Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wulkan wybuchł w pobliżu stolicy Islandii po raz drugi w ciągu roku |  wiadomości ze świata

Wulkan wybuchł w pobliżu stolicy Islandii po raz drugi w ciągu roku | wiadomości ze świata

Islandia, położona w gorącym punkcie sejsmicznym na Oceanie Atlantyckim, nie jest obca erupcjom wulkanów, a aktywność ma miejsce na tym samym obszarze już od trzech lat.


Wtorek, 11 lipca 2023 02:49, Wielka Brytania

Erupcja wulkanu rozpoczęła się około 20 mil od stolicy Islandii, Reykjavíku.

Fagradalsfjall znajduje się w niezamieszkanej dolinie w pobliżu góry Litli-Hrutur w południowo-zachodniej części kraju.

To już drugi raz W mniej niż 12 miesięcy, że wulkan Mógł wybuchnąć, ale nie spowodował żadnych szkód ani zakłóceń pomimo bliskości dużego lotniska.

Islandzkie Biuro Meteorologiczne stwierdziło, że „erupcja wulkanu jest nieznaczna i obecnie nie ma emisji popiołu do atmosfery” – dodając, że lawa wyłania się jako „seria fontann” z 200-metrowej szczeliny.

Urzędnicy proszą ludzi, aby nie szli na miejsce erupcji, mówiąc, że może się nagromadzić „niebezpiecznie wysoki poziom gazów wulkanicznych”.

„To nie jest mały wzrost”, dodała Christine Gudmundsdottir, specjalista ds. zagrożeń naturalnych w Met Office, i że władze czekały, „aby zobaczyć, jak rozwija się eksplozja”.

Wulkan, który wybuchł na tym samym obszarze w 2021 roku, od miesięcy obserwował przepływy piroklastyczne, a setki tysięcy ludzi gromadziło się, by być świadkami aktywności sejsmicznej.

Erupcja wulkanu na Islandii w 2022 roku

Islandia, która znajduje się na szczycie gorącego punktu wulkanicznego na północnym Atlantyku, doświadcza erupcji średnio co cztery do pięciu lat.

Największe zamieszanie miało miejsce w 2010 r., kiedy wulkan Eyjafjallajokull wysłał do atmosfery chmury popiołu i pyłu, wstrzymując na kilka dni podróże lotnicze między Europą a Ameryką Północną z powodu obaw, że popiół może uszkodzić silniki odrzutowe.

Ponad 100 000 lotów zostało uziemionych, a miliony pasażerów utknęły w martwym punkcie.