Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna rosyjsko-ukraińska na żywo: Ratownicy pracują nocą po śmiertelnym rosyjskim ataku rakietowym na budynek mieszkalny w Dnieprze | Ukraina

Główne wydarzenia

Ukraina twierdzi, że Rosja anuluje umowę wymiany więźniów w ostatniej chwili

Ukraiński organ zajmujący się więźniami poinformował, że Rosja w ostatniej chwili odwołała planowaną na sobotę wymianę jeńców wojennych.

Urząd Koordynacyjny ds. Traktowania Jeńców Wojennych powiedział w Telegramie:

Dziś planowana jest kolejna tura wymian jeńców ze stroną rosyjską. Został on jednak w ostatniej chwili odwołany z inicjatywy strony rosyjskiej.

Reuters poinformował również, że Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich Rosji ds. Tatiana MoskalkowaNie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Rosja i Ukraina Przeprowadził kilka wymian jeńców – ostatnią 8 stycznia – zwiększając liczbę więźniów do setek w czasie wojny.

W sobotę Moskalkowa napisała na Telegramie, że rosyjscy żołnierze zgłaszali przypadki wymuszeń podczas pobytu w ukraińskiej niewoli.

Ukraińscy żołnierze w autobusie po zwolnieniu 8 stycznia w ramach wymiany więźniów z Rosją. Zdjęcie: Andriej Yermak/Telegram/Reuters

Ukraiński operator energetyczny Okrengo powiedział, że pracuje nad „wyeliminowaniem konsekwencji” ostatnich rosyjskich nalotów.

AFP poinformowało, że jej dziennikarze w Kijowie słyszeli kilka eksplozji, podczas gdy ukraińscy urzędnicy donosili o strajkach w obiekcie elektrycznym.

Administracja miasta Kijowa powiedziała:

Występuje uszkodzenie obiektu infrastruktury, bez zniszczenia lub poważnego pożaru.

W północno-wschodnim regionie Charkowa gubernator powiedział: „Wróg przeprowadził kolejny atak rakietowy na istotną infrastrukturę i obiekty przemysłowe”. Oleg Sinigubow.

W większości obszarów wprowadzono awaryjne przerwy w dostawie prądu. Ukraina Z powodu nowej fali ataków Minister Energii, Niemiec GałuszenkoSobota.

Ataki odnotowano również w regionie Południowego Zaporoża w południowo-wschodniej Ukrainie.

prezydent Ukrainy, Wołodymyr ZełenskiPowiedział, że Ukraina zestrzeliła 20 z ponad 30 rosyjskich rakiet wystrzelonych.

„Niestety zbombardowano również obiekty infrastruktury energetycznej” – powiedział, przy czym najbardziej ucierpiały obwody charkowski i kijowski.

Robotnicy usuwają gruzy w Zaporożu w czwartek po rosyjskim ataku rakietowym, który uszkodził 39 domów
Robotnicy usuwają gruzy w Zaporożu w czwartek po rosyjskim ataku rakietowym, który uszkodził 39 domów. Zdjęcie: Dmytro Smolenko/Ukrainform/NurPhoto/REX/Shutterstock

Państwowa służba ratunkowa poinformowała, że ​​ukraińscy ratownicy w Dnieprze całą noc pracowali nad uwolnieniem kobiety uwięzionej pod gruzami zniszczonego domu po tym, jak usłyszano jej głos.

Wiceszef ukraińskiej prezydencji Kyryło Tymoszenko poinformował, że rosyjski atak rakietowy na apartamentowiec w mieście w południowo-centralnej Ukrainie zniszczył kilkadziesiąt mieszkań, pozostawiając bez dachu nad głową od 100 do 200 osób.

Powiedział, że około 1700 było bez prądu i ciepła.

Ukraińskie władze poinformowały, że w sobotę w rosyjskim ataku na Dniepr zginęło co najmniej 14 osób.

Powitanie i podsumowanie

Witamy ponownie w bieżących relacjach na żywo z The Guardian Wojna na Ukrainie. Jest dzień 326 – Tu Adam Fulton.

W naszej głównej historii o 9 rano w Kijowie co godzinę zginęło co najmniej 14 osób, a 64 zostało rannych. Budynek mieszkalny został zbombardowany podczas fali rosyjskich ataków rakietowych przez Ukrainę w sobotnie popołudnie, podczas obchodów słynnego święta Starego Nowego Roku. Działania ratunkowe były kontynuowane w zdewastowanej dzielnicy południowo-środkowego miasta Dniepr w nocy po strajkach – największej fali w Rosji od dwóch tygodni – które według ukraińskich urzędników wymierzone były w infrastrukturę energetyczną kraju.

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentin Rezniczenko powiedział w Telegramie w niedzielę, że uratowano około 38 osób, 24 zaginęły, a nieznana liczba wciąż jest uwięziona w gruzach.

W innych ostatnich wydarzeniach:

  • potwierdził premier Wielkiej Brytanii Państwo dostarczy czołgi Ukrainie Aby pomóc wojskom kijowskim „odepchnąć siły rosyjskie”. Downing Street powiedział, że Rishi Sunak zobowiązał się do tego podczas sobotniej porannej rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i że Sunak zaoferował czołgi Challenger 2 i dodatkowe systemy artyleryjskie jako dowód „ambicji Wielkiej Brytanii, by zwiększyć nasze wsparcie dla Ukrainy”. Ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii powiedziała, że ​​posunięcie to tylko „zaostrzy” konflikt.

  • Awaryjne przerwy w dostawie prądu zostały aktywowane w 11 regionach Ukrainy Po rosyjskich uderzeniach na infrastrukturę energetyczną. W poście na Telegramie operator sieci Ukrenegro poinformował, że obowiązujące w całym kraju limity zużycia zostały przekroczone w 11 regionach, w wyniku czego wprowadzono „awaryjne wyłączenie”.

  • W sobotę rano w centrum Kijowa doszło do czterech eksplozji. Po raz pierwszy odkąd Rosja rozpoczęła jesienią ataki rakietowe i dronowe na stolicę, po ataku zawyły syreny. Do tej pory syreny wyły 10-90 minut przed atakiem, dając mieszkańcom czas na szukanie schronienia.

  • W całym kraju wydano również ostrzeżenia o nalotach, w tym główne miasta Chersoniu i Lwów. Alerty wydano również dla Charkowa, Doniecka, Dniepropietrowska i kilkunastu innych regionów.

Ciemna ulica w mieście Liv podczas przerwy w dostawie prądu po atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną
Ciemna ulica w mieście Liv podczas przerwy w dostawie prądu po atakach rakietowych na infrastrukturę energetyczną. Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images
  • Ukraina zaapelowała do sojuszników o większe wsparcie po tym, jak jej siły poniosły ciężkie straty w walkach w Solidarze i Bachmucie. w ostatnich miesiącach. Rosja poinformowała w piątek, że jej siły przejęły kontrolę nad Solidarem we wschodniej Ukrainie, co było pierwszym zwycięstwem od miesięcy niepowodzeń na ziemi, podczas gdy Kijów powiedział, że w mieście trwają ciężkie walki. „Aby wygrać tę wojnę, potrzebujemy więcej sprzętu wojskowego i ciężkiego sprzętu” – cytuje agencję AFP Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Ukrainy.

  • Władze Mołdawii poinformowały, że na jej terytorium znaleziono wrak rakiety niedaleko granicy z Ukrainą. W sobotę powiedzieli, że odkrycie nastąpiło „po intensywnym rosyjskim bombardowaniu Ukrainy” i że to już trzeci raz, kiedy pociski z konfliktu spadły na terytorium Mołdawii.

  • Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oskarżył premiera Japonii Fumio Kishidę o haniebne poddanie się Stanom Zjednoczonym i Zasugerował, aby rytualnie wypatroszył się. Jego sobotnie uwagi były ostatnimi z długiej serii szokujących i prowokacyjnych wypowiedzi arcyjastrzębia Miedwiediewa, donosi Reuters. Przemawiając później w sobotę, dzień po swoim szczycie z prezydentem USA Joe Bidenem, Kishida nie odniósł się do komentarza Miedwiediewa.

READ  Oszałamiające włoskie miasto sprzedające setki domów za jedyne euro - wiadomości ze świata