Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wymykający się spod kontroli satelita pędzi w stronę Ziemi, uderzając dziś w atmosferę  Wiadomości naukowe i technologiczne

Wymykający się spod kontroli satelita pędzi w stronę Ziemi, uderzając dziś w atmosferę Wiadomości naukowe i technologiczne

Oczekuje się, że wymknięty się spod kontroli satelita przeleci przez ziemską atmosferę dzisiaj, prawie 30 lat po wystrzeleniu.

Oczekuje się, że satelita znany jako ERS-2 po ponownym wejściu w atmosferę rozpadnie się na kawałki, z których większość ulegnie spaleniu.

Ponieważ ponowne wejście do atmosfery jest procesem „naturalnym” – innymi słowy niekontrolowanym przez człowieka – według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy i gdzie to nastąpi.

Jednak w miarę zbliżania się czasu agencja była w stanie dokładniej określić, co się stanie.

We wtorek opublikowała najnowszą prognozę, w której przewiduje, że satelita powróci do atmosfery ziemskiej w środę o 16:32.

Istnieje okno niepewności ze względu na nieprzewidywalną aktywność słoneczną, co oznacza, że ​​ponowne wejście w atmosferę może nastąpić cztery i pół godziny wcześniej lub później, niż oczekiwano.

W poniedziałek Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zdjęcia satelity zmierzającego w stronę atmosfery.

Zdjęcia wykonano między 14 stycznia a 3 lutego, kiedy ERS-2 znajdowała się jeszcze na wysokości ponad 300 kilometrów (186 mil).

zdjęcie:
ERS-2 został sfotografowany podczas swojej podróży na Ziemię. Zdjęcie: Hugh

Spada ponad 10 kilometrów (6 mil) dziennie, a prędkość spadania gwałtownie rośnie.

Gdy osiągnie około 80 km, zacznie się rozkładać, a następnie wypalić.

Europejska Agencja Kosmiczna stwierdziła, że ​​niektóre fragmenty mogłyby dotrzeć do Ziemi, ale najprawdopodobniej wpadłyby do oceanu.

„Ryzyko związane ze zwrotem satelity jest bardzo niskie” – wynika z informacji ESA na temat zwrotu ERS-2.

Dodała, że ​​żadna z tych części nie będzie zawierać żadnych materiałów toksycznych ani radioaktywnych.

Przeczytaj więcej ze Sky News:
Działania wojenne się zmieniają: czy przestrzeń kosmiczna jest nową granicą militarną?
Kosmiczny wyścig po wodę księżycową

ERS-2 został wystrzelony w 1995 roku. Był to wówczas najbardziej zaawansowany w Europie statek kosmiczny do obserwacji Ziemi.

READ  Rosyjski szef kosmosu zaprasza Elona Muska do swojego domu: „Już rozgrzałem czajnik”

„Dostarczyło nam to nowego wglądu w naszą planetę, skład chemiczny naszej atmosfery, zachowanie naszych oceanów i wpływ działalności człowieka na nasze środowisko” – powiedział Mirko Albani, szef Programu Dziedzictwa Kosmicznego ESA.

Po 16 latach na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna podjęła decyzję o zakończeniu swojej misji i „sprowadzeniu satelity z orbity”.

Wiązało się to ze zużyciem pozostałego paliwa i obniżeniem wysokości z 785 kilometrów (488 mil) do 573 kilometrów (356 mil).

Zmniejszyło to ryzyko kolizji z czymś innym w przestrzeni kosmicznej i skróciło czas spędzony na orbicie po zakończeniu misji z ponad 100 lat do mniej niż 15 lat.