Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wiele asteroid zmierza w kierunku Ziemi – i mierzy się z realistycznymi zagrożeniami dla naszej planety

Czy to się może stać?

Nie patrz teraz — ale obecnie widzimy ciąg historii o zbliżającej się globalnej katastrofie. Ale w przeciwieństwie do doniesień o epidemiach i zmianach klimatu, ta globalna katastrofa jest spowodowana uderzeniem gigantycznej asteroidy. lub sprawcy. lub obie. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia, może to brzmieć złowieszczo Film Netflix „Nie patrz w górę” Gdzie Ziemi zagraża asteroida „zabójca planet”.

Ale jak bardzo się martwimy – i co by się stało, gdyby takie ciało naprawdę nas uderzyło?

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​śmiertelne asteroidy uderzają w letnie miesiące, kiedy wieści o Ziemi są słabe. Mogliśmy mieć dość ponurych wiadomości o rozprzestrzenianiu się wariantu omicron COVID i związanych z nim problemach, że śmiertelna (lub kometa) asteroida może wprowadzić odświeżającą zmianę.

Niektóre brytyjskie gazety zwróciły się do Nostradamusa, astrologa z XVI wieku. Kilka historii opublikowało pod koniec 2021 roku, a 2022 był rokiem, w którym Nostradamus przewidział, że świat się skończy Gigantyczna kolizja z obiektem z kosmosu. Ten hak ma zaplanowane obiekty, które mogą (lub prawdopodobnie nie) zbliżyć się do Ziemi w 2022 roku.

Moja ulubiona lista została opublikowana w gazecie Al Shams, który opisuje pięć asteroid Zmierza na Ziemię tylko w styczniu.

Przerażający tytuł i towarzyszący mu obraz Ziemi w pozornym niebezpieczeństwie nieco podważają następujące zdania obrazu, w których gazeta stwierdza, że ​​„wszystkie spodziewane w tym roku asteroidy przelecą blisko Ziemi z dużej odległości i raczej nie uderzą w naszą planeta.” Przeoczyliśmy już (lub przegapiliśmy) dwie pierwsze asteroidy z tej listy (2021 YQ i 2021 YX), które uderzyły w Ziemię 5 stycznia w odległości odpowiednio 1,3 i 2,4 miliona mil.

Zdjęcia lotnicze krateru Baringer

Zdjęcie lotnicze krateru Barringera. kredyt: USGS

Nie, ja też ich nie zauważyłem – a badam asteroidy. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych kilku dni od Ziemi przelecą jeszcze trzy asteroidy o długości od 1 miliona do 5 milionów mil, o rozmiarach od samochodu do Statuy Wolności. Osoba, która zdobędzie najbliższy punkt, nadal będzie cztery razy dalej od księżyca, więc nie ma całkiem bliskich połączeń.

READ  Przepraszam, Elono! Księżyce przyszłości zmierzają teraz w przestrzeń kosmiczną

Czy „wyglądanie” nie jest realistyczne?

Nie szukaj alegorii, wykorzystuje ona globalny katastrofalny wpływ „zabójcy planet” do globalnego katastrofalnego wpływu zmian klimatycznych. Jest to opowieść o korupcji, korupcji oraz własnym interesie politycznym i instytucjonalnym, który został postawiony przed zdrowiem i dobrobytem ludzkości. To też bardzo zabawne

Nie pomijając zbyt wielu spoilerów, fabuła koncentruje się wokół dwóch astronomów (studentki i jej profesora), którzy odkrywają kometę, która zderzy się z Ziemią za sześć miesięcy. Próbują powiedzieć prezydentowi Stanów Zjednoczonych (wspaniale granego przez Meryl Streep), ale bardziej interesują ją wybory w połowie kadencji.

Film jest satyryką na prawicową amerykańską politykę, wpływ darowizn na rzecz partii politycznych na politykę (i polityków) oraz rosnącą zdolność nowoczesnej technologii do zbierania informacji o zdrowiu, nawykach i stylu życia oraz wykorzystaniu tych informacji przez gigantów technologicznych. .

Nie żartuje jednak z nauki: odkrycie komety jest (w pewnym sensie) realistyczne. I tak powinno być od tego czasu Amy Mainzer, główny śledczy NASA’s Nowe drogi Oprogramowanie śledzące asteroidy, był doradcą naukowym produkcji. W filmie astronomowie zgłaszają swoje odkrycia do Biuro Koordynacji Obrony PlanetarnejKtóra, jak widać w filmie, jest prawdziwą organizacją prowadzoną przez NASA.

Czy film jest realistyczny? W przeszłości Ziemia została uderzona przez wielkie asteroidy – dlatego nie ma dziś gigantycznych dinozaurów wędrujących po planecie. Codziennie jest bombardowany tonami kurzu i meteorów. Planet Killer z pewnością zostanie napisany w przyszłości (chociaż zdarza się to co najwyżej raz na 50 milionów lat) – a międzynarodowe rządy traktują to znacznie poważniej, niż wydaje się to w filmie.

tam Dobrze przetestowany protokół Aby zgłosić nowe asteroidy i komety, czyli to, co wiemy o tych, które przeleciały blisko Ziemi w tym miesiącu.

Są też plany, aby Łagodzenie potencjalnych konsekwencji Z asteroidy na kursie kolizyjnym z Ziemią. Zależą one zwykle od rozproszenia toru asteroidy, ponieważ próba sprowadzenia go w dół w ostatniej chwili jest niewykonalna – zabierze dużo energii. Listopadowy start misji DART NASA, misji testowej technologii, pomoże rzucić światło na to, jak najlepiej odeprzeć asteroidy zagrażające Ziemi.

READ  Pawilon Cypryjski badający zrównoważony rozwój społeczny i eksplorację kosmosu na La Biennale di Venezia 2023

Ale tam, gdzie program „nie patrz w górę” dotyka nerwów, jest brak gotowości na wypadek sytuacji awaryjnej, jeśli (kiedy) ona w końcu wystąpi i plany łagodzenia skutków zawiodą. Tutaj wracam do historii zmian klimatycznych. Nie ma planu B. W filmie hasłem „Nie szukaj” jest zaprzeczenie, że kometa jest bliska zniszczenia planety – przedstawiana jako fake news.

Pomyślałem, że to świetny film. To rozrywka. Ale to nie są fałszywe wiadomości. Jesteśmy globalną społecznością i musimy współpracować.

Napisane przez Monikę Grady, profesor nauk planetarnych i kosmicznych, The Open University.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w Rozmowa.Rozmowa