Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

EUR/USD spada z powodu słabych danych o PKB i wysokiej inflacji wskazującej na stagflację

Cena euro w stosunku do dolara 3

Inflacja w strefie euro osiągnęła nowy rekordowy poziom 8,1% w maju.

To zmusza Europejski Bank Centralny do szybkiego działania, ale słaby PKB oznacza, że ​​podwyżka o 50 punktów bazowych może nie być możliwa.

Ożywienie euro zależy od wysokiej inflacji i silnego PKB, zmuszających Europejski Bank Centralny do podjęcia drastycznych działań.

Wtorkowa sesja była bardziej niestabilna niż powolny ruch poniedziałkowy, ponieważ Stany Zjednoczone ponownie otworzyły się po zamknięciu Memorial Day, a obroty ponownie wzrosły. DAX wynosi -1%, a kontrakty terminowe na akcje w USA są znacznie niższe przed otwarciem w USA. Jednak FTSE wykazuje dobrą względną siłę i jest o 0,3% wyższa z powodu rządowego pakietu wsparcia kosztów utrzymania.

Waluty odzwierciedlają napięcie w nastrojach, ponieważ dolar amerykański jest cały czas wyższy. Obie pary GBPUSD są na poziomie -0,65%, podczas gdy NZDUSD jest słabsze na -0,8%. Zarówno złoto, jak i srebro spadły, a ropa rosła po tym, jak Unia Europejska ostatecznie zgodziła się na zakaz importu rosyjskiej ropy.

Dane ze strefy euro w tym tygodniu były słabe i wzmocniły narrację o „stagflacji” o wysokiej inflacji i powolnym wzroście. Jest to toksyczne środowisko dla akcji, a kurs euro jest dziś niższy, ale ogólnie wyższy w maju. EURUSD próbuje zbudować wzór odwrócenia po przetestowaniu minimum z 2016 r. na 1,034 na początku miesiąca, ale to, czy uda się osiągnąć dno, może zależeć od historii stagflacji i tego, czy dane mogą się poprawić.

Obawy dotyczące danych

Wtorek przyniósł porcję miernych danych ze strefy euro i nakreślił mieszany, ale generalnie ponury obraz gospodarki. Dane o PKB wahały się od bardzo mocnych w Polsce do stagnacji we Francji, ale problem w tym, że mocne dane o wzroście oznaczają wyższą inflację. Oto ING o druku RODO w Polsce:

READ  Rosyjski gaz płynie do Niemiec przez restart Jamał, obniżając ceny

Dane wyrównane sezonowo pokazują wzrost PKB o 2,5% kw/kw, po wzroście o 1,8% kw/kw w IV kwartale. …nie dość, że tempo wzrostu PKB było wysokie, to jego struktura była proinflacyjna”.

SzyldCPI w Polsce osiągnął w maju 13,9% i jest znacznie wyższy niż w innych krajach Unii Europejskiej, głównie z powodu złagodzenia polityki fiskalnej i wyższych cen energii. Kraje takie jak Francja mają niższą inflację, ale także niższy wzrost. Rzeczywiście, Francja może być w recesji, a po zrewidowaniu wzrostu w pierwszym kwartale do -0,2%, spadek w drugim kwartale uczyni go oficjalnym.

„Liczby PKB za pierwszy kwartał zostały znacznie zrewidowane w dół. Zamiast wcześniej szacowanej recesji, PKB skurczył się o 0,2% w pierwszych trzech miesiącach roku. Spadek ten tłumaczy się silnym spadkiem konsumpcji gospodarstw domowych (-1,5%) , zwłaszcza w sprzęcie transportowym i wytworzonych towarach” – wyjaśnił ING.

Inflacja wyniosła 5,2%, w porównaniu z 4,8% w kwietniu i może być kilka miesięcy od szczytu. To jest historia w całej strefie euro, ponieważ łączna liczba osiągnęła nowy rekordowy poziom 8,1% w maju. Europejski Bank Centralny będzie pod większą presją, by działać szybko i podnosić stopy procentowe w lipcu, ale z gospodarkami kruchymi i znajdującymi się na skraju deflacji, będzie się obawiał wyrządzenia więcej szkody niż pożytku. Kraje Europy Południowej, takie jak Hiszpania i Włochy, będą stanowić szczególny problem, ponieważ wyższe zyski ucierpią, gdy spłaty zadłużenia osiągną paraliżujący poziom.

Byki euro będą chciały zobaczyć mocne dane o PKB, ponieważ powinno to sygnalizować odporność gospodarki na wyższe stopy procentowe. Utrzyma również wysoką inflację, o czym świadczy sytuacja w Polsce, a to może doprowadzić do bardziej agresywnego stanowiska Europejskiego Banku Centralnego.

Konsensus spodziewa się podwyżki o 25 punktów bazowych w lipcu i ponownie o 25 punktów bazowych we wrześniu, ale dane o inflacji, takie jak w tym tygodniu, oznaczają, że jastrzębie będą nadal domagać się podwyżki o 50 punktów bazowych. Kurs EURUSD waha się nieco powyżej 1,07 po 4% wzroście od majowych minimów. To, czy zdoła utrzymać minima przy następnym spadku i oprzeć się na odwróceniu, może zależeć od danych o PKB i inflacji w przyszłym miesiącu.

READ  „Mother's Kaddish Boy” Sama N. Shapiro to mocna opowieść o tym, jak autor przeżył nazistowską machinę wojenną | Aktualności