World

Afganistan „w punkcie krytycznym” mówi, że ONZ podczas spotkania ministrów G20 | Afganistan

Przywódcy i ministrowie G20 spotykają się za pośrednictwem wideokonferencji, aby omówić propozycję ONZ dotyczącą przekazania jej funduszy Afganistan Aby złagodzić pogłębiającą się katastrofę humanitarną.

To pierwszy raz, kiedy najbogatsze kraje świata spotkały się, aby omówić konsekwencje wycofania się USA z Afganistanu i przejęcia władzy przez talibów 15 sierpnia. Afganistan był w 75% zależny od pomocy zagranicznej przed przejęciem, a fundusze posiadane za granicą zostały zamrożone przez Stany Zjednoczone.

ten Unia Europejska Środki rozpoczęły się od ogłoszenia dodatkowych 700 milionów euro na pomoc nadzwyczajną dla Afganistanu i krajów sąsiednich. To zobowiązanie zapewnia pełne zaangażowanie nowego finansowania do miliarda euro, po tym jak dyrektor wykonawczy Unii Europejskiej obiecał 300 milionów euro na pomoc w zapobieganiu załamaniu się podstawowych usług w Afganistanie i wyczerpywaniu się żywności.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że kraj przechodzi przez krytyczną fazę. Powiedział dziennikarzom w Nowym Jorku: „Z poszanowaniem międzynarodowego prawa i zasad, musimy znaleźć sposoby na zastrzyk płynności gospodarki, aby gospodarka się nie załamała. Jeśli nie podejmiemy działań i nie pomożemy Afgańczykom przetrwać tej burzy, i zrobimy to wkrótce, nie zapłacą wysokiej ceny, ale cały świat”.

Powiedział, że pieniądze mogą być przekazywane za pośrednictwem funduszy powierniczych ONZ i innych instrumentów. „Jestem szczególnie zaniepokojony tym, że nie dotrzymano obietnic, jakie talibowie złożyli afgańskim kobietom i dziewczętom” – dodał.

Wideokonferencję poprowadzi włoski premier Mario Draghi, którego kraj odbywa rotację G20 krzesło.

Draghi walczył o wyniesienie krajów G20 na szczyt. Rosja Chiny sprzeciwiają się polityce Zachodu narzucania talibom żądań politycznych jako warunku pomocy, a Stany Zjednoczone również nie wykazują entuzjazmu, głównie dlatego, że nie chcą zrewidować tego, co powszechnie uważano za katastrofę polityki zagranicznej. W weekend amerykańscy urzędnicy spotkali się z talibami w Doha w Katarze.

READ  Pijany Giuliani namawia Trumpa, by „po prostu powiedział, że wygramy” wieczór wyborczy, mówi książka | Napisał

Draghi pragnie znaleźć sposób, aby poprzez Organizację Narodów Zjednoczonych i organizacje charytatywne przekazać pieniądze zwykłym Afgańczykom bez udzielania wsparcia talibom, którzy zrobili niewiele, by sugerować, że zmienili swoje poglądy na kobiety lub opozycję, odkąd rządzili większością kraju za sekundę. Połowa lat dziewięćdziesiątych. Talibowie domagali się więcej czasu na powrót dziewcząt do szkoły średniej.

Na znak napięć dyplomatycznych Rosja zorganizowała 20 października w Moskwie konkurencyjną konferencję dla Afganistanu, na którą zaproszono Pakistan, Indie i Iran. Iran również organizuje własną konferencję.

Wideokonferencja prowadzona przez Włochy ma potrwać nie dłużej niż trzy godziny i nie będzie omawiać kwestii uznania talibów. Zamiast tego przyjrzy się, jak wysłać pomoc do kraju bez wspierania talibów.

Guterres ma dołączyć do szczytu, podkreślając centralną rolę, jaką przypisano Organizacji Narodów Zjednoczonych w rozwiązywaniu kryzysu – po części dlatego, że wiele krajów nie chce nawiązać bezpośrednich stosunków z talibami.

Powiedział, że do września ONZ docierała do talibów od dystryktu do dystryktu, aby zapewnić swoim pracownikom swobodę pracy w zakresie pomocy humanitarnej.

Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, które mają fundusze zablokowane od czasu przejęcia władzy przez talibów, również biorą udział. Zaproszono Katar, który odegrał istotną rolę jako ośrodek dla uchodźców uciekających z kraju i prawdopodobnie będą dyskutowane o otwarciu lotniska w Kabulu.

W swoim przemówieniu do Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu Draghi skrytykował talibów, mówiąc, że utworzenie nowej władzy wykonawczej w Afganistanie nie spełniło oczekiwań społeczności międzynarodowej w zakresie inkluzywności i reprezentacji.

W rozmowie wideo nie uczestniczy ani prezydent Chin Xi Jinping, ani jego rosyjski odpowiednik Władimir Putin, pozostawiając to zadanie ministrom spraw zagranicznych. Boris Johnson, który przebywa na wakacjach w Marbelli, wziął w poniedziałek udział w rozmowach biznesowych ze światowymi liderami.

READ  Wiadomości na temat koronawirusa na żywo: indyjski `` wariant Covid '' wystarczający, aby opóźnić ponowne otwarcie Wielkiej Brytanii

W okresie poprzedzającym szczyt i przemawiając w Doha, afgański minister spraw zagranicznych błagał świat o dobre stosunki, ale unikał podejmowania twardych zobowiązań w zakresie edukacji dziewcząt, pomimo międzynarodowych żądań, aby wszystkie afgańskie dzieci mogły wrócić do szkoły.

„Społeczność międzynarodowa musi zacząć z nami współpracować” – powiedział pełniący obowiązki ministra spraw zagranicznych Amir Khan Mottaki podczas wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Konfliktów i Studiów Humanitarnych w Instytucie Studiów Podyplomowych w Doha.

„Dzięki temu będziemy w stanie powstrzymać niepewność, a jednocześnie będziemy mogli pozytywnie radzić sobie ze światem” – powiedział.

„Kwestia ISIS jest jak dotąd bardzo dobrze kontrolowana przez Emirat Islamski” – powiedział Mottaki, który wezwał świat do uwolnienia zamrożonych afgańskich aktywów o wartości 9 miliardów dolarów przechowywanych za granicą, dodając, że międzynarodowa presja na rząd pomaga Państwu Islamskiemu. Morale. „Zamiast presji świat powinien z nami współpracować” – powiedział.

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment