Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zagadka polityki zagranicznej Węgier |  Wgląd bałkański

Zagadka polityki zagranicznej Węgier | Wgląd bałkański

Urban Wondera

O natychmiastową kontrolę szkód Orban zwrócił się w maju do pierwszej kobiety-prezydenta kraju, prezydenta kraju Catalina Novaka. 42-letni były minister ds. rodziny – który mówi płynnie po angielsku, francusku i niemiecku, nie odpowiada za ostatnie 12 lat polityki zagranicznej kraju – został wysłany na europejską ofensywę uroku. Rolą Novaka jest otwieranie drzwi i przekonanie zachodnich partnerów, że dyplomacja węgierska ma ładniejszą twarz.

„Pomysł może polegać na zbudowaniu czegoś w rodzaju konserwatywnej Caputovej” – powiedział BIRN Marton Ogrosdy, dyrektor Węgierskiego Instytutu Spraw Zagranicznych i Handlu (IFAT), odnosząc się do niezwykle popularnej słowackiej prezydent Zuzanny Caputovej.

W przeciwieństwie do Novaka, Caputova była wybierana bezpośrednio przez słowacki elektorat, a nie przez intruzów z partii rządzącej, i mogła twierdzić, że jest wyborem ludu. Niemniej jednak pierwszy miesiąc sprawowania urzędu przez Novaka okazał się pożądanym sukcesem dla węgierskiej dyplomacji.

Po skomplikowanych i trudnych przygotowaniach dyplomatycznych Novakowi udało się zaaranżować przyjęcie przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera oraz w Pradze nie tylko przez czeskiego prezydenta Milosa Zemana, ale także przez czeskiego premiera Petra Fialę.

W swoich pierwszych publicznych wypowiedziach Novak dokonała delikatnego balansowania: nie zdystansując się od oficjalnej węgierskiej linii dyplomatycznej, zdecydowanie potępiła rosyjską agresję na Ukrainę i zadeklarowała pełną solidarność z Kijowem.

Były minister spraw zagranicznych Zint Ivani wciąż nie jest przekonany: „Jest jak Urban, nosi tylko spódnicę”. Większość analityków zgadza się, że ostatecznie to nie prezydent, ale premier będzie określał obecną i przyszłą pozycję Węgier w Unii Europejskiej relacje z Rosją.

Eksperci zbliżeni do rządu mówią teraz o „realpolitik”. Jak sam Orbán powiedział w wywiadzie dla tygodnika Mandiner na początku wojny: „Jedno jest pewne, po wojnie Rosja będzie nadal istnieć. Węgry i Unia Europejska będą miały interesy nawet po wojnie”.

READ  EUR/USD spada z powodu słabych danych o PKB i wysokiej inflacji wskazującej na stagflację

Bendarzsevszkij, który pochodzi z Białorusi i jest ekspertem od obszaru postsowieckiego, raczej się z tym zgadza. „Nie sądzę, aby Władimir Putin wkrótce upadnie, ani nie wierzę w plotki o jego śmiertelnej chorobie” – powiedział BIRN.

Bendarzsevszkij uważa, że ​​szybka zmiana reżimu w Rosji jest myśleniem życzeniowym, typowym zachodnim złudzeniem. Prezydent Putin może pozostać u władzy do 2036 roku na czele agresywnego, wysoce zmilitaryzowanego państwa. To jest scenariusz, na który musimy się przygotować. Ostrzega, że ​​Rosja może osłabić się gospodarczo, ale nie zniknie.

Jednak członkowie węgierskiego rządu podzielają swoje złudzenia. W Budapeszcie panuje powszechne przekonanie, że w miarę trwania wojny główne mocarstwa w Europie, zwłaszcza Francja i Niemcy, przejdą na „pragmatyczne podejście” Węgier.

Nieformalnie członkowie rządu przypominają, że choć Orbán był zagorzałym przeciwnikiem sankcji energetycznych Unii Europejskiej wobec Rosji, to Węgry w rzeczywistości służą innym, mniej walecznym krajom, takim jak Słowacja, Czechy, Bułgaria, a nawet Austria i Niemcy, które są silnie uzależnione od rosyjskiej energii, ale są mniej skłonne do zajmowania kontrowersyjnych stanowisk. Myślenie węgierskie jest takie, że względy gospodarcze w końcu zwyciężą, a solidarność z Ukrainą ulegnie erozji.

„Strategiczny błąd” – mówi Szent-Ivanyi, który przekonuje, że bez względu na to, jak wojna się skończy, świat nie wróci do przedwojennego status quo, a Europa po prostu nie zaangażuje się w gospodarcze i polityczne negocjacje z Rosją. Zamiast tego wybuchnie nowa, długa „zimna wojna”, a Węgry znajdą się po złej stronie.

„Posiadanie ministra obrony zajmującego się Rosją to policzek dla NATO” – zauważa Zint Ivani, odnosząc się do Christopha Szalaya Bobrovinsky’ego, który posiada to Firma transportu kolejowego Dunakeszi Jarmujavito wraz z Transmashholding, największym producentem taboru kolejowego w Rosji.

Teraz widać wyraźnie, że stosunki gospodarcze z Rosją, które wcześniej były bardzo drogie, budzą alarm. Choć minister spraw zagranicznych Szijjarto wyraził optymizm co do przyznanego Rosji projektu rozbudowy elektrowni jądrowej Pax, mało kto wątpi, że stoi ona w obliczu poważnych problemów. Węgierski rząd ma teraz podobno nadzieję, że rosyjski koncern jądrowy Rosatom zdecyduje się na anulowanie inwestycji, aby Węgry mogły uniknąć losu Finlandii, która jest teraz zobowiązana do wypłacenia ogromnych reparacji za zerwanie umowy z Rosatomem na elektrownię jądrową Hanekevi 1 .

READ  Japoński przywódca w drodze na szczyt NATO prowadzi w Polsce rozmowy dotyczące bezpieczeństwa i handlu

„Są oczywiście ogromne problemy” – przyznaje Bendarzsevszkij o umowie nuklearnej. „Po stronie rosyjskiej są trudności finansowe, nie wspominając już o problemach logistycznych, że ani eksperci, ani części zamienne nie mogą być dowiezione bezpośrednio z Rosji na Węgry”.