Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielkie poparcie dla nowej misji kosmicznej mającej na celu znalezienie „Earth 2.0”

Wielkie poparcie dla nowej misji kosmicznej mającej na celu znalezienie „Earth 2.0”

Wielkie poparcie dla nowej misji kosmicznej mającej na celu znalezienie „Earth 2.0”

Wrażenie artysty na temat tego, jak teleskop LUVOIR mógłby wyglądać raz uruchomiony. Źródło: NASA GSFC

Duży nowy teleskop kosmiczny poszukujący „Earth 2.0” — aby Hubble i wkrótce wprowadzony na rynek Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) odniosły sukces — jest o krok bliżej rzeczywistości.


Duży skaner ultrafioletowy na podczerwień (LUVOIR) jest pionierską koncepcją misji spełniającą zalecenia długo oczekiwanego badania dekadowego Astro2020, które identyfikuje trzy „priorytetowe obszary nauki” do inwestowania w amerykańską astronomię i astrofizykę w ciągu najbliższych 10 lat. z drugiej strony.

Martin Barstow, profesor astrofizyki i nauk o kosmosie na Uniwersytecie w Leicester, został wyznaczony przez Brytyjską Agencję Kosmiczną na obserwatora zewnętrznego dla zespołu badawczego LUVOIR i jest współautorem raportu, który popiera tę propozycję. Jest także przewodniczącym zarządu Instytutu Teleskopu Kosmicznego, który nadzoruje obiekt, który napędza Hubble’a i będzie operował JWST.

Profesor Barstow mówi: „Znalezienie planet podobnych do Ziemi krążących wokół innych gwiazd jest niezwykle trudne, a ich odkrycie przekracza możliwości naszych obecnie planowanych misji kosmicznych, ale opracowujemy technologie do prowadzenia tych badań i jesteśmy bliscy wyposażenia w instrumenty do lotów kosmicznych ”.

„Misja taka jak LUVOIR jest narzędziem, którego potrzebujemy i jest to bardzo ekscytująca okazja. Poszukiwanie światów nadających się do zamieszkania i życia w innych częściach naszej galaktyki jest moim zdaniem jednym z najważniejszych zadań naukowych”.

„Będę czekał na odpowiedź na pytanie: „Czy jesteśmy sami” za mojego życia”.

Wielkie poparcie dla nowej misji kosmicznej mającej na celu znalezienie „Earth 2.0”

Symulacja naszego wewnętrznego Układu Słonecznego w świetle widzialnym widziana z odległości 40 lat świetlnych za pomocą teleskopu LUVOIR, podobna do zdjęć, jakie można wykonać na zewnętrznych planetach w sąsiedniej galaktyce. Masywny blask Słońca został stłumiony za pomocą instrumentu Coronagraph, dzięki czemu można było zobaczyć słabe planety. Źródło: R. Juanola Parramon, N. Zimmerman, A. Roberge (NASA GSFC)

LUVOIR to najnowsze wcielenie prawdziwego następcy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, zaprojektowanego do wykrywania celów w ultrafiolecie, świetle widzialnym i podczerwieni — w porównaniu do jedynej możliwości JWST w podczerwieni.

Jednym z jego głównych celów naukowych jest znalezienie i scharakteryzowanie podobnych do Ziemi planet krążących wokół pobliskich gwiazd. Teleskop jest wystarczająco potężny, aby znaleźć około 100 takich egzoplanet, które można następnie szczegółowo obserwować w poszukiwaniu śladów życia poza naszym Układem Słonecznym.

Początkowe projekty wykazują pewne podobieństwa do JWST, z segmentowym układem teleskopów i dużym baldachimem słonecznym rozmieszczonym na orbicie. Ale LUVOIR może pochwalić się segmentowym zwierciadłem o średnicy do 16 m – w porównaniu z obecną standardową matrycą o średnicy 6 m wyposażoną w JWST.

NASA przeanalizuje teraz zalecenia zawarte w raporcie i rozpocznie wdrażanie badań technologicznych w celu opracowania misji obejmującej LUVOIR i inne propozycje.

Podczas gdy nowa misja będzie prowadzona przez NASA, prawdopodobnie będzie miała miejsce międzynarodowa współpraca z partnerami, takimi jak Europejska Agencja Kosmiczna (ESA), co pozwoli specjalistom z Uniwersytetu w Leicester i Space Park Leicester wnieść wkład w projektowanie, produkcję i testowanie.

Inżynierowie z Leicester przedstawili wskazówki dotyczące inżynierii mechanicznej dla Instrumentu Średniej Podczerwieni (MIRI), który ma być przewożony na pokładzie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Space Park Leicester może poszczycić się najnowocześniejszym clean roomem i szeregiem możliwości produkcyjnych dla sektora kosmicznego.

The Decadal Survey of Astronomy and Astrophysics 2020 to 624-stronicowy raport napisany przez wpływowy panel astrofizyków i astronomów. Oprócz przyjęcia nowego dużego obserwatorium kosmicznego, inne zalecenia określają możliwości ziemskie, a także zmiany w sposobie, w jaki NASA wybiera nowe programy. Pełny raport jest dostępny w Narodowej Akademii Nauk, Inżynierii i Medycyny.


Kolejny teleskop kosmiczny NASA ma wystartować w grudniu


więcej informacji:
Pełny raport: www.nationalacademies.org/our-… ysics-2020-astro2020

Prezentowane przez Uniwersytet w Leicester

cytat: Duże wsparcie dla nowej misji kosmicznej mającej na celu znalezienie „Earth 2.0” (2021, 9 listopada) Pobrano 9 listopada 2021 z https://phys.org/news/2021-11-major-endorsement-space-mission-earth.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.