Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Asteroidy mogą zbliżyć się do Ziemi niepostrzeżenie, ponieważ NASA znajduje niebezpieczną strefę

Profesor Richard Winscott, który kierował zespołem badawczym na Uniwersytecie Hawajskim, powiedział, że ludzie „nie powinni tracić snu” ze względu na możliwość narażenia na niszczącą asteroidę.

Ale dodał: „Jeśli znajdziemy coś, co uderzy w ziemię, chcielibyśmy coś z tym zrobić.

„Nie chodzi o znalezienie ich, siedzenie tam i pozwolenie im na szok”.

Algorytmy sterujące teleskopami obserwującymi asteroidy zostały zaprogramowane do identyfikacji poruszających się obiektów, aby uniknąć błędnej identyfikacji zjawisk, takich jak supernowe i świecące gwiazdy.

Uwzględnia to fakt, że obiekty zbliżające się do Ziemi wydają się dryfować na niebie w kierunku zachodnim z powodu obrotu Ziemi na wschód wokół własnej osi.

Jednakże, gdy asteroidy zbliżają się do Ziemi z części wschodniego nieba – mniej więcej w obszarze, który można zobaczyć patrząc bezpośrednio na około 2 w nocy – obrót planety i krzywizna Słońca może sprawić, że obiekty wydają się nieruchome.

Opublikowane w czasopiśmie Icarus badanie wskazuje, że 50 proc Zderzacze zbliżające się do Ziemi Od wschodu oczekuje się, że będzie przechodzić przez okresy spowolnienia, które mogą utrudnić dostrzeżenie.

Gdyby nie to zjawisko, asteroidy wielkości ciała z 2019 roku, znane jako 2019 OK, zostałyby wykryte cztery tygodnie przed zderzeniem.

Zespół podsumował: „Ankiety powinny zachować szczególną ostrożność podczas skanowania nieba w tym kierunku, agresywnie podążając za nowymi, wolno poruszającymi się obiektami”.

„Way to Go” w Projekcie Katalogu Asteroid

Profesor Winscott powiedział, że powinno być możliwe zaktualizowanie algorytmów w celu przezwyciężenia widocznego efektu statycznego.

100-metrowa asteroida 2019 OK jest największym obecnie znanym obiektem tej wielkości i przeszła przez Ziemię w zasięgu 70 000 kilometrów od 1908 roku.

NASA opisuje obiekty bliskie ziemi (NEO) jako te, które leżą w promieniu 28 milionów mil od ścieżki Ziemi wokół Słońca.

READ  Konflikt na Ukrainie prawdopodobnie opóźni misję Rosalind Franklin

W 1994 roku Kongres zlecił agencji skatalogowanie potencjalnie niebezpiecznych obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi, większych niż jeden kilometr.

W 2005 roku Kongres zaktualizował ten trend, zlecając NASA znalezienie co najmniej 90 procent potencjalnie niebezpiecznych NEO o rozmiarach 140 metrów lub większych do końca 2020 roku.

Prof. Winscott powiedział, że prawie 40 procent tych obiektów jest obecnie zindeksowanych.

„Mamy do zrobienia” – powiedział.

„Gdy osiągniemy ponad 90 procent, liczba, która może nas wykraść z tego trendu, będzie niewielka”.

Zaplanuj rozbicie statku kosmicznego w asteroidę

Misja Double Asteroid Redirection Test (DART) została wystrzelona z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w listopadzie. Pierwszy eksperyment z tak zwaną technologią zderzacza kinetycznego Aby zmienić ruch asteroidy w kosmosie.

Naukowcy będą dążyć do zderzenia sondy z księżycem o wysokości około 160 metrów, który krąży wokół planetoidy Didymos, bliskiej Ziemi, która ma około 780 metrów wysokości.

W 2019 roku NASA wydała prawie 150 milionów dolarów na programy obrony planetarnej, 40 razy więcej niż w poprzedniej dekadzie.