World

Chiński plan budowy większej liczby elektrowni węglowych zadaje cios ambicjom brytyjskiego Cop26 | węgiel

Chiny planują budowę większej liczby elektrowni węglowych i zasugerowały, że przemyślą swój harmonogram redukcji emisji, co stanowi poważny cios dla ambicji Wielkiej Brytanii, aby zapewnić globalne porozumienie w sprawie stopniowego wycofywania węgla Szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow.

W oświadczeniu wydanym po spotkaniu Narodowej Komisji ds. Energii w Pekinie premier Chin Li Keqiang podkreślił znaczenie regularnych dostaw energii po tym, jak ogromne połacie kraju pogrążyły się w ciemności. Przerwy w dostawie prądu wpływają na fabryki i domy.

Podczas Chiny Publikując plany osiągnięcia szczytowej emisji dwutlenku węgla do 2030 r., oświadczenie sugerowało, że kryzys energetyczny skłonił Partię Komunistyczną do ponownego przemyślenia harmonogramu realizacji tych ambicji, z „stopniowym harmonogramem i nową mapą drogową osiągnięcia szczytowych emisji dwutlenku węgla”.

Chiny już wcześniej Ustalili plany, aby do 2060 r. być neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla, a emisje osiągną szczyt do 2030 r., twierdzą analitycy celu Obejmuje zamknięcie 600 elektrowni węglowych. Prezydent Xi Jinping również Zobowiązałem się do zaprzestania budowy elektrowni węglowych za granicą.

„Bezpieczeństwo energetyczne musi być podstawą, na której budowany jest nowoczesny system energetyczny, a zdolność do samodzielnego dostarczania energii musi zostać wzmocniona” – czytamy w oświadczeniu.

„Biorąc pod uwagę dominującą pozycję węgla w krajowych zasobach energetycznych i surowcowych, ważne jest, aby poprawić planowanie zdolności produkcyjnych węgla, budować odpowiednio zaawansowane elektrownie węglowe zgodnie z potrzebami rozwojowymi i kontynuować stopniowe wycofywanie starych elektrowni węglowych w uporządkowany sposób.Poszukiwania ropy i gazu zostaną zintensyfikowane.lokalne”.

Ambicje Pekinu dotyczące produkcji dwutlenku węgla są postrzegane jako kluczowe dla dążenia do osiągnięcia globalnej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r. oraz wypełnienia porozumienia paryskiego z 2015 r. w celu ograniczenia wzrostu średnich temperatur do 1,5°C. Ale Li powiedział, że Pekin chce zebrać nowe dowody na to, kiedy zostanie osiągnięty szczyt emisji.

W oświadczeniu stwierdzono, że zlecono jej „przeprowadzenie dogłębnych badań i obliczeń, w świetle niedawnego traktowania łańcuchów dostaw energii elektrycznej i węgla, w celu opracowania stopniowego harmonogramu i mapy drogowej dla osiągnięcia szczytu emisji dwutlenku węgla”.

Przemówienie Li nastąpiło po doniesieniach, że Chiny nakazały swoim dwóm największym regionom wydobywającym węgiel, Shanxi i Mongolii Wewnętrznej, walkę z kryzysem dostaw energii do kraju.

Ponowne przyjęcie węgla przez Pekin – najwyraźniej sprzeczne z ambicjami klimatycznymi Xi – prawdopodobnie wywoła alarm w okresie poprzedzającym policjant 26.

Alok Sharma, szef Wielkiej Brytanii mianowany na Cop26, Powiedział, że zgoda na wycofywanie energetyki węglowej To główny cel szczytu.

George Magnus, pracownik naukowy Centrum Chińskiego Uniwersytetu Oksfordzkiego i autor Czerwone flagi: Dlaczego Chiny są w niebezpieczeństwie, powiedział Pekin został zmuszony do zrewidowania swoich planów w obliczu rzeczywistych problemów gospodarczych i przerw w dostawie prądu.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

„Chiny ugrzęzły w kryzysie energetycznym w taki sam sposób jak reszta z nas, ale pogarsza je fakt, że sieci i firmy energetyczne podlegają kontroli cen i nie mogą zmieniać cen” – powiedział. “Wielu zdecydowało się zatrzymać produkcję i miało wiele przerw w dostawach prądu w domach i firmach. Co więcej, nastąpiło to w bardzo złym momencie w Chinach [collapsed property giant] Evergrande i upadłość majątkowa.

Zasadniczo wrócili do swojej polityki węglowej. Wraz z nadejściem Cop26 wiele się mówi o tym, jak bardzo Chińczycy są zaangażowani w strzelenie zerowej bramki do 2050 roku, ale to kolejna wpadka. Zdarzało się już wcześniej, gdy gospodarka była słaba podczas pandemii, że złagodzili ograniczenia w energetyce węglowej. Teraz robią to ponownie.

“Jeśli nowe złagodzenie potrwa kilka tygodni, może to nie mieć większego znaczenia. Jeśli będzie trwało do 2022 r., ponieważ Chiny dążą do uniknięcia słabych wyników gospodarczych przed główną konferencją CCP 20 w listopadzie 2022 r., optymiści w zakresie polityki klimatycznej będą musieli zdecydowanie przemyśleć”.

READ  Maksymalny pułap czynszu jest nielegalny w Berlinie. Przepisy niemieckiego sądu najwyższego Niemcy