Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wybory w Portugalii: Socjaliści wygrywają trzecie z rzędu wybory powszechne z całkowitą większością

Rządząca Partia Socjalistyczna w Portugalii wygrała swoje trzecie z rzędu wybory powszechne, zdobywając nieoczekiwaną zdecydowaną większość po ostatecznym wyniku niedzielnego głosowania.

Według państwowego nadawcy RTP, centrolewicowa partia zdobyła 117 miejsc w 230-osobowym parlamencie, przy czym 100 procent okręgów liczyło się od godziny 5.30 czasu lokalnego w poniedziałek rano.

Wynik ten daje mocny mandat na wysoką frekwencję partii, która w ostatnich sondażach opinii publicznej odnotowała spadek, a która rządzi w ramach koalicji od czasu zdobycia 108 mandatów w wyborach w 2019 roku.

Główny rywal partii, centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna, zdobyła 71 mandatów, co daje około 28 procent głosów w porównaniu z 41,7 procentami socjalistów.

Obie partie rządziły na przemian od dziesięcioleci.

Skrajnie prawicowa partia Chega zdobyła trzecią dyscyplinę z 12 mandatami, a libertariańska Inicjatywa Liberalna zajęła 8 mandatów.

W zwycięstwie nad ranem premier Antonio Costa powiedział: „Bezwzględna większość nie oznacza absolutnej władzy. To nie znaczy samotnie rządzić. To zwiększona odpowiedzialność i oznacza rządzenie zi za wszystkich Portugalczyków”.

Przed wyborami powiedział, że Portugalczycy nie chcą, aby rządził sam i jest gotów pracować przy wsparciu partii o podobnych poglądach.

Portugalia, kraj z 10,8 milionami wyborców, poszła do urn dwa lata później przedterminowe wybory zostały ogłoszone w listopadzie ubiegłego roku po odrzuceniu budżetu Partii Parlamentu Socjalistycznego na 2022 rok.

Wybory nadchodzą, gdy kraj ma wykorzystać 45 miliardów euro (37,5 miliardów funtów) pomocy z Unii Europejskiej, aby pomóc ożywić gospodarkę mocno dotkniętą pandemią.

Podczas gdy dwie trzecie pomocy zostanie przeznaczone na projekty publiczne, w tym na dużą infrastrukturę, pozostała część ma pomóc w wyborze projektów przez przedsiębiorstwa prywatne.

W niedzielnych wyborach ograniczenia Covid pojawiły się w dużych ilościach pomimo 19 lat, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wariantu Omicron.

Wcześniej rząd złagodził ograniczenia dla osób zakażonych, umożliwiając im przychodzenie i oddawanie głosów osobiście.

READ  Wojna na Ukrainie: Czterech zabitych w rosyjskim ataku rakietowym na Lwów, mówi burmistrz

Oczekuje się, że frekwencja pobije rekordowo niską frekwencję z 2019 r., wynoszącą 49 proc.

Portugalia, najbiedniejszy kraj Europy Zachodniej, od 2000 roku jest w tyle za krajem Unii Europejskiej z 27 państwami.

W 2000 r. jej realny roczny produkt krajowy brutto na mieszkańca wynosił 18 300 USD (13 643 GBP), w porównaniu ze średnią UE 25 330 USD (18 884 GBP).

Podczas gdy gospodarka Portugalii zaczęła radzić sobie lepiej do 2020 r., a realny roczny produkt krajowy brutto na mieszkańca osiągnął 19 250 USD (14 351 GBP), Unia Europejska jako całość przeszła do 29 750 USD (22 177 GBP).

Costa, który doszedł do władzy w 2015 roku, przypisuje się kierowaniu ożywieniem gospodarczym kraju przez okres stałego wzrostu, który zmniejszył deficyt budżetowy.

Budżet zarządzał również niewielką nadwyżką w 2019 r. przed wybuchem pandemii koronawirusa.

Partia pana Costy obiecuje zwiększyć płacę minimalną, od której zależy ponad 800 000 osób, do 900 euro miesięcznie (748 funtów). Obecnie płaca minimalna wynosi 705 euro (586 funtów).

Partia chce również rozpocząć „rozmowę narodową” wokół czterodniowego tygodnia pracy w kraju.

Obiecał obniżki podatku dochodowego i pomóc prywatnym firmom poprzez obniżenie podatku od osób prawnych z 21 do 17 procent do 2026 roku.