Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ameryka rozmieszcza dodatkowe samoloty bojowe, aby chronić swoje wycofujące się siły z Afganistanu | Afganistan

Wyżsi urzędnicy Pentagonu powiedzieli, że Stany Zjednoczone rozmieściły dziesiątki dodatkowych samolotów bojowych, aby wzmocnić ochronę sił USA i koalicji podczas ostatecznego wycofania się z kraju, gdy bojownicy talibów podejmują presję na afgańskie siły rządowe.

Generał Mark Milley, przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów, powiedział, że samoloty szturmowe F-18 zostały dodane do wcześniej ogłoszonego pakietu Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej – w tym lotniskowca USS Dwight D Eisenhower na Morzu Północnoarabskim i sześć B- 52 bombowce Stacjonujące w Katarze – mogą służyć do ochrony wycofujących się sił. Wśród tego wcześniej ogłoszonego pakietu było kilkuset żołnierzy Gwardii Wojskowej.

Przedstawiciele USA przed rozpoczęciem wycofywania powiedzieli, że spodziewają się, że talibowie będą próbowali interweniować, nawet gdy powstańcy nadal naciskali na siły rządowe, zwłaszcza w prowincjach Helmand i Kandahar na południu. Afganistan.

„Nadal istnieją utrzymujące się poziomy brutalnych ataków” ze strony talibów na afgańskie siły bezpieczeństwa – powiedział Milley, przemawiając wraz z sekretarzem obrony Lloydem Austinem na konferencji prasowej Pentagonu. Powiedział, że od ich powstania nie było żadnych ataków na siły amerykańskie ani koalicyjne Wycofanie się z kraju na początku miesiącaOpisał siły afgańskie jako „spójne”, nawet gdy szaleją spekulacje na temat zdolności Kabulu do odpierania talibów w nadchodzących miesiącach.

Zarówno Millie, jak i Austin, emerytowany generał armii, są weteranami wojny w Afganistanie.

„Walczą teraz o swój kraj, więc moim zawodowym osądem wojskowym nie jest przesądzony wniosek, że talibowie automatycznie wygrają i obalą Kabul, czy też którekolwiek z tych strasznych oczekiwań” – powiedział Milley. Rząd afgański ma duże zdolności wojskowe. Musimy zobaczyć, jak to się robi ”.

Milley powiedział, że Pentagon analizuje możliwości dalszego wspierania afgańskich sił rządowych po zakończeniu wycofywania wojsk, w tym ewentualnie szkolenia afgańskich sił bezpieczeństwa w innym kraju. Byłby to dodatek do wezwania Kongresu, aby zezwolił na dalsze wsparcie finansowe siłom afgańskim, które od wielu lat wynosiły około 4 miliardów dolarów rocznie, i prawdopodobnie zapewniałby zdalną obsługę techniczną samolotów z innego kraju.

READ  Kino sprzeciwia się opóźnionej reformie po tym, jak House wysyła do Senatu ustawę o prawach do głosowania - Mubasher | Wiadomości z USA

„Nie obliczyliśmy jeszcze tego w 100%” – powiedział Milley.

Milley powiedział, że lotnictwo afgańskie odgrywa kluczową rolę w strategii odparcia talibów, ale trwałość tych samolotów jest wątpliwa. Bez dalszego wsparcia zagranicznych kontrahentów żadna ze struktur lotniczych Sił Powietrznych Afganistanu nie byłaby w stanie kontynuować walki dłużej niż kilka miesięcy – poinformował w raporcie opublikowanym 30 kwietnia specjalny inspektor generalny USA ds. Odbudowy Afganistanu.

Austin przyznał, że odpychanie Talibów bez wsparcia USA w terenie byłoby „wyzwaniem” dla Afgańczyków.

Austin powiedział: „Mamy nadzieję, że afgańskie siły bezpieczeństwa odegrają główną rolę w powstrzymaniu talibów”. „To, co widzimy, rozwija się, jest tym, czego się spodziewaliśmy – zwiększonej presji” na siły afgańskie. Podkreślił, że siły rządowe rozpoczęły w tym tygodniu kontratak na talibów w Lashkar Gah, stolicy prowincji Helmand, i że „mają się całkiem dobrze”.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w zeszłym miesiącu, że wszystkie siły amerykańskie zostaną wycofane z Afganistanu do 11 września. Sojusznicy NATO powiedzieli, że zrobią to samo, a siły zbrojne już zaczęły się wycofywać. „Wycofanie przebiega zgodnie z planem” – powiedział Austin.

Pentagon powiedział, że w ostatnich miesiącach było tam około 2500 amerykańskich żołnierzy, a Milley powiedział w wywiadzie z zeszłego weekendu, że całkowita liczba wzrośnie do 3300, jeśli policzymy siły specjalne. Dowódcy wojskowi powiedzieli, że dodatkowe siły będą tymczasowo przepływać, aby wspomóc bezpieczeństwo i logistykę wycofania.