Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

800-letni złoty pierścionek znaleziony na polskim zamku  Sprawdź jego wyjątkową grafikę

800-letni złoty pierścionek znaleziony na polskim zamku Sprawdź jego wyjątkową grafikę

Około 800 lat temu zamożna kobieta przechadzała się ulicami Krakowa, a na jej palcu błyszczał ozdobny złoty pierścionek. W jakiś sposób pierścień został ostatecznie zakopany w piwnicy pobliskiego zamku.

Obecnie archeolodzy badają fort, zwany Fortem Królewskim na Wawalu. Znalazł starożytny klejnotWedług postu Fort z 5 lutego na Facebooku.

Eksperci twierdzą, że te dwie twarze mogą reprezentować mitologię rzymską.Eksperci twierdzą, że te dwie twarze mogą reprezentować mitologię rzymską.

Eksperci twierdzą, że te dwie twarze mogą reprezentować mitologię rzymską.

Podczas gdy eksperci badali podstawę jednej z wież fortu, natknęli się na ruiny dawnego fortu obronnego. Właśnie wtedy natknęli się na bardzo rzadki średniowieczny artefakt.

Archeolodzy stwierdzili, że pierścień, pochodzący z XI-XII wieku, jest jednym z niewielu znanych w Polsce wczesnośredniowiecznych złotych pierścieni.

Zdaniem archeologów pierścień prawdopodobnie wykonano lokalnie, w Polsce.Zdaniem archeologów pierścień prawdopodobnie wykonano lokalnie, w Polsce.

Zdaniem archeologów pierścień prawdopodobnie wykonano lokalnie, w Polsce.

Tego typu pierścionki zazwyczaj nie posiadają żadnych ozdób ani dekoracji, jednak według ekspertów artefakt znaleziony w Vaval posiada misterny i unikalny grawer. Jest to jedyny w Polsce egzemplarz postaci ludzkich znaleziony na średniowiecznym pierścieniu.

Archeolodzy twierdzą, że pierścień ma ozdobną tarczę przedstawiającą dwie przeciwstawne twarze. Zdjęcia przedstawiają ryciny.

Eksperci zauważyli, że rzeźba nie ma związku z chrześcijaństwem i zamiast tego może przedstawiać dwie twarze rzymskiego boga Janusa.

Kunszt pierścionka Podobnie jak inne wynalazki z Polski, mógł on zostać zaprojektowany lokalnie, jak powiedzieli urzędnicy Science in Poland w numerze z 6 lutego.

Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski na Wawelu Na stronie internetowej cytadeli czytamy, że „Akropol był dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten czy Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu”. Zamek był rezydencją królów Polski w roku 960 n.e., kiedy to pierwszy historyczny władca kraju wybrał górę na swoją rezydencję.

W 1930 roku zamek stał się jednym z „pierwotnych muzeów sztuki” w Polsce. Od tego czasu eksperci nadzorowali regularne badania archeologiczne, aby dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca.

READ  Gazociąg jamalski biegnie na wschód z Niemiec do Polski

Do przetłumaczenia wpisu z Facebooka z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wpisu z Science in Poland wykorzystano Tłumacza Google i Facebooka.

Ruiny Wikingów były ukryte pod polami uprawnymi przez co najmniej 900 lat. Teraz odkryli je eksperci

Monety były ukryte w skrzyni pod ziemią przez 850 lat – aż do teraz. Spójrz na to

Starożytną trumnę, której pozostałości mają jeszcze 2500 lat, odkryto podczas budowy drogi