Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Czy rząd Jemenu został zmarginalizowany po porozumieniu saudyjsko-irańskim? | Wiadomości Huti

Pojawiła się nadzieja na zakończenie wojny w Jemenie po przywróceniu stosunków między Rijadem a Teheranem, ale czy siły w tym kraju wypowiedzą się?

Saudyjczycy rozmawiają z Irańczykami. Rebelianci Huti w Jemenie rozmawiają z Saudyjczykami. A co z rządem Jemenu? Wyglądało na to, że z nikim nie rozmawiał.

A przynajmniej takie jest wrażenie, że trwające od miesięcy negocjacje między przedstawicielami Arabii Saudyjskiej i Huti przynoszą podobno owoce. Pomysł ten nabrał nowego rozmachu w zeszłym tygodniu, kiedy Arabia Saudyjska i Iran zgodziły się przywrócić stosunki. Teheran powiedział, że wspiera politycznie Huti, ale zaprzecza wysyłaniu im broni, jak twierdził Rijad i inni podczas długotrwałej wojny w Jemenie.

Podano niewiele szczegółów na temat potencjalnej umowy między Huti – którzy walczą z uznanym na arenie międzynarodowej rządem Jemenu od 2014 r., kiedy przejęli kontrolę nad stolicą, Saną – a Arabią Saudyjską, która od 2015 r. prowadzi interwencję wojskową wspierającą rząd .

Niektórzy mówią o całkowitym wycofaniu się Arabii Saudyjskiej z Jemenu na papierze. Inni podnoszą możliwość nowego zawieszenia broni, aby sformalizować obecny, względnie zamrożony charakter konfliktu.

W każdym razie rząd i inni lokalni aktorzy po stronie koalicji kierowanej przez Arabię ​​​​Saudyjską, w tym separatystyczna Południowa Rada Tymczasowa (STC), wskazują na problem: podczas ostatniej rundy negocjacji czują się, jakby patrzyli z zewnątrz . , z niewielkim skutkiem.

Wystarczy spojrzeć na ostatnie komentarze anty-Houthi w Jemenie.

Amr al-Beidh, urzędnik Południowej Rady Tymczasowej i syn ostatniego prezydenta południowego Jemenu, powiedział, że grupa jest „przyjaciółmi w Rijadzie. [had] Poddaj wszystkich kwarantannie”, dodając, że doprowadziłoby to do „podejrzeń wśród przyjaciół i interesariuszy”.

Inny komentarz White’a był bardziej pouczający: „Więc [the negotiations between the Saudis and the Houthis are] Co do rozejmu… W porządku. … Ale jeśli to sięga głębiej i nie jesteśmy tego częścią, to jest to dla nas sprawa do zmartwienia ”.

READ  Skala limitów zadłużenia USA zbliża się do Izby Reprezentantów, gdy wybuchają napięcia partyzanckie | Wiadomości z USA

Południowa Rada Tymczasowa jest jedną z głównych sił w Jemenie. Jest wspierany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i de facto kontroluje tymczasową stolicę Aden, ale ma niewielką wiedzę na temat tego, co mówi się za zamkniętymi drzwiami.

Wygląda na to, że rząd jedzie na tym samym wózku, ponieważ jeden z urzędników powiedział w tym roku agencji prasowej Associated Press, że jest zaniepokojony ustępstwami, jakie można poczynić na rzecz Huti.

„Nie mamy innego wyboru, jak tylko czekać i zobaczyć zakończenie tych negocjacji” – powiedział urzędnik.

Pełnomocnicy czy niezależni aktorzy?

Prezydent Jemenu Rashad al-Alimi starał się złagodzić obawy, że Arabia Saudyjska odsunie na bok – a być może porzuci – rząd, nalegając, by wspierał obecne rozmowy. Powiedział, że torują drogę do przyszłych negocjacji między jego rządem a Huti.

Ale ci, którzy postrzegają obecne rozmowy jako dowód bezsilności jemeńskich sił antyhutich, wskazują na niejasne okoliczności objęcia prezydentury przez El Alimiego, co samo w sobie było zaskoczeniem, przy niewielkim wcześniejszym sygnale ze strony byłego prezydenta Abd-Rabbu Mansoura Hadi, że już wychodzi.

Zamiast tego Hadi zrezygnował w kwietniu zeszłego roku po tym, jak Arabia Saudyjska wycofała swoje poparcie dla niego.

Jednak nieobecność rządu jemeńskiego i Rady Tymczasowej Południowej przy stole negocjacyjnym nie powinna być rozumiana jako brak ich własnej sprawczości.

Często jest przedstawiany, wraz z Huti, jako siły zastępcze sił zewnętrznych, z których każda ma własne cele i interesy i nie zgadza się po prostu na „ostateczną umowę”, która nie służy jej celom.

To, co może wyglądać na podporządkowanie się osobom z zewnątrz, jest raczej wynikiem potrzeby tego wsparcia na polu bitwy – ale nadal mogą próbować przeforsować się bez tego wsparcia.

READ  Domy zdmuchnięte na wietrze przez tornado w Kansas | tornado

Dlatego ostatecznie konieczne będzie zaangażowanie wszystkich grup w kolejną fazę negocjacji, a nie tylko doprowadzenie ich do uzgodnienia wcześniej ustalonego porozumienia, ponieważ wycofanie się Arabii Saudyjskiej z Jemenu nie powinno być traktowane jako pewnik. Tam zakończy walki.