Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ariane 6 odpala silniki, symulując podróż w kosmos

Ariane 6 odpala silniki, symulując podróż w kosmos

Od 2010 roku europejski producent lotniczy Grupa Ariane został opracowany Ariana 6 Launch Vehicle, rakieta nowej generacji dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Samochód ten zastąpi starszy Ariana 5 Model zapewniający niskie koszty startów przy jednoczesnym zwiększeniu liczby startów w ciągu roku. W ostatnich latach ArianeGrouip testowała rakietę, aby przygotować ją do pierwszego startu, który obecnie zaplanowano na 2024 rok. W zeszłym tygodniu w Środa 23 listopadaAriane 6 przeszedł największy jak dotąd test, w ramach którego kontrolerzy naziemni przeprowadzili obszerne szkolenie.

Obejmowało to kompleksowe tankowanie, odliczanie do startu i zapłon głównego stopnia Volkin 2.1 Ciekły tlen/ciekły wodór (LOX/LH).2) silnik. Następnie nastąpiło spalanie silnika trwające ponad siedem minut, symulujące fazę lotu całego etapu podstawowego, tak jak miało to miejsce podczas rzeczywistego startu. Na potrzeby tego testu dopalacze nie zostały włączone, więc Ariane 6 pozostała nieruchoma na platformie startowej w Europejskim porcie kosmicznym w Gujanie Francuskiej. Zdarzenie zostało zarejestrowane za pomocą transmisji na żywo (pokazanej poniżej), która pokazuje zapłon silnika (po tym, jak usterka spowodowała jego automatyczne wyłączenie).

Był to najdłuższy test „w pełni piętrowego” zespołu napędu cieczowego rakiety z silnikiem Volken 2.1. Spalanie silnika trwało ponad siedem minut i pochłonęło około 150 ton (165 ton amerykańskich) LOX/LH2 Paliwo ze zbiorników rdzenia Ariane 6 zostało przechłodzone do temperatury kriogenicznej – poniżej -250°C (-418°F). Test był monitorowany przez tysiące czujników rozmieszczonych wokół wyrzutni, a uzyskane dane zostaną dokładnie przeanalizowane w celu przygotowania pierwszego lotu testowego Ariane 6.

Gdy system startowy zostanie przetestowany i zweryfikowany, będzie miał bardzo napięty harmonogram startów! Do tej pory ESA zleciła Arianespace przeprowadzenie 26 wystrzeleń, w tym kilku satelitów nawigacyjnych Galileo. Planowany jest także start rakiety Ariane 6 Orbita powrotna Ziemi (ERO) Następny element NASA-ESA Zwrot próbki Marsa Misja, która przetransportuje zdobyte próbki wytrwałość Łazik wraca na Ziemię. W latach 2026-2035 rakiety Ariane 6 wyniosą co najmniej cztery wybrane misje ESA. Globalna Wizja 2015-2025 program.

READ  Japońska agencja kosmiczna podała, że ​​japoński lądownik księżycowy wylądował, ale stracił moc

To zawiera Tranzyty planet i oscylacje gwiazd (Platon) i Duże badanie egzoplanet w zakresie teledetekcji atmosferycznej w podczerwieni (ARIEL) teleskopy do polowań na egzoplanety; the Sprzeciw kometyoraz Zaawansowany teleskop astrofizyczny wysokich energii (Ateny) Teleskop rentgenowski. Pojazd nośny wykona także wiele misji współdzielenia przejazdów i wyniesie ładunki zmierzające na Księżyc we współpracy z NASA i innymi agencjami kosmicznymi zaangażowanymi w misję. programu Artemida Celem stworzenia „zrównoważonego programu eksploracji i rozwoju Księżyca”.

Dogłębna lektura: Europejska Agencja Kosmiczna