmie Nature, zauważa, że ​​badania mogą pogłębić zrozumienie, w jaki sposób procesy zachodzące głęboko na planecie wpływają na jej powierzchnię, w tym na długość dnia. Nauki przyrodnicze o Ziemi.

Wcześniejsze badania wykazały, że wewnętrzne jądro planety jest oddzielone od reszty Ziemi płynnym jądrem zewnętrznym, przy czym pole magnetyczne wpływa na rotację wewnętrznej warstwy wraz z efektami grawitacyjnymi płaszcza.

Naukowcy, w tym ci z Uniwersytetu Pekińskiego w Pekinie, wyjaśnili, że wcześniej wywnioskowano to na podstawie zmian w czasie podróży między powtarzającymi się falami sejsmicznymi, które muszą przechodzić tę samą ścieżkę przez wewnętrzne jądro.

Jednak to, jak szybko wewnętrzny rdzeń obraca się i czy jest zmienny, pozostaje niejasne.

Fale sejsmiczne z niemal identycznych trzęsień ziemi, które przeszły przez wewnętrzne jądro Ziemi wzdłuż podobnych ścieżek od lat 60.

W szczególności przeanalizowali zmienność kształtu fali i czasu podróży tych trzęsień ziemi i odkryli, że od 2009 r. trajektorie fal sejsmicznych – które wcześniej wykazywały duże różnice w czasie podróży – wykazały „niewielkie zmiany”.

„Tutaj analizujemy powtarzające się fale sejsmiczne z początku lat 90. i pokazujemy, że wszystkie trajektorie, które wcześniej wykazywały znaczące zmiany czasowe, wykazywały niewielkie zmiany w ciągu ostatniej dekady” – napisali w badaniu.

Wyniki wskazują, że rotacja wewnętrznego jądra Ziemi została zatrzymana.

Może to być związane z odwróceniem rotacji wewnętrznego rdzenia w ramach oscylacji trwającej siedem dekad, co wskazuje na „system rezonansowy w różnych warstwach Ziemi”.

Według badań różnice te są związane ze zmianami w obserwacjach na powierzchni Ziemi, takich jak długość dnia.

READ  Astronomowie odkryli pierwszy dysk wokół gwiazdy poza Drogą Mleczną

Zauważyli, że „ta kilkudziesięcioletnia okresowość zbiega się ze zmianami w wielu innych obserwacjach geofizycznych, zwłaszcza w długości dnia i polu magnetycznym”.

Nowe odkrycia rzucają również nowe światło na interakcje między różnymi warstwami Ziemi.

„Obserwacje te dostarczają dowodów na dynamiczne interakcje między warstwami Ziemi, od najgłębszego wnętrza po powierzchnię” – stwierdzili naukowcy w badaniu.

Według nich wcześniejszy przełom nastąpił na początku lat 70.