Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Prywatni gracze i wyścig w kosmos

za pomocą Martand Jha

W ostatnim czasie wieści z kosmicznej areny przyciągnęły uwagę wielu entuzjastów kosmosu. Pierwszy w Indiach dedykowany kosmiczny think tank „Spaceport Sarabhai” został uruchomiony przez grupę przedsiębiorców i prawników, którzy chcą stworzyć dla siebie przestrzeń w systemie nadal w dużej mierze objętym ISRO. Na całym świecie prywatni gracze, tacy jak SpaceX i Tesla, pozostawili ślad na polu kosmosu, co jest bardzo kosztowne z natury i charakteru.

Dla kraju takiego jak Indie, think tank zajmujący się przestrzenią kosmiczną jest zmianą paradygmatu, która pokazuje zainteresowanie ludzi tym sektorem. Podczas startu dr Susmita Mohanty, dyrektor generalny Spaceport Sarabhai (S2) zauważyła: „S2 obejmuje wielowymiarową naturę ludzkich przedsięwzięć kosmicznych. Soczewka S2 obejmuje między innymi geopolityczne, naukowe, ekonomiczne, prawne, bezpieczeństwo, ochronę oraz kwestie zrównoważonego rozwoju związane z działaniami w przestrzeni kosmicznej”. Poinformowano również, że S2 będzie współpracować z Indyjskim Stowarzyszeniem Kosmicznym (ISpA) i Indyjskim Narodowym Centrum Promocji i Licencjonowania Przestrzeni Kosmicznej (IN-SPACe) oraz przeprowadzi badania na skalę Indii gospodarka kosmiczna. Nazwa Spaceport Sarabhai wybrana dla tego centrum badawczego jest stosownym hołdem dla Vikrama Sarabhai, założyciela i pierwszego szefa programów kosmicznych w Indiach.

Wiadomości z Hyderabadu

Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej wiadomości z Hyderabad

punkt zwrotny

Biorąc pod uwagę rok 2020 i 2021, które były przeznaczone dla specjalnych graczy wykazujących głębokie zaangażowanie w działania związane z przestrzenią kosmiczną, nie ma sensu, aby ta dekada okazała się punktem zwrotnym w historii kosmosu w Indiach. 15 sierpnia 2019 roku mija 50 lat od powstania Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), która została zinstytucjonalizowana jako ciało węzłowe indyjskich działań kosmicznych przez ówczesną premier Indirę Gandhi, która wraz z dr. Vikramem Sarabhaiem uważała, że ​​program kosmiczny potrzebne Miała to być jednostka niezależna od Ministerstwa Energii Atomowej, która prowadziła program kosmiczny we wczesnych latach, kiedy rakiety sondujące były regularnie wystrzeliwane z Równikowej Stacji Wyrzutni Rakiet w Thumba, Trivandrum, na dzień 21 listopada 1963 roku.

READ  ogłasza Nova Space Inc. o nowościach

Należy przyjrzeć się historycznemu kontekstowi, w jakim zaczął się kształtować rozwój indyjskiego programu kosmicznego i dlaczego Indie jako nowo niepodległe państwo trzeciego świata chciały inwestować w programy kosmiczne w latach 60., mimo że kraj ten borykał się z lawiną problemów w różnych obszarach. Początki i ewolucja indyjskiego programu kosmicznego to jedna z najbardziej inspirujących historii Indii od czasu uzyskania przez nie niepodległości. Powodem tego jest kontekst, w którym rozwijał się program kosmiczny kraju. Kiedy premiera Sputnika 1 podekscytowała świat, Indie miały bardzo niski poziom prawie wszystkich wskaźników społeczno-gospodarczych.

wszystko sama

Pierwsze dwie dekady po odzyskaniu niepodległości były poświęcone budowaniu narodu. Indie borykały się z problemami. Myśl o posiadaniu własnego programu kosmicznego była zbyt „idealna”. Wielu uważało, że Indie nie są w stanie wydać na coś, co mogłyby zrobić „kraje elitarne”. Odnosiło się to do wyścigu kosmicznego z czasów zimnej wojny, w którym Stany Zjednoczone i Związek Radziecki dużo wydawały na swój program kosmiczny.

Pięćdziesiąt lat później Indie nie tylko wysłały załogową misję w kosmos, zwaną Mission Gaganyaan, ale także podejmują aktywne kroki w celu dywersyfikacji swojej infrastruktury kosmicznej. Premier Narendra Modi wygłosił przemówienie poświęcone „Atmanirbhar Bharat” 12 maja 2020 r., które doprowadziło do dyskusji na temat tego, co tak naprawdę oznacza dla gospodarki, a zwłaszcza dla naszego programu kosmicznego. Minister finansów Nirmala Sitharaman dała jasno do zrozumienia, że ​​pozwoli sektorowi prywatnemu na korzystanie z obiektów ISRO i innych powiązanych aktywów w celu poprawy swoich możliwości. Przyszłe projekty dotyczące eksploracji planet, podróży kosmicznych itp. zostaną otwarte dla sektora prywatnego. Sektor prywatny będzie współpasażerem indyjskiego lotu kosmicznego.

Podczas inauguracji ISpA w październiku 2021 r. Modi powiedział: „Przestrzeń indyjska została zdominowana przez jeden parasol indyjskiego rządu i instytucji rządowych. Indyjscy uczeni dokonali ogromnych osiągnięć w tych dziesięcioleciach, ale obecnie istnieje potrzeba nie ograniczaj indyjskich talentów, niezależnie od tego, czy jest to sektor publiczny, czy prywatny. W pewnym sensie państwo obdarzyło talenty przedsiębiorców w Indiach, otwierając sektor kosmiczny w Indiach w 75. roku swojego istnienia. niezależność.” W tym oświadczeniu powtórzono stwierdzenie rządu Indii z zeszłego roku, że chce on, aby prywatni gracze nie tylko wchodzili do sektora kosmicznego, ale także inwestowali na wielką skalę. Tak więc Spaceport Sarabhai wydaje się być logicznym postępem w łańcuchu wydarzeń rozgrywających się w indyjskim sektorze kosmicznym.

READ  NASA i SpaceX twierdzą, że opóźnione spadochrony na kapsule Dragona nie stanowią problemu

pod kontrolą

Jedną dobrą rzeczą jest to, że strach przed uzbrojeniem kosmosu i militaryzacją kosmosu można kontrolować do bezpieczniejszych granic, pod warunkiem, że państwa narodowe nie będą działać jak państwa zbójeckie i zlecać swoje ambicje podboju kosmosu podmiotom prywatnym, podobnie jak Brytyjczycy rząd zlecił swoje uprawnienia korporacji Wschodnie Indie do grabieży i grabieży.

Szczerze mówiąc, każdy dobry pomysł na uzyskanie pożądanego rezultatu może zostać błędnie przedstawiony przez tych, którzy to robią. Tutaj pojawia się rola społeczeństwa obywatelskiego, mediów, środowiska akademickiego i instytucji globalnych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych. Będą musieli wprowadzić niezbędne mechanizmy kontroli i równowagi, aby przestrzeń kosmiczna nie była wykorzystywana jako narzędzie szkodzenia ludzkości. Przestrzeń kosmiczna jest „uniwersalnym wspólnym” bytem, ​​a zatem, jeśli ten nowy wyścig kosmiczny ze względu na swoją nową naturę zrobi coś szkodliwego w przestrzeni kosmicznej, stworzy globalne zagrożenie. Idea każdej rasy musi być taka dla postępu ludzkiego życia.

Kiedy ta pandemia dobiegnie końca i sprawy zaczną działać na pełnych obrotach, dopiero wtedy zostanie ujawniona pełna natura, osobowość i wygląd tego nowego wyścigu kosmicznego. Ten kontrakt może być jednym z najważniejszych w kształtowaniu ogólnego zainteresowania ludzkości przestrzenią kosmiczną.

(Autor jest starszym pracownikiem naukowym, School of International Studies, Jawaharlal Nehru University, New Delhi)


Teraz możesz mieć starannie wybrane historie z Telangana dzisiaj zatrudnienie kabel codzienny. Kliknij link, aby zasubskrybować.

Kliknij, aby śledzić Telangana dzisiaj Strona na Facebooku i Świergot .