World

Oś czasu Covid: Tygodnie przed pierwszą blokadą w Wielkiej Brytanii | Korona wirus

31 grudnia 2019: Chiny ostrzegają świat zdrowie Światowa Organizacja (WHO) ogłosiła dziesiątki przypadków „wirusowego zapalenia płuc” w centrum Wuhan.

11 stycznia 2020: Chiny ogłaszają pierwszą śmierć 61-letniego mężczyzny w Wuhan z powodu nowej tajemniczej choroby. Co najmniej siedmiu innych pacjentów jest w stanie krytycznym.

23 stycznia: Chiny nakazują zablokowanie milionów ludzi w prowincji Wuhan i Hubei, ponieważ liczba ofiar śmiertelnych w kraju osiągnęła 18.

Mężczyzna przejeżdża przez pustą autostradę 3 lutego w Wuhan w prowincji Hubei. Zdjęcie: Stringer/Getty Images

24 stycznia: Brytyjski sekretarz zdrowia Matt Hancock przewodniczy pierwszemu spotkaniu Cobry w sprawie Covid. Dyrektor medyczny Anglii, profesor Chris Whitty, mówi, że ryzyko dla brytyjskiej opinii publicznej jest niskie.

30 stycznia: Chińska para z Wuhan zaraziła się chorobą podczas podróży do Włoch i została potwierdzona jako dwa pierwsze przypadki w tym kraju. Poziom zagrożenia wirusem w Wielkiej Brytanii został podniesiony z niskiego do umiarkowanego, ponieważ Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza globalny stan zagrożenia zdrowia.

31 stycznia: W Wielkiej Brytanii potwierdzono dwa przypadki Covid.

2 lutego: Rząd Wielkiej Brytanii zaleca regularne mycie rąk, ale Naukowa Grupa Doradcza ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Sage) odradza ograniczanie masowych zgromadzeń

10 lutego: Public Health England rozpoczął testy na koronawirusa w 12 laboratoriach w Wielkiej Brytanii.

22 lutego: Liczba przypadków wzrosła we Włoszech, co doprowadziło do zablokowania w północnych regionach Lombardii i Veneto.

Wirus korony: Izolowani Włosi śpiewają z balkonów, aby podnieść morale - wideo
Wirus korony: Izolowani Włosi śpiewają z balkonów, aby podnieść morale – wideo

25 lutego: Sage informuje, że dystans społeczny i zamykanie szkół może zmniejszyć transmisję o 50 do 60%.

28 lutego: Mężczyzna poddany kwarantannie na statku wycieczkowym Diamond Princess w Japonii stał się pierwszą potwierdzoną śmiercią Brytyjczyków z Covid.

3 marca: Boris Johnson chwali się, że podczas niedawnej wizyty w szpitalu uścisnął dłoń „wszystkim”. Tego samego dnia Sage ostrzegł „przed pozdrowieniami, takimi jak uściski dłoni i uściski, biorąc pod uwagę dowody na to, jak ważna jest higiena rąk”.

Boris Johnson powiedział na kilka tygodni przed zdiagnozowaniem wirusa Corona - wideo: „Uścisnąłem dłonie wszystkim”
Boris Johnson powiedział na kilka tygodni przed zdiagnozowaniem wirusa Corona – wideo: „Uścisnąłem dłonie wszystkim”

4 marca: Kobieta w wieku 70 lat z podstawowymi problemami zdrowotnymi staje się pierwszą osobą, która umiera z powodu Covid w Wielkiej Brytanii. Przypadków jest ponad 100.

11 marca: Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza Covid-19 pandemią.

17 marca: Sir Patrick Vallance, główny doradca naukowy rządu Wielkiej Brytanii, powiedział parlamentarzystom, aby utrzymać całkowitą liczbę zgonów Covid-19 poniżej 20 000. byłby „dobrym wynikiem”.

18 marca: Boris Johnson ogłasza Szkoła jest zamknięta na czas nieokreślony, ze zniesionymi poziomami A i GCSE, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Pulpit wyświetla komunikat z pytaniem do ludzi
Panel wyświetla komunikat z prośbą o „zostanie w domu” w Manchesterze 27 marca 2020 r. Zdjęcie: Olly Scarf / AFP przez Getty Images

19 marca: Johnson twierdzi, że Wielka Brytania może „odwrócić los” choroby w ciągu 12 tygodni i „wysłać paczki z koronawirusem”.

Koronawirus: Boris Johnson mówi, że Wielka Brytania może „odwrócić los” w ciągu 12 tygodni - WIDEO
Koronawirus: Boris Johnson mówi, że Wielka Brytania może „odwrócić los” w ciągu 12 tygodni – WIDEO

W kolejnych dniach i tygodniach zdjęcia pokazują tysiące turystów czekających na loty do swoich krajów ojczystych, gdy ogłoszono zamknięcia.

Na lotnisku Lanzarote na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich tysiące turystów czeka na powrót do swoich krajów pochodzenia.
Na lotnisku Lanzarote na hiszpańskich Wyspach Kanaryjskich tysiące turystów czeka na powrót do swoich krajów pochodzenia. Zdjęcie: Javier Fuentes/EPA

23 marca: Boris Johnson ogłosił pierwszą w Wielkiej Brytanii blokadę narodową. Ludzie mogą opuścić swoje domy tylko na Bardzo ograniczone powody Policja ma uprawnienia do egzekwowania przepisów. System urlopów wprowadzony przez Rishi Sunaka został szeroko okrzyknięty ważną interwencją mającą na celu ochronę miejsc pracy podczas blokady.

26 marcaDr Jenny Harris, dyrektor naczelna brytyjskiej Agencji Zdrowia i Bezpieczeństwa, mówi, że testowanie i śledzenie kontaktów nie są już „odpowiednie”. Dodaje, że apel WHO „test, test, test” skierowany jest do krajów przynajmniej rozwiniętych.

Gołąb przechodzi obok zamkniętego i pustego Greenwich Market w Londynie 28 kwietnia 2020 r.
Gołąb przechodzi obok zamkniętego i pustego Greenwich Market w Londynie 28 kwietnia 2020 r. Zdjęcie: Chris J. Ratcliffe/Getty Images
READ  Wyścig o ratowanie ocalałych – liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Niemczech i Belgii sięga 170

About the author

Halsey Pearson

"Zapalony komunikator. Specjalista od internetu. Czytelnik przez całe życie. Ekstremalny fanatyk telewizyjny. Muzykolik."

Add Comment

Click here to post a comment