Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Alicja Bialacka: laureatka Nagrody Nobla, aktywistka skazana na 10 lat więzienia

podpis pod zdjęciem,

Alicja Bialacka sfotografowana w listopadzie 2021 r

Białoruski sąd skazał laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego na 10 lat więzienia.

Organizacja praw człowieka Wiasna powiedziała, że ​​został skazany za przemyt i finansowanie „czynów, które rażąco naruszają porządek publiczny”.

Zwolennicy 60-letniego Bialackiego twierdzą, że autorytarny reżim białoruskiego przywódcy Aleksandra Łukaszenki próbuje go uciszyć.

Bialacki był jednym z trzech laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 roku.

Pan Bialacki był w sądzie wraz z dwoma innymi aktywistami, Valentinem Stefanoviciem i Vladimirem Labkovichem.

Stefanovic został skazany na dziewięć lat więzienia, a Lapkovic na siedem lat, jak podaje Viasna, grupa założona przez Bialackiego w 1996 roku.

Cała trójka nie przyznała się do winy.

Żona Bialackiego, Natalia Pinczuk, powiedziała, że ​​proces był „wyraźnie skierowany przeciwko obrońcom praw człowieka za ich pracę na rzecz praw człowieka” i określiła go jako „surowy” werdykt.

Odnosząc się do listów męża z więzienia, w którym był przetrzymywany od momentu aresztowania, powiedziała: „Zawsze pisze, że wszystko jest w porządku. Nie narzeka na zdrowie – stara się mi nie przeszkadzać”.

Kostya Staradopets, rzecznik Wiasny, powiedział, że wyroki wydane na trzech działaczy „łamią nam serca”.

Przemawiając do programu Newshour BBC World Service, powiedział: „Wiedzieliśmy, że nasi trzej koledzy zostaną skazani na długie kary więzienia, ale w każdym razie jest to nadal szok, łamie nam serca, nie tylko [prison] Długie terminy, ale warunki są również bardzo przerażające.

„Nazywamy [the conditions] Tortury w efekcie, ponieważ są przetrzymywani miesiącami w dziewiętnastowiecznym budynku, słabo oświetlonych celach, bez świeżego powietrza, światła słonecznego, kiepskiego jedzenia, z niewielką lub żadną opieką zdrowotną”.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby walczyć z tą haniebną niesprawiedliwością i uwolnić ich” – powiedziała.

Beret Reiss-Andersen, przewodniczący Norweskiego Komitetu Noblowskiego, który przyznaje Pokojową Nagrodę Nobla, powiedział, że werdykt był „tragedią” dla Bialackiego i nazwał oskarżenia „motywowanymi politycznie”.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Analina Berbock nazwała oskarżenia „farsą”, mówiąc, że cała trójka została ukarana „po prostu za długie lata walki o prawa, godność i wolność narodu białoruskiego”.

Polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że wyrok był „kolejną kosmiczną decyzją białoruskiego sądu w ostatnim czasie”, wzywając do uwolnienia „niesprawiedliwie skazanego” w poście na Facebooku.

Jego komentarze znalazły się w najnowszym potępieniu przez Polskę białoruskiego sądownictwa. Polska wydaliła białoruskiego attache obrony z kraju w zeszłym miesiącu po procesie i uwięzieniu polsko-białoruskiego dziennikarza Andrzeja Bokzobota.

Według Wiasny na Białorusi jest obecnie 1458 więźniów politycznych. Władze twierdzą, że ich nie ma.

Wręczając Bialackiemu Pokojową Nagrodę Nobla w 2022 r., Beret Reiss-Andersson, szef Norweskiego Komitetu Noblowskiego, powiedział, że białoruski rząd „przez lata próbował go uciszyć”.

„Był nękany, aresztowany, więziony i odmawiano mu pracy” – powiedziała.

Bialyatsky jest weteranem białoruskiego ruchu na rzecz praw człowieka, który założył Wiasnę w 1996 roku w odpowiedzi na brutalne stłumienie protestów ulicznych przez Łukaszenkę, który jest prezydentem Białorusi od momentu powstania urzędu w 1994 roku.

Został skazany na trzy lata więzienia w 2011 roku po tym, jak został uznany za winnego uchylania się od płacenia podatków, czemu zaprzeczył.

wyjaśnij wideo,

OBEJRZYJ: NAJWAŻNIEJSZE Ekskluzywny wywiad przywódcy Białorusi ze Stevem Rosenbergiem z BBC z 2021 roku.

Łukaszenko, bliski sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, został opisany jako ostatni dyktator Europy.

Coraz bardziej zależny od Moskwy w zakresie wsparcia gospodarczego, politycznego i wojskowego, gościł siły rosyjskie i pozwolił im wykorzystać Białoruś jako trampolinę do inwazji na Ukrainę.