Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Aktualizacja 2: Premier mówi, że Polska przedłuży zakaz na ukraińskie zboże po 15 września – Sekcja Angielska

Aktualizacja 2: Premier mówi, że Polska przedłuży zakaz na ukraińskie zboże po 15 września – Sekcja Angielska

Jak podała oficjalna polska agencja informacyjna, Mateusz Morawiecki ogłosił to w telewizyjnym orędziu do narodu we wtorek wieczorem.

Premier powiedział: „Rada Ministrów podjęła dziś ważną decyzję związaną z bezpieczeństwem żywnościowym naszego kraju”.

„Po 15 września Polska utrzyma zakaz importu ukraińskiego zboża” – powiedział. Zakaz ten pozostanie w mocy. „Nie pozwolimy, aby ukraińskie zboże zdestabilizowało polską wieś”.

Morawiecki podkreślił, że „interesy polskich rolników, polskiej wsi, ale także milionów polskich konsumentów zawsze będą priorytetem” jego konserwatywnego rządu.

Premier powiedział, że „Polacy zrobili dla Ukrainy więcej niż ktokolwiek inny w Europie” w zakresie pomocy humanitarnej, wojskowej i politycznej w obliczu rosyjskiej inwazji.

Dodał, że rząd powinien chronić polskich rolników przed napływem taniego zboża z Ukrainy.

READ  Inicjatywa Trójmorza mająca na celu rozszerzenie o Grecję – mówi rumuński prezydent – ​​EURACTIV.com

Morawiecki zauważył, że Komisja Wykonawcza Unii Europejskiej nałożyła w maju na podstawie porozumienia zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika i oleju słonecznikowego z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji. zgoda Z tymi pięcioma krajami.

Dodał: „Zakaz nałożony przez Unię Europejską wygasa 15 września. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nasz rząd we współpracy z polskim komisarzem ds. rolnictwa w Unii Europejskiej Januszem Wojciechowskim podjął wszelkie działania, aby zapewnić przedłużenie zakazu. Europejska biurokracja nie podjęła jeszcze decyzji.”

Premier stwierdził: „Jesteśmy jednym z największych producentów zbóż w Europie. Nie pozwolimy, aby polski przemysł rolniczy, jeden z wiodących sektorów polskiej gospodarki, został przez kogokolwiek zniszczony, ani zniszczony przez zaniedbania biurokratów w Bruksela.”

Morawiecki powiedział, że Polska zezwala na „eksport i tranzyt” ukraińskiego zboża „do Afryki i Azji”, ale nie pozwoli na „destabilizację polskiego rynku”.

„Będziemy chronić polskich producentów zbóż niezależnie od decyzji Komisji Europejskiej” – zapowiedział premier.

Wcześniej we wtorek Morawiecki Powiedział Wysłał pismo do Komisji Wykonawczej Unii Europejskiej, żądając przedłużenia embargo na ukraińskie zboże po 15 września.

Zakaz obowiązywał początkowo do 5 czerwca, później został przedłużony do piątku 15 września.

Jednocześnie dozwolony pozostaje tranzyt ukraińskiego zboża przez pięć krajów „blisko linii frontu”.

W lipcu premier Mateusz Morawiecki Powiedział Podkreślił, że jego kraj nie otworzy granic dla ukraińskiego zboża, gdy 15 września wygaśnie embargo nałożone przez Unię Europejską.

Minister rolnictwa Robert Tilos powiedział wówczas, że pięciu sąsiadów Ukrainy z UE chce przedłużenia embargo co najmniej do końca roku, podało PTI.

READ  Kwestie NATO ze Szwecją i Finlandią zostaną rozwiązane: Anthony Blinken

Wtorek to 566. dzień wojny Rosji z Ukrainą.

Rosja najechała Ukrainę 24 lutego 2022 r., rozpoczynając największą kampanię wojskową w Europie od czasów II wojny światowej.

(wieczór)

źródło: PAPKA, Wiadomości Polsatu