Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wielka Brytania, Francja i Hiszpania przyspieszają nowe kontrole Covid dla przybyszów z Chin

Wielka Brytania, Francja i Hiszpania przyspieszają nowe kontrole Covid dla przybyszów z Chin

Wielka Brytania, Hiszpania i Francja dołączyły do ​​innych krajów, które nakładają nowe kontrole na podróżnych z Chin w miarę wzrostu liczby przypadków Covid-19 po tym, jak Pekin zniósł ograniczenia związane z pandemią.

Kraje, w tym Stany Zjednoczone, Japonia, Indie i Włochy, ogłosiły już obowiązkowe testy Covid na gościach z Chin Rosły obawy przed nowymi odmianami Chociaż urzędnicy UE sprzeciwiali się włoskim wezwaniom do wprowadzenia ograniczeń w całym bloku.

Dawniej doradcami naukowymi rządu brytyjskiego Zminimalizuj potrzebę dla nowych środków testowych, ponieważ nie ma dowodów na to, że jakiekolwiek nowe warianty pochodzą z Chin.

Ale miliony ludzi codziennie zarażają się w Chinach po nagłym ustaniu choroby Ścisła polityka wobec pojawiającego się wirusa koronowego.

Po tym, jak brytyjscy konserwatywni parlamentarzyści wezwali rząd do działania, premier Rishi Sunak zatwierdził w piątek wieczorem nowe środki, zgodnie z którymi goście z Chin kontynentalnych będą wymagać negatywnych testów na Covid-19 przed podróżą od 5 stycznia.

Od 8 stycznia brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia przeprowadzi testy Covid na próbie pasażerów przybywających do Anglii z Chin kontynentalnych w miejscu ich przybycia.

Sekretarz zdrowia Steve Barclay powiedział, że Wielka Brytania przyjęła „zrównoważone i zapobiegawcze podejście, ogłaszając te tymczasowe środki, podczas gdy my oceniamy dane”.

Francja, która wcześniej również twierdziła, że ​​nie ma pilnej potrzeby zmiany polityki, biorąc pod uwagę ograniczoną liczbę przyjazdów do Europy z Chin, również zmieniła swoje stanowisko w piątek wieczorem. Jej rząd ogłosił, że będzie teraz wymagał negatywnego testu na Covid-19 przed podróżą, a osoby lecące bezpośrednimi lotami z Chin muszą nosić maski.

Hiszpański rząd powiedział dziś wcześniej, że będzie wymagał dowodu szczepienia lub negatywnego Korona wirus Test od osób przyjeżdżających z Chin.

Madryt nie powiedział, kiedy środki wejdą w życie, ale zaznaczył, że wejdą one przed 8 stycznia, kiedy Chiny w pełni ponownie otworzą swoje lotniska na podróże międzynarodowe.

READ  Wojna na Ukrainie: rosyjski desantowiec „zniszczony” – szef Czerwonego Krzyża ostrzega przed „złożoną linią frontu” i uwięzionymi ludźmi | wiadomości ze świata

Jednostronne reakcje ożywiły wspomnienia chaotycznych dni w marcu 2020 r., kiedy globalne rozprzestrzenianie się wirusa stało się oczywiste, a rządy krajowe działały z bardzo różnymi prędkościami, aby wprowadzić kontrole graniczne i blokadę krajową.

Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania należały do ​​krajów europejskich najbardziej dotkniętych pandemią w pierwszych miesiącach.

Wyjaśniając decyzję Hiszpanii, minister zdrowia Karolina Darías powiedziała: „Istnieje zaniepokojenie rozwojem infekcji w Chinach i trudnością w ocenie sytuacji w świetle skąpych obecnie dostępnych informacji”.

W czwartek Komitet Zdrowia i Bezpieczeństwa Unii Europejskiej, składający się z urzędników z państw członkowskich, zgodził się, że „koordynacja krajowych reakcji na poważne transgraniczne zagrożenia zdrowia ma kluczowe znaczenie”, ale Nie udało się poprzeć zaproszenia Włoch Aby masowo przetestować wszystkie przyloty lotnicze z Chin.

W liście do unijnych ministrów zdrowia, do którego dotarł „Financial Times”, europejska komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides stwierdziła, że ​​istnieje „szeroka zgoda co do tego, że kraje UE muszą działać w sposób skoordynowany, jeśli środki mają być skuteczne”.

Wezwała jednak do reakcji „opartych na nauce”, takich jak monitorowanie ścieków z lotnisk, i powiedziała, że ​​ministrowie powinni zapewnić przyspieszenie programów sekwencjonowania genetycznego w celu wykrycia wszelkich nowych wariantów koronawirusa.

„Jeśli pojawi się nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 – czy to w Chinach, czy w Unii Europejskiej – musimy go wcześnie wykryć, abyśmy byli gotowi do szybkiej reakcji” – powiedziała.

Kyriakides ostrzegł, że „wiarygodne dane epidemiologiczne lub dane dotyczące testów dla Chin są niezwykle rzadkie”, a „ogólny zasięg szczepień w Chinach jest niski”.

Komisarz zauważył również, że szczepionki wyprodukowane w Chinach nie są ważne jako dowód szczepienia w ramach ogólnounijnego systemu, chociaż Hiszpan Daria powiedział, że Madryt zaakceptuje dowód szczepienia jakimkolwiek produktem uznanym przez Światową Organizację Zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła szeroko stosowane szczepionki wyprodukowane w Chinach, w tym szczepionki Sinovac i Sinopharm.

READ  Do pracy w naszych gospodarstwach musimy zatrudniać zagranicznych pracowników z byłych republik radzieckich

Komisja poinformowała już, że dominujący w Chinach wariant BF.7 Omicron jest już dostępny w Europie.