Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zmiana klimatu. Dinozaur na Forum Narodów Zjednoczonych. Nie opowiadaj się za wyginięciem

Nie popieraj wyginięcia, mówi dinozaur w krótkim filmie UNDP, podkreślającym znaczenie kryzysu klimatycznego. To część najnowszej kampanii pod tym samym szyldem.

Krótkometrażowy film z udziałem światowych gwiazd został zaprezentowany jako kluczowy element ostatniej kampanii „Nie stawaj przed zagładą”. Dinozaur w Sali Zgromadzenia Ogólnego wygłasza przemówienie do publiczności, wzywając światowych przywódców do podjęcia dalszych działań na rzecz klimatu.

Jest to pierwszy film wygenerowany komputerowo (CGI) nakręcony na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, w którym światowe gwiazdy grają wielojęzycznego dinozaura, w tym aktorzy Jack Black (angielski), Issa Gonzalez (hiszpański), Nicolae Costera-Waldau (duński) i ESA . Maiga (francuski). „Film jest interesujący i interesujący, ale poruszane w nim kwestie są bardzo poważne” – powiedziała Ulrika Moder, szefowa Biura Stosunków Zewnętrznych i Rzecznictwa Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju. Sekretarz Generalny ONZ nazwał kryzys klimatyczny „czerwonym symbolem ludzkości”.

Kampanie UNDP i Don’t Stand Against Extinction mają na celu zwrócenie uwagi na dotacje do paliw kopalnych oraz na to, jak zająć się znaczącym postępem w kierunku zakończenia zmian klimatycznych i podsycania nierówności z korzyścią dla bogatych.

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP26 rozpoczyna się w niedzielę w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem jest konsolidacja ustaleń dokonanych w Paryżu w 2015 r., kiedy wszystkie kraje po raz pierwszy podpisały porozumienie w sprawie przeciwdziałania globalnemu ociepleniu i redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Oczekuje się, że w spotkaniu weźmie udział ponad 25 000 delegatów: politycy, eksperci, negocjatorzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, biznesmeni i media. Wśród ponad 120 oczekiwanych szefów państw lub rządów znajdą się m.in.: brytyjski następca tronu książę Karol i premier Boris Johnson, prezydent USA Joe Biden, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, prezydent Republika. Republika Czeska. Komisja Europejska Ursula von der Leyen oraz premierzy Indii Narendra Modi i Australii Scott Morrison. Polskę reprezentować będzie prawdopodobnie premier Mateusz Morawiecki.

READ  Justin Long, lat 43, spotyka się z Kate Bosworth, lat 38

Do Glasgow nie przyjadą m.in. Xi Jinping, przywódca Chin, największego na świecie emitenta gazów cieplarnianych, oraz prezydenci Rosji Władimir Putin i Brazylii Jair Bolsonaro.

Konferencja rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada. Szczyty Klimatyczne Organizacji Narodów Zjednoczonych lub COP (Konferencja Stron) to coroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane i uzgadniane są kolejne kroki w zakresie polityki klimatycznej.

Porozumienie klimatyczne z ParyżaBab / Reuters

W piątkowe popołudnie w sześciu polskich miastach zabrzmiały syreny. Syreny można było usłyszeć w Warszawie, Gdańsku, Ode, Szczecinie, Poznaniu i Bydgoszczy. Został uruchomiony w ramach Alertu Klimatycznego. Prace są organizowane w ramach rozpoczynającego się w niedzielę szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.

Skutki zmian klimatycznychAdam Zimenowicz / PAP

Główne źródło obrazu: Reuters