Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wicepremier mówi, że Polska może dążyć do zablokowania unijnego pakietu klimatycznego

Polska może dążyć do zablokowania unijnego pakietu klimatycznego, jeśli jej argumenty będą nadal ignorowane – ostrzegł wicepremier. Polski rząd obwinia Brukselę za obecny wzrost cen energii. Rachunki za gaz podskoczyły w Polsce na początku tego roku o 54%, a za elektryczność o 24%.

W tym tygodniu państwowy dostawca energii wysłał klientom informację, że większość ich rachunków wynika z polityki UE. Krytycy zauważają jednak, że koszty są zbyt wysokie, ponieważ rząd utrzymuje uzależnienie Polski od wysokoemisyjnego węgla.

Cele klimatyczne UE będą kosztować Polskę 530 mld euro do 2030 r.: raport

Przemawiając wczoraj do Polsat News, Jacek Sasin, który oprócz pełnienia funkcji wicepremiera również nadzoruje Ministerstwo Aktywów Rządu, został zapytany, czy Polska powinna starać się o „dokończenie” unijnego pakietu klimatycznego.

„Być może trzeba będzie to zrobić, jeśli okaże się, że nasi unijni partnerzy pozostaną głusi na nasze uzasadnienie” – powiedział Sassin. „Dzisiaj ponad 60% rachunków za prąd płaconych przez każde polskie gospodarstwo domowe to koszty Unii Europejskiej m.in. za emisję dwutlenku węgla”.

W tym tygodniu państwowy Tauron – największy polski dostawca energii elektrycznej, mający ponad jedną trzecią rynku – napisał do swoich klientów, aby poinformować ich, że 59% kosztów energii elektrycznej jest spowodowanych przez unijne uprawnienia do emisji, a kolejne 8% z unijnych wymogów dotyczących energii odnawialnej. energia. Energetyka i efektywność energetyczna.

Komentatorzy zauważają jednak, że jednym z powodów, dla których Polska boryka się z tak wysokimi kosztami emisji, jest to, że nadal korzysta z węgla w około 70% produkcji energii elektrycznej, co jest zdecydowanie najwyższą wartością w Unii Europejskiej.

READ  PKB Polski w 2023 roku wzrośnie o 0,2%.

Chociaż obecny rząd zaakceptował potrzebę odejścia od węgla i wyznaczył sobie cele, aby to osiągnąć, krytycy twierdzą, że zrobił to zbyt wolno, jednocześnie nadal wspierając sektor węglowy.

„UE E.[mission]T[rading]s[cheme] – Powstał jako ekonomiczny motor transformacji energetycznej, czyli odejścia od węgla – powiedział w zeszłym miesiącu Marcin Kowalczyk, szef zespołu klimatycznego w WWF w Polsce. „Tak więc trendu nie można powiedzieć, że jest niespodzianką; można było się na niego przygotować”.

„Pamiętaj, że pieniądze z zielonych certyfikatów nie znikają [Brussels] Ale o polskim budżecie” – napisał wczoraj na Twitterze opozycyjny eurodeputowany Radosław Sikorski w odpowiedzi na zarzuty Torunia. [the money] Zamiast wydawać je na modernizację sektora energetycznego.”

W rozmowie z Polsatem Sasin przyznał też, że sprzeciwianie się polityce klimatycznej UE jest trudne, bo o ile była to kwestia wymagająca konsensusu (a więc mogła być odrzucona), to za poprzedniego polskiego rządu stała się kwestią wymagającą jedynie większości poparcia. wśród państw członkowskich.

„Bardzo trudno jest stworzyć większość, która zapobiegnie tak szybkim zmianom w polityce klimatycznej” – powiedział Sassin. Nie można już tego cofnąć [because] Zrezygnowaliśmy z naszego jedynego skutecznego narzędzia – weta”.

Minister zaznaczył jednak, że rząd stara się złagodzić wpływ wzrostu kosztów na konsumentów. W tym tygodniu zaproponował kolejną rundę działań „antyinflacyjnych”, w tym obniżenie do zera podatku VAT na gaz.

Ponownie jednak odniósł się do trudności, jakie stwarzają unijne regulacje, które pozwalają regulować ceny gazu dla odbiorców indywidualnych, ale nie dla użytkowników biznesowych.

Polski rząd znosi podatek VAT na żywność i gaz w najnowszym pakiecie antyinflacyjnym

Główne źródło obrazu: