Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

800-letni złoty pierścionek znaleziony na polskim zamku  Sprawdź jego wyjątkową grafikę

800-letni złoty pierścionek znaleziony na polskim zamku Sprawdź jego wyjątkową grafikę

Około 800 lat temu zamożna kobieta przechadzała się ulicami Krakowa, a na jej palcu błyszczał ozdobny złoty pierścionek. W jakiś sposób pierścień został ostatecznie zakopany w piwnicy pobliskiego zamku.

Obecnie archeolodzy badają fort, zwany Fortem Królewskim na Wawalu. Znalazł starożytny klejnotWedług postu Fort z 5 lutego na Facebooku.

Eksperci twierdzą, że te dwie twarze mogą reprezentować mitologię rzymską.

Eksperci twierdzą, że te dwie twarze mogą reprezentować mitologię rzymską.

Podczas gdy eksperci badali podstawę jednej z wież fortu, natknęli się na ruiny dawnego fortu obronnego. Właśnie wtedy natknęli się na bardzo rzadki średniowieczny artefakt.

Archeolodzy stwierdzili, że pierścień, pochodzący z XI-XII wieku, jest jednym z niewielu znanych w Polsce wczesnośredniowiecznych złotych pierścieni.

Zdaniem archeologów pierścień prawdopodobnie wykonano lokalnie, w Polsce.Zdaniem archeologów pierścień prawdopodobnie wykonano lokalnie, w Polsce.

Zdaniem archeologów pierścień prawdopodobnie wykonano lokalnie, w Polsce.

Tego typu pierścionki zazwyczaj nie posiadają żadnych ozdób ani dekoracji, jednak według ekspertów artefakt znaleziony w Vaval posiada misterny i unikalny grawer. Jest to jedyny w Polsce egzemplarz postaci ludzkich znaleziony na średniowiecznym pierścieniu.

Archeolodzy twierdzą, że pierścień ma ozdobną tarczę przedstawiającą dwie przeciwstawne twarze. Zdjęcia przedstawiają ryciny.

Eksperci zauważyli, że rzeźba nie ma związku z chrześcijaństwem i zamiast tego może przedstawiać dwie twarze rzymskiego boga Janusa.

Kunszt pierścionka Podobnie jak inne wynalazki z Polski, mógł on zostać zaprojektowany lokalnie, jak powiedzieli urzędnicy Science in Poland w numerze z 6 lutego.

Wzgórze Wawelskie i Zamek Królewski na Wawelu Na stronie internetowej cytadeli czytamy, że „Akropol był dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten czy Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu”. Zamek był rezydencją królów Polski w roku 960 n.e., kiedy to pierwszy historyczny władca kraju wybrał górę na swoją rezydencję.

W 1930 roku zamek stał się jednym z „pierwotnych muzeów sztuki” w Polsce. Od tego czasu eksperci nadzorowali regularne badania archeologiczne, aby dowiedzieć się więcej o historii tego miejsca.

READ  Spektakl o technicznej historii Polski jeździ po teatrach

Do przetłumaczenia wpisu z Facebooka z Zamku Królewskiego na Wawelu oraz wpisu z Science in Poland wykorzystano Tłumacza Google i Facebooka.

Ruiny Wikingów były ukryte pod polami uprawnymi przez co najmniej 900 lat. Teraz odkryli je eksperci

Monety były ukryte w skrzyni pod ziemią przez 850 lat – aż do teraz. Spójrz na to

Starożytną trumnę, której pozostałości mają jeszcze 2500 lat, odkryto podczas budowy drogi