Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zełenski z Ukrainy przybywa do Polski, aby pogłębić więzi z kluczowym zachodnim sojusznikiem

Zełenski z Ukrainy przybywa do Polski, aby pogłębić więzi z kluczowym zachodnim sojusznikiem

WARSZAWA (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył w środę do sąsiedniej Polski z oficjalną wizytą u bliskiego sojusznika, który uzyskał militarne i polityczne wsparcie Zachodu dla Kijowa, powiedział polski doradca prezydenta.

Wizyta w Polsce, która przyjęła ponad milion ukraińskich uchodźców w ciągu ostatnich 13 miesięcy wojny, ma miejsce, gdy Ukraina planuje rozpocząć kontrofensywę w nadchodzących tygodniach lub miesiącach, aby odzyskać terytorium na wschodzie i południu od Rosji.

Podczas podróży Zełenski spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim oraz będzie rozmawiał z uchodźcami z Ukrainy i Polakami oraz liderami biznesu, którzy mogą zaangażować się w odbudowę Ukrainy.

„Mogę powiedzieć, że prezydent Zełenski przekroczył polską granicę” – powiedział w środę prywatny nadawca TVN24 doradca prezydenta Marcin Przydac.

We wtorkowym wystąpieniu telewizyjnym Przydac powiedział, że wizytę „należy potraktować jako wyraz zaufania i wdzięczności wobec Polski i Polaków”.

Oprócz przyjmowania uchodźców, członek NATO odegrał ważną rolę w przekonaniu innych mocarstw zachodnich do dostarczenia Ukrainie czołgów bojowych i innej broni.

Dostawy wojskowe były niezbędne dla Ukrainy, aby odeprzeć i stawić opór siłom rosyjskim, które przekroczyły granice Ukrainy w lutym 2022 r. Duże połacie Ukrainy na południu i wschodzie są nadal okupowane.

Minister obrony Ukrainy Ołeksiej Reznikow powiedział we wtorek, że Kijów jest wdzięczny Polsce za utorowanie drogi do dostawy myśliwców MiG.

Ukraińscy urzędnicy naciskali również na F-16, aby zwiększyć zdolność Kijowa do rażenia rosyjskich jednostek rakietowych pociskami wyprodukowanymi w USA, ale Przydac powiedział, że Polska nie zdecyduje w najbliższym czasie, czy wysłać jakiekolwiek.

„F-16 chronią polskie niebo”. Powiedział. W tej chwili absolutnie nie ma takich decyzji”.

Polscy urzędnicy powiedzieli również, że rozmowy będą koncentrować się na rozwoju wydarzeń na linii frontu Ukrainy, wsparciu międzynarodowym i współpracy gospodarczej.

READ  Aktualizacje na żywo: Polska i Bułgaria otrzymują gaz od sąsiadów UE po tym, jak Rosja odcięła dostawy

Kancelaria prezydenta Ukrainy, która ze względów bezpieczeństwa unikała wcześniejszego wspominania o planach podróży Zełenskiego, nie powiedziała nic na temat podróży ani na czym będzie się koncentrować.

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa popiera Ukraińców w ich wojnie z Rosją. Z sondażu Ipsos wynika, że ​​82 proc. Polaków uważa, że ​​kraje NATO i Unia Europejska powinny wspierać Ukrainę, by wygrała.

Wizyta Zełenskiego ma jednak miejsce w obliczu rosnącego gniewu na obszarach wiejskich w Polsce z powodu wpływu ukraińskiego importu zboża, który doprowadził do obniżenia cen w kilku krajach wschodniego skrzydła UE – coś, co zdaniem polskiego premiera będzie dyskusyjne.

Premierzy pięciu państw wschodnich napisali w opublikowanym w piątek liście do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że może zaistnieć potrzeba ponownego wprowadzenia ceł na ukraińskie produkty rolne, jeśli nie da się w inny sposób zatrzymać napływu produktów powodujących spadek cen na rynkach UE . . .

Dodatkowe relacje Pavla Politiuka w Kijowie, Alana Scharlicha i Pawła Florkiewicza w Warszawie; Pisanie przez Toma Palmfortha i Michaela Kahna; Montaż autorstwa Marka Heinrichsa, Lincoln Feast, Philippa Fletcher

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.