Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podejrzany zastrzelony po zabraniu zakładników w Teksasie przez brytyjską synagogę | Wiadomości z USA

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że podejrzany, który został zastrzelony przez funkcjonariuszy po wzięciu czterech osób jako zakładników w synagodze w Teksasie, jest Brytyjczykiem.

Zakładnik w kompleksie Beth Israel w Colleville został zwolniony po sześciu godzinach 10-godzinnego impasu, zanim zespół FBI SWAT wszedł do budynku około godziny 21:00 czasu lokalnego w sobotę. Trzech innych zostało uwolnionych bez szwanku.

Dowodzący agentem specjalnym FBI, Matt Desarno, powiedział wcześniej, że nic nie wskazuje na to, by mężczyzna miał powiązania z jakimkolwiek szerszym planem, ale śledztwo agencji „miałoby globalny wpływ”.

Rzecznik brytyjskiego Biura Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju powiedział, że jest „świadomy śmierci Brytyjczyka w Teksasie i jest w kontakcie z lokalnymi władzami”.

obrazek:
Samochody FBI otaczają kompleks synagogi w Colville

Wcześniej słyszano, jak porywacz żądał uwolnienia Afii Siddiqui, pakistańskiej neurobiologa podejrzewanej o powiązania z Al-Kaidą, która została skazana za próbę zabicia amerykańskich oficerów wojskowych podczas pobytu w areszcie w Afganistanie.

Podejrzany zażądał uwolnienia pakistańskiego neurobiologa

Powiedział, że chce z nią porozmawiać. Jest przetrzymywana w FMC Carswell w Fort Worth w Teksasie, po tym, jak została skazana w 2010 roku.

Motyw ataku na synagogę, która znajduje się około 30 mil od Dallas, pozostaje niejasny, chociaż policja próbuje ustalić, czy on i mój przyjaciel byli spokrewnieni.

Incydent z zakładnikiem w synagodze w Teksasie Pojazd organów ścigania zaparkowany w szkole w okolicy to miejsce, w którym uważa się, że mężczyzna wziął ludzi jako zakładników w synagodze podczas nabożeństw transmitowanych na żywo, w Colleville, Teksas, USA 15 stycznia 2022 r. REUTERS/ Shelby Tauber
obrazek:
Policja ewakuowała teren wokół synagogi w pobliżu Dallas. Zdjęcie: Reuters

Desarno powiedział w sobotę wieczorem, że mężczyzna został zidentyfikowany, „ale nie jesteśmy w tej chwili gotowi ujawnić jego tożsamości ani potwierdzić jego tożsamości”.

Rzeczniczka FBI Katie Chaumont powiedziała w Dallas, że policja została po raz pierwszy wezwana do synagogi około godziny 11 czasu lokalnego w sobotę, kiedy ewakuowano ludzi z okolic.

Uzbrojony samochód policyjny parkuje w pobliżu synagogi w Teksasie
obrazek:
Uzbrojony samochód policyjny parkuje w pobliżu synagogi w Teksasie

Atak przyłapany na transmisji na żywo z synagogi

READ  NATO wtyka dwa palce w Putina lotem amerykańskich samolotów i bombowców

Część ataku została nagrana w programie na żywo w sobotę rano na Facebooku.

Lokalne media podały, że rozgniewany mężczyzna krzyczał na Deana i jego „siostrę”, zanim jedzenie zostało pokrojone około godziny 14.00. Twierdzili, że podejrzany miał brytyjski akcent.

Rabin z Nowego Jorku otrzymał wcześniej telefon od rabina, który prawdopodobnie był przetrzymywany jako zakładnik w Teksasie, domagając się uwolnienia Siddiqui’ego, jak twierdzą funkcjonariusze organów ścigania, którzy teraz go przesłuchują.

Żołnierz z Teksasu blokuje ruch na drodze prowadzącej do synagogi w Colleville w Teksasie, gdzie mężczyzna wydaje się być zakładnikiem w sobotę 15 stycznia 2022 r. (AP Photo / Jake Bleiberg)
obrazek:
Żołnierz z Teksasu blokuje ruch na drodze prowadzącej do synagogi w Colleville w Teksasie. Zdjęcie: AP

Jeden zakładnik został porzucony, zanim oddział SWAT wdarł się do budynku, świadkowie usłyszeli głośny huk, a gubernator Teksasu Greg Abbott ogłosił zakończenie kryzysu.

„Modlitwy są wysłuchane. Wszyscy zakładnicy żyją i żyją w pokoju” – napisał na Twitterze.

Prezydent Joe Biden, który został poinformowany o postępującym kryzysie, pochwalił „odważną pracę” wszystkich zaangażowanych w akcję ratunkową.

„W nadchodzących dniach będzie więcej do nauczenia się o motywach porywacza” – powiedział w oświadczeniu.

„Ale pozwólcie, że wyjaśnię każdemu, kto zamierza szerzyć nienawiść – przeciwstawimy się antysemityzmowi i wzrostowi ekstremizmu w tym kraju”.