Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Załoga NASA-SpaceX powraca z rekordowej misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Załoga NASA-SpaceX powraca z rekordowej misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

(Reuters) – Czterech astronautów bezpiecznie wróciło w poniedziałek z rekordowej sześciomiesięcznej misji naukowej NASA na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, lądując kapsułę SpaceX Crew Dragon w Zatoce Meksykańskiej pod koniec całodniowej podróży do domu.

Statek kosmiczny Dragon, nazwany Endeavour, zleciał na spadochronie do morza u wybrzeży Florydy zgodnie z planem po 22.30 EDT w poniedziałek (0330 GMT we wtorek), po powrocie zejścia przez ziemską atmosferę transmitowaną przez Internet przez NASA.

Obrazowanie termowizyjne w czasie rzeczywistym w podczerwieni uchwyciło spojrzenie przypominające meteory smugi na nocnym niebie nad zatoką na kilka minut przed zapadnięciem się kapsuły.

Z centrum kontroli lotów rozległy się oklaski, gdy cztery główne spadochrony na szczycie kapsuły dryfowały w kierunku powierzchni zatoki i zwalniały do ​​około 15 mil na godzinę (24 km/h), po czym delikatnie opadały do ​​spokojnego morza.

„Endeavour, w imieniu SpaceX, wita cię na planecie Ziemia”, słychać głos z centrum kontroli lotów SpaceX na przedmieściach Los Angeles, który mówi załodze, kiedy lot jest bezpieczny.

Jeden z astronautów odpowiedział w radiu: „Z przyjemnością wracam”.

Powrót zakończył się pełnymi 199 dniami na orbicie, najdłuższymi w historii dla załogi wystrzelonej z całych Stanów Zjednoczonych, według Kathy Luders, szefowej wydziału operacji kosmicznych NASA. Powiedział, że pobił poprzedni rekord 168 dni ustanowiony przez misję poprzednika SpaceX-NASA na początku tego roku.

W ciągu godziny od upadku kapsuły kapsuła została podniesiona z oceanu na pokład statku ratunkowego, a czterech astronautów widziano jeden po drugim z włazu Endeavour.

Dwóch astronautów NASA na pokładzie — 50-letnia pilot Megan MacArthur i 54-letni dowódca misji Shane Kimbrough — jako pierwsi opuścili statek. Za nimi podążali koledzy z japońskiej załogi, Akihiko Hoshide, lat 52, oraz specjalista ds. misji Thomas Bisquet, lat 43, francuski inżynier z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Każdy uśmiech i znak błysnął V-for-Victory, gdy pomagano im w oczekiwaniu na nosze, nie mogąc udźwignąć swojego ciężaru natychmiast po miesiącach w mikrograwitacji. Mieli przejść krótkie badania lekarskie, a następnie zostać przewiezieni helikopterem na ląd.

Wprowadź ponownie FIERY

Sonda, działająca niezależnie, rozpoczęła ośmiogodzinną podróż powrotną wcześniej tego dnia od 90-minutowego przelotu stacji kosmicznej, podczas gdy załoga wykonała serię zdjęć przeglądowych centrum orbity, okrążającego kulę ziemską około 250 mil (400 mil). ) z dala. ). km) powyżej.

Załogowy Smok następnie rozpoczął serię manewrów w ciągu dnia, aby zbliżyć go do Ziemi przed jego ostatecznym nocnym zejściem.

Napędzana ostatecznym zapłonem silników rakietowych przedniej rakiety w celu „wypalenia się na orbicie wyjściowej”, kapsuła ponownie weszła w atmosferę z prędkością około 17 000 mil na godzinę (27 359 km/h), aby swobodnie opaść w kierunku oceanu poniżej, podczas którego załoga kontynuowała zgubić się na kilka minut.

Intensywne tarcie spowodowane spadaniem kapsuły do ​​atmosfery spowolniło jej opadanie, podczas gdy temperatury na zewnątrz pojazdu wzrosły do ​​3500 stopni Fahrenheita (1927 stopni Celsjusza). Dno kapsuły pokryte jest osłoną, która rozprasza ciepło, zapobiegając spaleniu statku kosmicznego.

Czterech astronautów zostało wystrzelonych na orbitę na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9, która wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie 23 kwietnia.

Była to trzecia załoga wysłana na stację kosmiczną w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego NASA ze SpaceX, firmą rakietową utworzoną w 2002 roku przez miliardera-przedsiębiorcę Elona Muska, który założył również producenta samochodów elektrycznych Tesla Inc. TSLA.O).

READ  10 najpopularniejszych wodospadów z zakresu fizyki i astronomii w 2023 r

Powracający zespół „Crew 2” został wyznaczony, ponieważ reprezentuje drugą „operacyjną” załogę, którą NASA wystrzeliła na pokład kapsuły SpaceX od czasu wznowienia lotów kosmicznych z ziemi USA w zeszłym roku, po dziewięcioletniej przerwie na końcu przestrzeni USA. Program wahadłowy w 2011 roku.

Zespół zastępczy, „Crew 3”, miał pierwotnie polecieć na stację kosmiczną pod koniec października, ale start został opóźniony z powodu problemów pogodowych i nieokreślonego problemu medycznego dotyczącego jednego z czterech członków załogi.

(Okładka Steve’a Gormana w Los Angeles). Montaż przez Richarda Changa, Petera Cooneya i Annę Nicolasi da Costa

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.