Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski Bank Centralny pozostawia główną stopę procentową bez zmian

WARSZAWA (Reuters) – Zgodnie z oczekiwaniami polski bank centralny utrzymał w środę główną stopę procentową na poziomie 6,75 proc. i powiedział, że uważa, że ​​słabszy wzrost produktu krajowego brutto w połączeniu z już wprowadzonymi podwyżkami stóp procentowych pomoże stopniowo ograniczyć inflację.

„Zarząd szacuje, że słaba zewnętrzna koniunktura gospodarcza wraz z niższymi cenami surowców będzie nadal ograniczać globalną inflację, co przyczyni się do niższego wzrostu cen w Polsce” – napisano w komunikacie Rady.

„Spadek krajowej inflacji będzie wspierany przez słaby wzrost PKB, w tym konsumpcji, przy wyraźnym spadku dynamiki kredytu” – dodał.

Po wzroście do poziomów nienotowanych od lat 90., inflacja w największej gospodarce wschodzącej Europy spadła w marcu do 16,2%, w porównaniu do 18,4% w lutym.

Rada Polityki Pieniężnej NBP ma teraz nadzieję, że podwyżki stóp procentowych, które już wprowadziła, spowodują powrót wzrostu cen do jednocyfrowego poziomu przed końcem roku.

Prezes Banku Centralnego Adam Głabiński powiedział wcześniej, że spodziewa się spadku inflacji do poziomu bliskiego 10 na początku września, torując drogę do obniżek stóp procentowych w IV kwartale.

Rada dodała, że ​​„spadek inflacji będzie szybszy, jeśli będzie wspierany przez aprecjację kursu złotego, który w ocenie Rady będzie zgodny z fundamentami polskiej gospodarki”.

Wszyscy analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że ceny pozostaną niezmienione, a ekonomiści spodziewają się, że trend ten utrzyma się do końca roku.

Inwestorzy czekają teraz na więcej informacji na temat sposobu myślenia banku centralnego, gdy Głabiński zorganizuje w czwartek konferencję prasową.

Inne banki centralne w regionie również zdecydowały się w ostatnich miesiącach pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ponieważ równoważą ryzyko wzrostu wynikające z wojny na Ukrainie z wysoką inflacją.

We wtorek bank centralny Rumunii utrzymał swoją referencyjną stopę procentową na poziomie 7,00%.

READ  Egipt: Ta mumia była w ciąży i miała raka

(Reportaż Alana Sharlicha, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak Simczuk; Montaż autorstwa Kirsten Donovan i Allison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.