Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Na spotkaniu G20 nie udało się uzgodnić wspólnego oświadczenia ze względu na różnice Ukrainy, „których nie mogliśmy pogodzić”

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych G20 w Delhi zakończyło się w czwartek bez porozumienia w sprawie konfliktu na Ukrainie, a sekretarz stanu USA Antony Blinken krótko spotkał się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem na pierwszym spotkaniu od wojny.

Indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar powiedział, że nie będzie oświadczenia, na które zgodziłyby się wszystkie kraje, „ponieważ istnieją różnice w kwestii Ukrainy, których nie możemy pogodzić”.

Blinken oskarżył Rosję o utrudnianie spotkania i wezwał G20 do wezwania Moskwy do wycofania swoich sił z Ukrainy.

„Niestety, to spotkanie po raz kolejny nadszarpnęło niesprowokowaną i niesprowokowaną wojnę Rosji z Ukrainą, jej kampanię umyślnego niszczenia celów cywilnych i jej atak na podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych” – powiedział zgromadzonym.

Ławrow, który zorganizował własną konferencję prasową na krótko przed konferencją Jaishankara, powiedział, że na spotkaniu nie osiągnięto porozumienia z powodu „emocjonalnego” podejścia krajów zachodnich do Ukrainy.

To już drugi rok z rzędu, kiedy spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Dwudziestu nie przyniosło wspólnego oświadczenia, które zakończyło się w ubiegłym roku na Bali ostrymi sporami w sprawie wojny i obecności Rosji. Szczyt przywódców pod koniec grudnia uzgodnił oświadczenie, ale dopiero po nieobecności prezydenta Rosji Władimira Putina.

W tym tygodniu Delhi stało się dyplomatyczną stolicą świata, ponieważ 40 ministrów spraw zagranicznych i delegatów z wiodących gospodarek zjechało do stolicy Indii na największe zgromadzenie tego rodzaju w historii G20.

Prawdopodobnie najważniejsze spotkanie miało miejsce na marginesie — nieplanowana 10-minutowa rozmowa między panem Blinkenem i panem Ławrowem, która była pierwszym kontaktem między czołowymi amerykańskimi i rosyjskimi dyplomatami od zeszłego lata.

READ  Rosyjska wojna na Ukrainie zmieniła Europę

Wysoki rangą urzędnik amerykański powiedział, że sekretarz stanu poruszył z Ławrowem trzy kwestie, w tym wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy „dopóki trwa wojna” oraz że Moskwa powinna cofnąć swoją decyzję o zawieszeniu udziału w traktacie nuklearnym New START. Urzędnik powiedział, że zażądał również uwolnienia Paula Whelana, byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej przetrzymywanego w Rosji.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Rosji na temat spotkania, a amerykański urzędnik nie wyjaśnił wkładu Ławrowa poza stwierdzeniem, że Waszyngton nie oczekuje, że będzie on miał namacalny wpływ na kierunek działań Rosji.

Premier Indii Narendra Modi otworzył spotkanie przemówieniem wideo, wzywając zebranych do „wzniesienia się ponad”. [their] Różnice.” Modi powiedział: „Nie powinniśmy pozwolić, aby problemy, których nie możemy wspólnie rozwiązać, stanęły na drodze tym, które możemy rozwiązać”.

W swoich uwagach końcowych pan Jaishankar powiedział, że na spotkaniu osiągnięto porozumienie w sprawie „95 procent” kwestii, powołując się na „główne spotkanie umysłów” w obszarach od walki z terroryzmem po kryzys klimatyczny. Powiedział, że pełne szczegóły tego, o czym dyskutowano, oraz podsumowanie jego krzesła zostaną opublikowane później.

„Było kilka akapitów, w których nie mogliśmy umieścić wszystkich na tej samej stronie” – powiedział. „Są takie sytuacje w dyplomacji, że 20 krajów zgadza się na coś, [and] Są sytuacje, kiedy tego nie robisz”.

Odbyło się kolejne ważne spotkanie dwustronne między panem Jaishankarem a ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem, ich pierwsza rozmowa od czasu objęcia tej roli przez tego ostatniego. Jaishankar powiedział, że para rozmawiała o „obecnym stanie relacji” między Indiami a Chinami, które od 2020 r.

powiedział Sushant Singh, starszy pracownik Centrum Badań nad Polityką Niezależny Że brak wydania wspólnego oświadczenia był „porażką Indii” po tym, jak zainwestowały tak wiele w przewodnictwo w G-20 i swoją wyjątkową pozycję partii neutralnej w blokach zachodnich, a nie rosyjskiej, jeśli chodzi o Ukrainę.

READ  Zbliża się limit zadłużenia, a w Waszyngtonie trwa impas | Wiadomości z USA

Powiedział: „Wojna ukraińska i stosunki chińsko-amerykańskie rzuciły cień na to spotkanie i jeśli nic się nie zmieni, przewodnictwo Indii w G20 nie będzie sukcesem, jakiego oczekiwał Modi”.

Suhasini Haider, redaktor dyplomatyczny Indian Daily HindusPowiedział, że Indie z pewnością mają dużo ciężkiej pracy do wykonania od teraz do września, kiedy w Delhi odbędzie się pełny szczyt przywódców G20.

„[Mr Jaishankar] Sam powiedział, że były dwa ustępy, w których niektóre kraje nie mogły osiągnąć konsensusu. Myślę, że jest to rozczarowujące dla Indii, ponieważ spotkanie ministrów spraw zagranicznych nie powinno mieć wspólnego oświadczenia. Fakt, że Indie próbowały wydać wspólne oświadczenie, jest zastanawiający, biorąc pod uwagę polaryzację [between world powers]Powiedziała.

„Jeśli [September’s] Szczyt G-20 kończy się bez wspólnego oświadczenia, co z pewnością będzie precedensem, a Indie zrobią wszystko, aby tego uniknąć. Indonezja odniosła sukces w zeszłym roku z pomocą Indii – pytanie brzmi, czy Indie mogą odnieść sukces tym razem? „

Harsh V. Pant z think tanku Observer z Delhi ostrzegł, że niepowodzenie szczytu przywódców na razie jest „prawdopodobne”, jeśli „obecna sytuacja będzie się utrzymywać”. „Indie muszą zapewnić, że ich kanał komunikacji jest otwarty dla wszystkich stron, aby mogły rozwiać swoje obawy i [find a] zgoda.”