Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Kwestie NATO ze Szwecją i Finlandią zostaną rozwiązane: Anthony Blinken

Kwestie NATO ze Szwecją i Finlandią zostaną rozwiązane: Anthony Blinken

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken powiedział w piątek, że jest przekonany, że obiekcje Turcji wobec przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO mogą zostać szybko przezwyciężone, być może zdążyłoby na szczyt przywódców sojuszu pod koniec przyszłego miesiąca.

Na konferencji prasowej w Waszyngtonie z wizytą fińskiego ministra spraw zagranicznych Pekki Haavisto, Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone nie mają powodu sądzić, że obawy Turcji nie mogą zostać rozwiązane. Jego komentarze pojawiły się po tym, jak czołowy dyplomata Turcji powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą podjąć konkretne kroki, zanim Ankara będzie mogła zwiększyć swoje członkostwo.Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone w pełni popierają przystąpienie Finlandii i Szwecji do sojuszu i jestem przekonany, że oba kraje wkrótce staną się członkami NATO. „Nie możemy się doczekać, kiedy będziemy mogli nazwać Finlandię i Szwecję naszymi sojusznikami”.

Haavisto powiedział, że jego kraj i Szwecja prowadziły w ostatnich dniach dobre negocjacje z Turkami na temat ich obaw i powiedział, że rozmowy te będą kontynuowane w celu ich rozwiązania przed szczytem NATO w Madrycie pod koniec czerwca.

Zgodziliśmy się kontynuować te rozmowy, powiedział Haavisto. Wierzymy, że te problemy podniesione przez Turcję można rozwiązać. Mamy nadzieję, że pewne rezultaty zostaną osiągnięte przed szczytem NATO.

Szwecja i Finlandia złożyły w zeszłym tygodniu pisemne wnioski o przystąpienie do NATO. Posunięcie to stanowi jedną z największych geopolitycznych konsekwencji wojny rosyjskiej na Ukrainie i może zmienić mapę bezpieczeństwa Europy.

Oferty państw członkowskich wymagają poparcia wszystkich 30 obecnych państw NATO, ale sprzeciwia się temu Turcja, dowodząca drugą co do wielkości armią sojuszu. Powołała się na rzekome wsparcie bojowników kurdyjskich, których Turcja uważa za terrorystów, oraz ograniczenia w sprzedaży broni do Turcji.

READ  Aktualizacja tras w sieci Polskich Linii Lotniczych LOT

Wcześniej w piątek turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że podczas wizyty w Turcji w tym tygodniu delegacje Finlandii i Szwecji otrzymały dokumenty szczegółowo opisujące obawy Turcji, takie jak informacje związane z grupami terrorystycznymi. Powiedział, że Ankara czeka na konkretne odpowiedzi.

Cavusoglu powiedział, że podejście polegające na przekonaniu Turcji w odpowiednim czasie, że jesteśmy przyjaciółmi i sojusznikami, nie byłoby właściwe. Podkreślił, że kraje te muszą podjąć konkretne kroki.

Dodał, że rozumiemy obawy dotyczące bezpieczeństwa Finlandii i Szwecji, ale … każdy musi również zrozumieć uzasadnione obawy Turcji dotyczące bezpieczeństwa.

W tym tygodniu Turcja wymieniła pięć konkretnych zapewnień, o które prosiła Szwecja, w tym to, co powiedziała, że ​​zakończy polityczne poparcie dla terroryzmu, wyeliminuje źródło finansowania terroryzmu i zaprzestanie wsparcia zbrojeniowego dla wyjętej spod prawa Partii Pracujących Kurdystanu i syryjskiej milicji kurdyjskiej. jego podmiot stowarzyszony.

W żądaniach wezwano także do zniesienia sankcji na broń wobec Turcji oraz globalnej współpracy przeciwko terroryzmowi.

Cavusoglu wygłosił te uwagi na konferencji prasowej z wizytującymi ministrami spraw zagranicznych sojuszników NATO, Polski i Rumunii, którzy wyrazili silne poparcie dla propozycji Finlandii i Szwecji.

„Nie ma wątpliwości, że potrzebujemy Szwecji i Finlandii do wejścia do NATO, aby je wzmocnić” – powiedział polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Rumuński minister spraw zagranicznych Bogdan Aurescu zgodził się, mówiąc, że ich członkostwo wzmocni naszą zbiorową obronę i bezpieczeństwo.

(Tytuł i obraz tego raportu mogły zostać przeformułowane tylko przez personel Business Standard; reszta treści jest generowana automatycznie z udostępnionego kanału).

Drogi Czytelniku,

Business Standard zawsze starał się dostarczać najnowsze informacje i komentarze na temat wydarzeń, które są dla Ciebie ważne i które mają szersze implikacje polityczne i gospodarcze dla kraju i świata. Wasze nieustanne zachęty i opinie na temat tego, jak możemy ulepszyć nasze oferty, jeszcze bardziej wzmocniły naszą determinację i zaangażowanie w te ideały. Nawet w tych trudnych czasach spowodowanych przez Covid-19, nadal jesteśmy zobowiązani do informowania Cię na bieżąco o zaufanych wiadomościach, autorytatywnych opiniach i wnikliwych komentarzach na temat istotnych aktualnych problemów.
Mamy jednak prośbę.

READ  Mindspace przenosi polską siedzibę do Skyliner

Walcząc z ekonomicznymi skutkami pandemii, potrzebujemy Waszego wsparcia jeszcze bardziej, abyśmy mogli nadal dostarczać Wam więcej wysokiej jakości treści. Nasz formularz subskrypcji spotkał się z zachęcającą odpowiedzią od wielu z Was, którzy subskrybowali nasze treści online. Dalsze subskrybowanie naszych treści online może tylko pomóc nam osiągnąć nasze cele, jakim jest dostarczanie lepszych i bardziej odpowiednich treści. Wierzymy w wolne, uczciwe i wiarygodne dziennikarstwo. Twoje wsparcie w postaci większej liczby subskrypcji może pomóc nam ćwiczyć dziennikarstwo, do którego jesteśmy zobowiązani.

Wsparcie jakości prasy i Subskrybuj Business Standard.

edytor cyfrowy