Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Amerykański dron rozbił się po zderzeniu z rosyjskim samolotem

Amerykański dron rozbił się po zderzeniu z rosyjskim samolotem

  • Napisane przez Jamesa Landalla i Henry’ego Astaire’a
  • w Kijowie i Londynie

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Drony Reaper to pełnowymiarowe samoloty przeznaczone do rozpoznania i obserwacji

Amerykańskie wojsko poinformowało, że rosyjski myśliwiec zderzył się z amerykańskim dronem, powodując awarię amerykańskiego drona na Morzu Czarnym.

Incydent podkreśla rosnące niebezpieczeństwo bezpośredniej konfrontacji między Rosją a Stanami Zjednoczonymi w związku z wojną na Ukrainie.

Stany Zjednoczone twierdzą, że dron wykonywał rutynową misję w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, kiedy dwa rosyjskie odrzutowce próbowały go przechwycić.

Rosja powiedziała, że ​​samolot rozbił się po „ostrym manewrze” i zaprzeczyła, jakoby oba samoloty miały bezpośredni kontakt.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało również, że dron MQ-9 Reaper leciał z wyłączonymi transponderami. Transceivery to urządzenia komunikacyjne, które umożliwiają śledzenie statku powietrznego.

Drony Reaper to samoloty obserwacyjne o rozpiętości skrzydeł 20 metrów (66 stóp).

Według amerykańskiej armii wypadek miał miejsce we wtorek około godziny 07:03 CET (06:03 GMT).

wyjaśnij wideo,

Zobacz: Pentagon nazywa posunięcie Rosji „niebezpiecznym i nieprofesjonalnym”

„Nasz MQ-9 wykonywał rutynowe operacje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, kiedy został przechwycony i zderzył się z rosyjskim samolotem, co doprowadziło do katastrofy i całkowitej utraty MQ-9” – czytamy w oświadczeniu.

Dodał, że przed kilkukrotnym zderzeniem myśliwce Su-27 zrzuciły paliwo na drona w „lekkomyślny, nieekologiczny i nieprofesjonalny sposób”.

Stany Zjednoczone wezwały ambasadora Rosji w Waszyngtonie Anatolija Antonowa, aby zaprotestować przeciwko temu posunięciu.

Po spotkaniu rosyjskie media państwowe zacytowały wypowiedź Antonowa, że ​​Moskwa uznała incydent z dronem za „prowokację”.

Napięcia wokół Morza Czarnego nasiliły się od czasu aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku.

Od czasu całkowitej inwazji Rosji na Ukrainę Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zintensyfikowały loty rozpoznawcze i obserwacyjne, chociaż zawsze działają w międzynarodowej przestrzeni powietrznej.

Główne pytanie brzmi, czy wtorkowa konfrontacja była próbą Rosji unieszkodliwienia amerykańskiego drona i jego działania, czy też celową próbą zestrzelenia go.

Według USA istniał „wzór niebezpiecznych działań rosyjskich pilotów” wchodzących w interakcje z alianckimi samolotami na tym obszarze.

Mógł to być błąd rosyjskiego pilota, który podszedł zbyt blisko, gdy dron „kliknął”. Ale gdyby był to celowy atak rosyjskiego samolotu bojowego na amerykański samolot, byłaby to poważna prowokacja i poważna eskalacja.

W tym przypadku atak byłby postrzegany jako próba Kremla przetestowania reakcji USA.

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Czym jest dron MQ-9 Reaper?

Zachodni alianci ciężko pracowali, aby wojna na Ukrainie nie przerodziła się w bezpośrednią konfrontację z Rosją. Ale ten incydent nad Morzem Czarnym jest właśnie taki. Stany Zjednoczone będą teraz musiały ocenić swoją reakcję.

Jak ostrzegli przywódcy wojskowi USA w swoim oświadczeniu, jest to niebezpieczny akt, który „może prowadzić do błędnej kalkulacji i niezamierzonej eskalacji”.

READ  Zamieszki na Kapitolu: „Kanon szamanów” Jacob Chansley przyznaje się do winy za atak z 6 stycznia | Wiadomości z USA