Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wołodymyr Zełenski atakuje porozumienie NATO w sprawie członkostwa Ukrainy

Wołodymyr Zełenski atakuje porozumienie NATO w sprawie członkostwa Ukrainy

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje NATO

Przywódcy NATO mają ogłosić, że są gotowi do ostatecznego przystąpienia Ukrainy do sojuszu wojskowego, w starannie strzeżonym oświadczeniu, które wywołało natychmiastowe potępienie ze strony Kijowa za brak konkretnych ram czasowych.

Projekt komunikatu ze szczytu, który jest omawiany we wtorek, zobowiązuje do „zaproszenia” Ukrainy do przyłączenia się do koalicji, gdy „sojusznicy zgodzą się i warunki zostaną spełnione”, powiedział Financial Times osobom zaznajomionym z tekstem.

Ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski od razu skrytykował 31-osobowy sojusz za negocjowanie tekstu bez Kijowa przy stole.

Wydaje się, że nie ma chęci zaproszenia Ukrainy do NATO ani uczynienia z niej członka sojuszu. . . Dla Rosji oznacza to motywację do dalszego terroru” – powiedział przed przybyciem na szczyt w Wilnie na Litwie.

Oddzielnie Grupa Siedmiu głównych krajów uprzemysłowionych kontynuowała negocjacje w sprawie kompleksowego pakietu wsparcia Ukrainy „tak długo, jak to będzie konieczne”, co ma nadzieję ogłosić po zakończeniu szczytu NATO.

Szczyt zdominowała totalna inwazja Rosji na Ukrainę. Osoby zaznajomione z tekstem powiedziały, że projekt oświadczenia stwierdza, że ​​„przyszłość Kijowa jest w NATO” bez podania harmonogramu przystąpienia do niego, podkreślając, że tekst może ulec zmianie, zanim wszyscy członkowie wyrażą na to zgodę.

Prezydent USA Joe Biden wyraził poparcie Waszyngtonu dla tekstu porozumienia i rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

„Zgadzamy się z językiem, który zaproponowaliśmy i zasugerowaliście, w odniesieniu do przyszłego członkostwa Ukrainy w NATO” – powiedział Biden.

Ale Zełenski powiedział, że to „bezprecedensowe i absurdalne, kiedy [a] Nie określono ram czasowych ani zaproszenia, ani członkostwa Ukrainy” – skrytykowała także „niejasne warunki NATO” zaproszenia Kijowa.

READ  Kanał Panamski jest suchy i utknęły setki statków

Kompromisowy projekt miał na celu pokazanie, że członkostwo Ukrainy byłoby szybką decyzją polityczną, która prawdopodobnie ominie formalny proces akcesyjny do NATO, jednocześnie odnotowując obawy USA i Niemiec dotyczące rzekomego obniżenia ograniczeń wjazdu.

Kwestia, jak uznać aspiracje członkowskie Ukrainy, broniąc się przed rosyjską agresją, ujawniła podziały w koalicji kierowanej przez USA w tygodniach intensywnych negocjacji, w których Stany Zjednoczone i Niemcy obawiały się sugerowania, że ​​członkostwo Kijowa jest nieuniknione bez warunków.

Z drugiej strony, głównie członkowie z Europy Wschodniej, wspierani przez Francję i Wielką Brytanię, zaapelowali o umieszczenie w oświadczeniu słowa „zaproszenie” i uznanie, że zaproszenie Ukrainy byłoby raczej decyzją polityczną niż techniczną. dołączyć.

„Właściwym miejscem dla Ukrainy jest NATO” – powiedział dziennikarzom brytyjski premier Rishi Sunak. Dodał: „Na tym szczycie ważne jest potwierdzenie zaangażowania i wyraźnego postępu w realizacji tego celu, i myślę, że właśnie to zobaczycie”.

Ale Dmitrij Pieskow, rzecznik prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział dziennikarzom, że jakikolwiek krok w celu przyspieszenia przystąpienia Ukrainy do NATO byłby „niezwykle niebezpieczny dla bezpieczeństwa europejskiego”, według Interfax.

„Wiąże się to z dużym ryzykiem i ludzie, którzy podejmą tę decyzję, muszą to przyznać” – powiedział.

Projekt tekstu stwierdza również, że sojusznicy „uznają, że droga Ukrainy do pełnej integracji euroatlantyckiej” przekroczyła „potrzebę planu działań na rzecz członkostwa”, odnosząc się do formalnego procesu akcesyjnego NATO. Zauważa również, że Kijów „poczynił wielkie postępy” w reformach.

NATO zgodziło się w 2008 r., że Ukraina „zostanie” członkiem, ale nie przedstawiło harmonogramu ani procesu akcesyjnego.

Wszystkie państwa członkowskie zgadzają się, że Ukraina nie może przystąpić do sojuszu, gdy wojna wciąż trwa, ponieważ uruchomiłoby to klauzulę wzajemnej obrony w artykule 5 NATO i doprowadziłoby wszystkich członków do konfliktu.

Zachodni dyplomaci powiedzieli, że Grupa Siedmiu oddzielnie przygotowuje się do ogłoszenia własnego wielostronnego paktu bezpieczeństwa dla Ukrainy w środę po szczycie NATO.

READ  AKTUALNOŚCI NA ŻYWO: CEO GE Culp przejmuje kontrolę nad biznesem lotniczym przed potrójnym podziałem

Takie porozumienie pozwoliłoby poszczególnym krajom z grupy G-7 i spoza niej na złożenie dwustronnych zobowiązań w zakresie wsparcia wojskowego i finansowego.

Będzie dążyć do zapewnienia, że ​​Kijów będzie nadal odpierał rosyjską inwazję, odbuduje swoje siły zbrojne i gospodarkę po zakończeniu wojny, a także pomoże mu spełnić natowskie kryteria ewentualnego członkostwa w sojuszu.

Dyplomaci dodali, że umowa jest nadal negocjowana, z udziałem Ukrainy, a planowany harmonogram może się opóźnić.

NATO dyskutuje również o dostarczeniu broni do Kijowa, ponieważ dąży do przyspieszenia kontrofensywy przeciwko Rosji. Francja zapowiedziała we wtorek, że wyśle ​​na Ukrainę pociski manewrujące dalekiego zasięgu Scalp, aby pomóc jej w obronie jej terytorium przed Rosją. Pociski są tego samego modelu, co Storm Shadow już dostarczone przez Wielką Brytanię.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział na szczycie, że Niemcy zaoferują także pakiet zbrojeniowy o wartości 700 mln euro.

Pakiet obejmie 40 bojowych wozów piechoty Marder, 25 czołgów Leopard 1A5 i pięć opancerzonych pojazdów ratowniczych z zasobów przemysłowych, a także pojazdy nośne dla systemów obrony powietrznej Patriot.

Ogłoszenia pojawiły się, gdy wszyscy sojusznicy NATO podkreślili, że głównym celem jest zapewnienie Ukrainie broni potrzebnej do odpowiedzi na rosyjską inwazję.

Dodatkowe raporty Guya Chazanne’a