Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wyprodukowano w Europie wschodzącej: GreenGroup, DriveX i GoRamp

Wyprodukowano w Europie wschodzącej: GreenGroup, DriveX i GoRamp

Scena startupów w wschodzącej Europie kwitnie: nowe pieniądze i nowe pomysły cały czas pojawiają się na rynku. Aby być na bieżąco z najnowszymi inwestycjami, innowacjami, silnikami i shakerami, w każdy poniedziałek pojawiające się w Europie Przedstawia podsumowanie startupów w regionie, które niedawno zakończyły rundy finansowania, zamknięte partnerstwa lub porzuciły nowe innowacje.


grupa zielonaRumuńska firma recyklingowa szykuje się do przyspieszenia wzrostu po wzroście o 127 mln EUR

GreenGroup, największa zintegrowana grupa recyklingowa w Europie Środkowej, zebrała 127 milionów euro w rundzie finansowania prowadzonej przez Abris Capital Partners, aby przyspieszyć swój rozwój i wspierać rosnące zapotrzebowanie na recykling i zrównoważone produkty w regionie.

Finansowanie pozwoli GreenGroup wykorzystać udany wzrost i przyspieszyć plany rozszerzenia działalności w całym regionie, opracowując unikalne rozwiązania w zakresie recyklingu wcześniej wyrzuconych materiałów i penetrując nowe sektory.

Finansowanie umożliwi grupie czterokrotne zwiększenie zdolności do 28 000 ton oraz podwojenie zdolności w zakresie recyklingu szkła i WEEE do odpowiednio 150 000 ton i 73 000 ton. Ponadto GreenGroup rozszerzy działalność o recykling silników elektrycznych i produkcję pozostałości paliw pochodnych, a także zainwestuje w kilka programów ESG, w tym kilka projektów fotowoltaicznych.

Finansowanie pozyskiwano poprzez pożyczki konsorcjalne dla banków, w tym UniCredit i Raiffeisen jako banków koordynujących, a także BCR, ING i OTP.

Abris po raz pierwszy zainwestował w GreenGroup w 2016 roku i od tego czasu firma szybko się rozwinęła i obecnie może przetwarzać 280 000 ton odpadów rocznie, w tym PET, sprzęt elektroniczny, lampy, baterie i szkło, w 10 zakładach produkcyjnych w całej Rumunii, Słowacja i Litwa.

Oprócz wzrostu organicznego GreenGroup realizuje ambitną strategię fuzji i przejęć we wszystkich swoich oddziałach w Europie Środkowej. Grupa rozszerzyła się pod koniec 2019 r. o Słowację i Litwę, gdzie prowadzi dwa nowoczesne zakłady recyklingu PET, a w 2020 r. Abris nabył 100 procent udziałów w Eltex Recycling, jednej z wiodących firm zajmujących się gospodarką odpadami przemysłowymi w Rumunii, umożliwiając GreenGroup zrób kolejny krok: w kierunku modelu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Jest to ważny krok w kierunku wzmocnienia gospodarki o obiegu zamkniętym w regionie, ponieważ jesteśmy teraz gotowi do konsolidacji naszego udanego modelu na nowych rynkach. Zrównoważone finansowanie jest kluczem do przyspieszenia obrotów i jesteśmy wdzięczni naszym partnerom finansowym za ich zaangażowanie w odgrywanie aktywnej roli w zrównoważonym rozwoju w regionie, mówi Konstantin Damov, dyrektor generalny GreenGroup.


Rozwiązania Eurora: Ułatwienie zgodności transgranicznej platformy handlowej

Eurora Solutions, transgraniczna platforma zgodności e-commerce, wykorzystująca sztuczną inteligencję/uczenie maszynowe (AI/ML), zakończyła rundę serii A z subskrybentami przekraczającymi 40 milionów USD.

READ  Protesty polskich rolników zwiększają presję na szefa unijnego rolnictwa

Connected Capital z Amsterdamu poprowadził rundę z udziałem dotychczasowych inwestorów, w tym Change Ventures, Equity United i założyciela Eurora Marko Lastika.

Eurora z siedzibą w Tallinie ma ponad 200 klientów płatniczych na całym świecie, w tym niektóre z największych firm e-commerce w Azji, takie jak JD.com, Yanwen i Topyou. Tylko te trzy firmy przetwarzają około 1 miliarda paczek rocznie i dostarczają je do ponad 120 krajów.

Nowe finansowanie zostanie wykorzystane na ekspansję geograficzną w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Bliskim Wschodzie, gdzie spodziewany jest szybki i wysoki wzrost w sektorze, rozwój produktów i potencjalne dodatkowe przejęcia. W ciągu ostatniej dekady globalny wolumen przesyłek paczek potroił się, a do 2026 r. oczekuje się, że rynek ten osiągnie ponad 260 miliardów dostarczonych paczek.

Platforma Eurora oparta na AI/ML automatyzuje usługi podatkowe, compliance i celne. Przypisuje odpowiedni kod HS do produktów e-commerce, oblicza obowiązujące kwoty podatku VAT i opłat oraz automatycznie generuje reklamy online dotyczące ceł i podatków UE za pomocą prostej integracji API.

„Liczba różnych deklaracji, kodów, raportów, ewidencji i obliczeń podatkowych wymaganych w międzynarodowej spedycji stale rośnie”, mówi Marco Lastick, założyciel i dyrektor generalny Eurora. „Korzystając z platformy Eurora, handlowcy mogą dokonywać dostaw szybciej i po niższych kosztach, co prowadzi do zwiększenia satysfakcji i zaufania klientów”.

Shafi Roel, dyrektor ds. inwestycji w Connected Capital dodaje: „Cieszymy się, że możemy poprowadzić inwestycję w Eurora i wspierać zespół w globalnym skalowaniu platformy. Założyciel i cały zespół zarządzający zaimponowali nam swoją jakością, doświadczeniem branżowym i wizją firmy.”


Vercom: Polska firma technologiczna kupuje MailerLite

Przejęto Vercom, polską firmę technologiczną dostarczającą rozwiązania CPaaS (Communications Platform as a Service). Millerlightglobalny dostawca narzędzi do komunikacji e-mailowej, co pozwoli firmie niemal potroić liczbę klientów i zapewnić jej obecność na 180 rynkach.

Transakcja jest warta ok. 400 mln zł (84,13 mln euro), co czyni ją największą akwizycją zagranicznego podmiotu przez polską spółkę w tym roku.

„Nieustannie realizujemy strategię mającą na celu wzmocnienie naszej obecności na rynku międzynarodowym. Naszym celem było znalezienie wiarygodnego partnera, dzięki któremu możemy znacząco przyspieszyć realizację tych planów” – mówi Krzysztof Szyska, prezes Vercom.

„MailerLite to znana marka, która cieszy się dużą popularnością wśród klientów biznesowych na całym świecie. Posiada zdywersyfikowane portfolio klientów, zdominowane przez podmioty z atrakcyjnych rynków Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej.”

READ  Przepisy dotyczące fluorowanych gazów cieplarnianych mogą odstraszyć przedsiębiorstwa z UE i ich klientów - EURACTIV.com

W kwietniu 2021 roku Vercom z sukcesem przeprowadził IPO na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, pozyskując 180 mln zł. W lipcu 2021 roku firma przejęła dwie firmy o łącznej wartości 40 mln zł: FreshMail – lidera polskiego rynku e-mail marketingu oraz PushPushGo – lidera rynku komunikacji płatniczej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dzięki tym transakcjom Vercom znacznie zwiększył bazę klientów i wzmocnił asortyment. Inwestycja w MailerLite kończy fazę inwestycyjną funduszy IPO i rozpoczyna nową fazę rozwoju obu podmiotów.

dysk x: Estońska firma zajmująca się kontrolą samochodów zaczęła zbierać 1 milion dolarów, aby zakłócić rynek ubezpieczeń

DriveX, startup technologiczny, który ma na celu zaoszczędzenie miliardów ubezpieczycieli samochodów i dojeżdżających do pracy, zamknął rundę inwestycyjną o wartości 1 miliona USD, prowadzoną przez DEPO Ventures. Trasa obejmowała znany fundusz venture capital z Doliny Krzemowej, Plug and Play Ventures.

Inni inwestorzy w rundzie finansowania to Fund Fellow Founders, Startup Wise Guys i liderzy rynku sektora ubezpieczeniowego w regionie. W nowym kręgu inwestorów firmy znalazło się wielu znanych aniołów biznesu, w tym założyciele, prezesi i pierwsi pracownicy Wise, Skeleton Technologies i Katana.

Założona w 2019 r. przez Rauno Sigura, Kenttiego Koppela i Valtera Läll firma DriveX cyfryzuje kontrole pojazdów przy użyciu technologii opartej na sztucznej inteligencji. Firma koncentruje się obecnie na branży ubezpieczeń samochodowych, której wartość na całym świecie wynosi ponad 880 miliardów dolarów, i automatyzuje procesy wstępnej kontroli, oszczędzając ubezpieczycielom do 90% kosztów kontroli. Technologia rozpoznawania obrazu DriveX zapewnia jakość i wiarygodność danych wejściowych od osób ubiegających się o ubezpieczenie na temat stanu ich pojazdu.

Opracowany przez zespół doświadczony w wprowadzaniu innowacji w Cleveron i Swedbank, DriveX wyróżnia się w dziedzinie technologii kontroli łatwością obsługi. Firmy mogą wdrożyć internetowe rozwiązanie DriveX bez konieczności pisania nawet jednej linijki kodu, a klienci mogą z łatwością przechwytywać obrazy w czasie rzeczywistym za pośrednictwem platformy. Proces cyfrowy pozwala firmom ubezpieczeniowym na natychmiastową informację zwrotną dla klientów i automatyczną aktywację lub odrzucenie polisy ubezpieczeniowej.

DriveX współpracuje z największymi międzynarodowymi towarzystwami ubezpieczeniowymi w krajach bałtyckich, Chorwacji i Rumunii. Klientami firmy są BTA z Vienna Insurance Group, ERGO z Munich Re oraz BALTA z Grupy PZU. Nowa inwestycja przyspieszy wysiłki DriveX na rzecz ekspansji w Europie i poza nią oraz wesprze pojawianie się nowych przypadków użycia w wynajmie, leasingu i sprzedaży samochodów.

READ  Polski premier mówi politykom o 60-procentowym podwyżce "nic niezwykłego" - Pierwsze wiadomości

„Tworzymy kolejny rynkowy standard zdalnej kontroli pojazdów. Mając dwa miliardy pojazdów na świecie, istnieje ogromny potencjał, aby w każdej chwili zrozumieć ich stan i historię. DriveX dąży do całkowitej przejrzystości kontroli i historii pojazdów” – mówi Rauno Segur , współzałożyciel i dyrektor generalny pojazdów DriveX na całym świecie.


GoRamp: Litewski start-up Logitech pozyskuje 1,5 miliona euro na rozwój Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych

GoRamp, litewskie rozwiązanie Logtech, pozyskał 1,5 miliona euro z międzynarodowych funduszy venture capital oraz społeczności przedsiębiorców/założycieli firm takich jak UPS, Shopify i Infoscout. Inwestycja zostanie przeznaczona przede wszystkim na rozszerzenie zespołu sprzedaży i marketingu na rynki Europy Zachodniej i USA.

Założona trzy lata temu firma GoRamp oferuje usługę jako oprogramowanie (SaaS), która umożliwia firmom produkcyjnym, handlowym i produkcyjnym cyfryzację ich operacji logistycznych poprzez pozyskiwanie, planowanie i monitorowanie przesyłek transportowych.

Według danych dostarczonych przez klientów GoRamp, system eliminuje 70 proc. pracy operacyjnej, zwiększa wydajność załadunku magazynu o 20 proc. i obniża koszty logistyki nawet o 25 proc.

„Kiedy zwiększenie mocy produkcyjnych nie jest możliwe, operacje muszą zostać usprawnione i należy wykonać więcej przy tych samych zasobach” – mówi Jevgenij Polonis, dyrektor generalny i współzałożyciel GoRamp.

„Rozwiązania cyfrowe są niezastąpione, a nasze rozwiązania pomagają klientom wyeliminować ponad dwie trzecie ręcznej pracy operacyjnej, zaoszczędzić czas, usprawnić operacje w łańcuchu dostaw i wykonać nawet dwukrotnie więcej pracy przy dostępnych zasobach”.

GoRamp twierdzi, że jego obroty potroiły się w 2021 r. i obecnie działa w 18 krajach.

Nowa inwestycja będzie ukierunkowana na wzrost poziomu biznesu w Europie, gdzie sprzedaż produktów już wykazuje obiecujące wyniki (Wielka Brytania, Benelux, Polska, Niemcy) oraz wejście na nowe rynki (Francja, Hiszpania i Włochy) z większą dynamiką w Stanach Zjednoczonych. .


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych, pojawiające się w Europie Wolny czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma zapory. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani i nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji komercyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, nic więcej, nic mniej. Twoje wsparcie pomoże nam w dalszym rozpowszechnianiu informacji o tym wspaniałym regionie.

Możesz przyczynić się tutaj. Dziękuję Ci.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo