Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

wywiad |  Japonia i Polska: ponad 100 lat dawania sobie nawzajem

wywiad | Japonia i Polska: ponad 100 lat dawania sobie nawzajem

Ostatnia z trzech części

Część 1: wywiad | Wysłannik ma nadzieję odwiedzić Kishidę w Polsce, by wesprzeć Ukrainę

Część 2: wywiad | Dopóki Rosja nie wypędzi Putina, będzie „bardziej odizolowana od świata”

Ambasador RP w Japonii Bawi Milowsky spotkał się z dziennikarzami z Sankei Shimbun I Japonia napastnik 12 kwietnia o Polsce, Ukrainie i zmieniającym się światowym krajobrazie.

W tej trzeciej części wywiadu ambasador opowiada o historii współpracy polsko-japońskiej, śledząc ponad 100 lat przyjaźni i wzajemnej pomocy w potrzebie.

Poniżej znajdują się fragmenty wywiadu.

Jakie są korzenie stosunków polsko-japońskich?

Polska i Japonia formalnie nawiązały dwustronne stosunki dyplomatyczne w 1919 roku, sto trzy lata temu. Od tamtego czasu wydarzyło się wiele pięknych wydarzeń i historii.

Niektóre z tych opowieści dowodzą, że pomimo odległości geograficznej Polacy i Japończycy wielokrotnie sobie pomagali.

Pierwszym przykładem jest Syberyjskie polskie sieroty Uratowany przez Japońskie Stowarzyszenie Czerwonego Krzyża ponad 100 lat temu, na początku lat dwudziestych.

Byli to sieroty po Polakach deportowanych przez carską Rosję z Polski na rosyjski Daleki Wschód. Te dzieci straciły rodziców i krewnych. Niektórzy urodzili się na wygnaniu. Około 800 z nich, głównie z Władywostoku, dotarło do Tsurugi, ale także w niektórych innych częściach Japonii.

Na przykład plik Fukudinkai Tokijska Korporacja Opieki Społecznej pomogła uratować te dzieci. To bardzo emocjonalne wydarzenie historyczne i przypomina mi trochę Japończyków pomagających teraz ukraińskim dzieciom w Polsce.

Jak rozwijały się relacje w czasie II wojny światowej?

W czasie II wojny światowej [Japanese] Konsul Shioni Sugihara [in Lithuania]japoński bohater, który wydał wiele wiz i pomógł Żydom europejskim i polskim w przedostaniu się do Japonii.

że oni [the Jews] Zajął się tym pierwszy Ambasador RP Do Japoni, Tadeusza Romera (od 1937-1941).

Przybyły tu setki tysięcy polskich Żydów [to Japan]. Nasi dyplomaci z Tokio byli odpowiedzialni za pomoc w dotarciu do następnego miejsca docelowego, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Birmie i Azji Południowo-Wschodniej. Był to kolejny rodzaj polsko-japońskiej współpracy w ratowaniu innych przed wojną, tak jak to jest dzisiaj.

Tadeusz Römer, pierwszy ambasador Polski w Japonii.

A co z okresem powojennym?

Było kilka przypadków [of cooperation] Po katastrofalnych trzęsieniach ziemi: [The Great Hanshin Earthquake] W Kobe w 1995 roku, a także [The Great East Japan Earthquake] w Fukushimie [in 2011].

READ  Rosyjski Gazprom twierdzi, że oskarżenia o zmniejszenie dostaw gazu do UE są „fałszywe”

Po tych trzęsieniach ziemi Polacy byli tak niesamowici, że zebrali pieniądze i wysłali je tutaj.

Ale zabrali też dzieci z regionów dotkniętych trzęsieniem ziemi do Polski. Niektóre szkoły organizowały w czasie wakacji wizyty w Polsce japońskich dzieci i młodzieży.

Staraliśmy się oddać Japończykom, którzy ponad 100 lat temu uratowali tak wiele polskich dzieci.

Jak Twoim zdaniem wydarzenia z przeszłości ukształtowały obecne relacje między Polską a Japonią?

omówione z [Japan’s] Wiceminister Sprawiedliwości To niezwykła opowieść o ratowaniu polskich dzieci przez Japończyków ponad 100 lat temu io tym, jak stworzyła ona mocny fundament naszych dzisiejszych stosunków dwustronnych. [There is] Zaufanie, przyjaźń i szacunek między sobą, naszym krajem i naszą historią.

Jest po polsku i japońsku Osoby To pomaga ukraińskim uchodźcom, nie tylko naszym rządom.

Mamy nadzieję, że nasza współpraca w tej wojnie wzmocni przyjaźń między Polską a Japonią, ale także [between] Ukraina i Japonia. Ukraina i Polska.

Ambasador RP w Japonii Paweł Milewski (12 kwietnia).

A co z postępami w stosunkach między Polską a Japonią?

Jeśli chodzi o teraźniejszość i przyszłość, mamy do czynienia z bezpieczeństwem i globalizacją, świat demokratyczny kontra świat autorytarny. Myślę, że to bardzo ważny czas dla mocarstw regionalnych, takich jak Polska w Europie Środkowo-Wschodniej i Japonia.

W Azji Wschodniej kraje o podobnych poglądach podzielają te same wartości demokratyczne i poglądy na temat ochrony systemu międzynarodowego. To najlepszy czas na większą współpracę i prowadzenie pożytecznych projektów dla globalnego bezpieczeństwa.

Od 2015 roku Polska i Japonia stały się partnerami strategicznymi. Oznacza to, że szanujemy się nawzajem, cenimy się nawzajem, a także mamy plany rozwoju naszej współpracy i przeniesienia jej na wyższy poziom.

A co z relacjami gospodarczymi między Polską a Japonią?

Gospodarka japońska jest bardzo ważną częścią gospodarki światowej, która jest bardzo atrakcyjna dla polskiej gospodarki, dla polskich inwestorów.

READ  Wszystko, co musisz wiedzieć o rządowym systemie sygnalizacji świetlnej podczas podróży za granicę

Ale też Polska jest bardzo atrakcyjna [market] Dla japońskich inwestorów, takich jak [we have] Obecnie najszybciej rozwijająca się gospodarka w Unii Europejskiej.

W Polsce działa ponad 340 japońskich firm, najwięcej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Są korzyści dla firm [to operating in Poland].

Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi słucha przemawiania ministra spraw zagranicznych Anthony’ego Blinkena po spotkaniu w siedzibie NATO w Brukseli w dniach 6-8 kwietnia.

A co ze współpracą wojskową między Polską a Japonią?

Pod względem wojskowym Polska jest częścią NATO, a Japonia jest bardzo ważnym partnerem NATO. Mamy bardzo silny sojusz z USA i jesteśmy bardzo silnym i wiarygodnym partnerem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Japonia jest kluczowym partnerem Stanów Zjednoczonych i sojusznikiem w Azji Wschodniej.

Myślę, że w tym trójkącie między Polską, Japonią i Stanami Zjednoczonymi są silne oczekiwania ze strony Polski i Japonii na dalszą współpracę w kwestiach, o których już rozmawialiśmy.

Dwa miesiące temu ministrowie obrony Polski i Japonii podpisali porozumienie Protokół ustaleń w sprawie współpracy obronnejCo określa obszary współpracy między naszymi krajami w zakresie sił zbrojnych.

Jesteśmy członkiem NATO, więc jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w NATO. Ale myślę, że istnieje duża szansa na naszą współpracę [with Japan] W zakresie bezpieczeństwa w Europie, a także na obszarze Indo-Pacyfiku.

Jeśli chodzi o otwarty region Indo-Pacyfiku, Polska jest silnie zaangażowana w strategię Indo-Pacyfiku w ramach Unii Europejskiej.

Chociaż nie mamy żadnej obecności wojskowej w tej części świata, zdecydowanie wspieramy Japonię jako ważny kraj chroniący bezpieczeństwo w tym regionie – bezpieczeństwo jest bardzo delikatne i kruche ze względu na wiele autorytarnych państw, które chcą podważyć ten reżim.

Związane z:

Wywiad przeprowadził Mizuki Okada, Ariel Busito i Yasuo Naito