Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

„Akt terroru”: Biden potępia oblężenie synagogi w Teksasie, a FBI uznaje go za branie zakładników | Teksas

Prezydent USA Joe Biden potępił napiętą walkę z zakładnikami, która trwała 11 godzin w synagodze w Indiach Teksas FBI opisało uzbrojonego napastnika w sobotę jako „akt terroryzmu” o imieniu Malik Faisal Akram, 44-letni Brytyjczyk.

Śmierć Akrama została ogłoszona po tym, jak w sobotę wieczorem FBI zaatakowało synagogę kościoła Beth Israel Church na przedmieściach Dallas w Colville. Lokalna policja powiedziała, że ​​czterech zakładników przeżyło oblężenie i nie zostało rannych.

Brytyjskie źródła bezpieczeństwa potwierdziły Guardianowi, że podejrzany był mieszkańcem Blackburn w hrabstwie Lancashire.

Konfrontacja rozpoczęła się podczas sobotniej porannej mszy w synagodze reformowanej w zamożnym, około 26-tysięcznym mieście. Usługa była transmitowana na żywo na Facebooku, kiedy z kamery słychać było krzyk mężczyzny z brytyjskim akcentem. Jedzenie zostało ostatecznie odcięte kilka godzin później, a policja została wezwana około 10:41.

Jeden z zakładników, uważany za rabina synagogi, został zwolniony około godziny 17, ponieważ negocjacje trwały przez cały dzień. Władze poinformowały, że uzbrojeni funkcjonariusze FBI wdarli się do budynku i uratowali trzech pozostałych zakładników około godziny 21:00. Szczegóły śmierci Akrama nie zostały ujawnione.

Londyńska policja antyterrorystyczna potwierdziła, że ​​w niedzielę kontaktowała się ze swoimi amerykańskimi odpowiednikami, ponieważ FBI potwierdziło aktywne śledztwo, ale dodało, że wierzy, iż Akram działał sam.

Przemawiając w niedzielę do dziennikarzy, prezydent Biden określił incydent jako „akt terroryzmu” i potwierdził, że otrzymał informację od prokuratora generalnego USA Merricka Garlanda.

Prezydent Joe Biden opowiada o ratowaniu zakładników przetrzymywanych w synagodze w Teksasie, przed podaniem jedzenia w pudełku w organizacji pomocy głodowej w Filadelfii w Pensylwanii w niedzielę. Zdjęcie: Joshua Roberts/Reuters

Zapytany przez reporterów, w jaki sposób Akram mógł kupić broń ze Stanów Zjednoczonych, Biden powiedział, że nie zna wszystkich faktów dotyczących sprawy, ale „potwierdzeniem było, że dostał broń na ulicy. Kupił ją, gdy wylądował”.

READ  Szef Facebooka „nie chce chronić opinii publicznej przed krzywdą” | Serwis społecznościowy Facebook

Nie było od razu jasne, jak długo Akram spędził w Stanach Zjednoczonych przed przeprowadzeniem ataku. Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA nie odpowiedział od razu na pytania o to, kiedy Akram wjedzie do kraju, ani o wizę.

Prezydent powiedział, że skontaktował się z rabinem synagogi, Charliem Citronem Walkerem, który opublikował raport o incydencie dla Facebook w niedzielę. „Jestem wdzięczny, że tak się stało” – napisał Citron Walker. „Jestem wdzięczny, że żyję”.

We wcześniejszym oświadczeniu Biden pochwalił „odważną pracę” funkcjonariuszy organów ścigania, którzy reagowali na scenę i wysyłali „miłość i siłę” do czcicieli synagogi i członków społeczności żydowskiej.

Agent specjalny odpowiedzialny za FBI, Matt Desarno, powiedział, że biorący zakładników był szczególnie skoncentrowany na kwestii niezwiązanej bezpośrednio ze społecznością żydowską i nie było natychmiastowej wskazówki, że mężczyzna był częścią jakiegokolwiek szerszego planu. Ale Desarno powiedział, że śledztwo agencji „będzie miało zasięg globalny”.

Podczas transmisji na żywo słychać było, jak Akram wzywał do wydania dobre zdrowie mój przyjacielu Pakistański neurobiolog z podejrzeniami o powiązania z Al-Kaidą, który został skazany w 2010 roku za próbę zabicia amerykańskich oficerów wojskowych podczas pobytu w areszcie w Afganistanie. Siddiqui odsiaduje 86-letni wyrok w federalnym więzieniu w Teksasie.

Przejmujący zakładników nazwał Siddiqui swoją „siostrą” w transmisji na żywo, ale John Floyd, przewodniczący Houston oddziału Rady Stosunków Amerykańsko-Islamskich – największej w kraju muzułmańskiej grupy wspierającej – potwierdził, że brat Siddiqui, Muhammad Siddiqui, był nie zaangażowany.

W niedzielę brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss potępiła incydent w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze. „Moje myśli są ze społecznością żydowską i wszystkimi dotkniętymi przerażającym aktem w Teksasie. Potępiamy ten akt terroryzmu i antysemityzmu” – powiedział Truss. „Jesteśmy po stronie Stanów Zjednoczonych w obronie praw i wolności naszych obywateli przed tymi, którzy szerzą nienawiść” – dodała.

READ  Kryzys na Ukrainie: czołgi i transportery opancerzone pod Donieckiem - świadek Reutera | wiadomości ze świata

Wkrótce po tym, jak Akram został uznany za zakładnika, wysłano e-mail Na stronie społeczności islamskiej Blackburn na Facebooku, rzekomo napisany przez jego brata Gulbara.

W poście stwierdzono, że Akram „cierpiał na problemy psychiczne”, ale rodzina była „pewna, że ​​nie skrzywdzi zakładników”. Poinformowała, że ​​członkowie rodziny przez całą noc siedzieli w pokoju wypadków, aby skontaktować się z Akramem, FBI i negocjatorami zakładników.

Publikacja twierdziła, że ​​Akram uwolnił wszystkich trzech pozostałych zakładników, zanim „wybuchła strzelanina, w której został zastrzelony”.

„Nie mogliśmy mu powiedzieć ani zrobić nic, co przekonałoby go do rezygnacji” – czytamy w poście.

Dodaje: „Chcielibyśmy również dodać, że każdy atak na człowieka, czy to Żyda, chrześcijanina czy muzułmanina, jest zły i zawsze powinien być potępiony”.

Gazeta Guardian nie potwierdziła autentyczności postu, ale oświadczenie napisane tymi samymi słowami Zgłoszone przez Sky News.