Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zakaz kart MasterCard i Visa w Rosji nie wstrzymuje zakupów krajowych |  Usługi bankowe

Zakaz kart MasterCard i Visa w Rosji nie wstrzymuje zakupów krajowych | Usługi bankowe

Konsumenci nadal będą mogli używać kart Mastercard i Visa do transakcji krajowych w Rosji, poinformowała krajowa sieć płatności wspierana przez państwo, zmniejszając wpływ firm amerykańskich. Decyzja o wycofaniu usług w sprawie inwazji na Ukrainę.

Rosyjski krajowy system płatności Mir powiedział, że posiadacze kart to zrobią Nadal mają dostęp do swoich pieniędzyDokonują lokalnych wypłat i przelewów – przynajmniej do czasu wygaśnięcia ich kart bankowych.

Mir obsługuje większość płatności krajowych w formacie Rosja Od 2015 roku zagraniczni operatorzy, tacy jak Visa i Mastercard, nadal zarządzają transakcjami międzynarodowymi. Operator – w 100% należący do banku centralnego kraju – został powołany na rozkaz rządu w celu ochrony gospodarki przed sankcjami nałożonymi w związku z aneksją Krymu przez Moskwę w 2014 roku.

„Wszystkie karty tych systemów płatności, które zostały już wydane przez rosyjskie banki, będą nadal funkcjonować w naszym kraju tak jak wcześniej” – powiedział operator Mir we wczesnych godzinach niedzielnych.

„Do daty wygaśnięcia posiadacze kart Visa i Mastercard mają dostęp do wszystkich środków na swoich kontach, a także do wszystkich zwykłych transakcji płatniczych – płacenia za zakupy, przelewania pieniędzy z jednej karty na drugą, wypłacania gotówki itp.”

Oświadczenie zostało wydane niedługo później Amerykańskie firmy ogłoszone W sobotę wstrzymają działania rosyjskie w związku z trwającą ofensywą militarną Moskwy na Ukrainę.

W niedzielę American Express poinformował, że zawiesi również wszelkie operacje w Rosji i na Białorusi. W świetle ciągłego i nieuzasadnionego ataku Rosji na lud UkrainaFirma obsługująca karty kredytowe poinformowała w oświadczeniu na swojej stronie internetowej, że American Express zawiesza wszystkie operacje w Rosji. „Jesteśmy również w trakcie zakończenia wszelkich operacji handlowych na Białorusi.”

Zarówno karta Mastercard, jak i Decyzja Visa o komentarzu Ich rosyjska działalność wpłynie przede wszystkim na płatności zagraniczne, co oznacza, że ​​konsumenci krajowi nie będą mogli korzystać z rosyjskich kart za granicą ani do płatności międzynarodowych przez Internet. Zagraniczni klienci będą również mieli zakaz dokonywania płatności na rzecz rosyjskich firm lub wypłacania gotówki na terenie kraju.

READ  Strażacy ratują 300 osób uwięzionych w World Trade Center w Hongkongu

Mir podkreślił, że „płatności za granicą, w tym w zagranicznych zasobach internetowych, nie będą dostępne kartami międzynarodowych systemów płatniczych Visa i MasterCard wydanymi przez rosyjskie banki”.

Oczekuje się, że ruch ten przyspieszy przyjęcie przez rosyjskie banki specjalnych kart Mir, które są akceptowane w kilku krajach, w tym w Turcji, Wietnamie, Armenii, Białorusi, Kazachstanie i Kirgistanie.

Subskrybuj codzienną pocztę Business Today lub śledź Guardian Business na Twitterze w BusinessDesk

W sobotę Mir powiedział, że już widział wzrost popytu na swoje karty po nałożeniu sankcji przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską i Wielką Brytanię na rosyjskie banki. Według własnych statystyk, według stanu na wrzesień 2021 r. ponad połowa Rosjan posiada już kartę Mir, co stanowi 32% wszystkich transakcji.

Akomodacja może wywołać wśród krytyków obawy, że sankcje gospodarcze tylko skłonią Rosję do inwestowania w alternatywne projekty. Podobne obawy zostały zgłoszone w sprawie Zakaz Rosji w Swift – Bezpieczny system przesyłania wiadomości używany przez banki do płatności transgranicznych – oraz potencjalne pojawienie się alternatyw, takich jak rosyjski odpowiednik SPFS.

PayPal przestał przyjmować nowych klientów w Rosji w środę, aw sobotę przedłużył ten zakaz, mówiąc, że jego usługi w tym kraju – głównie klienci, którzy przekazują sobie nawzajem pieniądze – zostały zawieszone. Dodał, że umożliwi to wypłaty „przez pewien czas, zapewniając rozproszenie sald kont zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami”.